Katastrofa a děs! Odborníci totálně ztrhali první předvolební speciál ČT

26.09.2013 6:40

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Za katastrofální označuje mediální expert Jiří Mikeš to, co nám naservírovala veřejnoprávní televize na úvod čtrnácti plánovaných debat s krajskými lídry relevantních stran. Obdivuje proto lidi, kteří se na to vydrželi dívat celé ty dvě hodiny. Scénu označuje za šílenou, dramaturgii za špatnou a výsledek působil únavně. Lituje proto moderátora Jakuba Železného, že byl dramaturgií postaven do něčeho, co by nezvládl nikdo. A domnívá se, že by Václav Moravec do takového panoptika určitě nešel.

Katastrofa a děs! Odborníci totálně ztrhali první předvolební speciál ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Železný
reklama

Anketa

Kdo má Váš volební hlas? (strany jsou vybrané dle aktuálních průzkumů ČT)

7%
13%
32%
7%
4%
6%
hlasovalo: 23981 lidí
Přesně měsíc před sněmovními volbami odstartovala Česká televize čtrnáctidílný seriál diskusí s osmi krajskými lídry relevantních stran. Do pražského studia se na úvod sjeli zástupci z Karlovarského kraje. Stali se tak součástí představení, o němž se dá těžko mluvit jako o vydařeném. „Já bych řekl, že to bylo katastrofální. Obdivuji lidi, kteří se na to vydrželi dívat dvě hodiny. Scéna šílená, dramaturgie špatná a celé to působilo únavně,“ začíná své hodnocení pro ParlamentníListy.cz mediální expert Jiří Mikeš, lektor komerčních komunikací na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Odvysílaný pořad považuje za naprostý nesmysl a vyhazování peněz nás koncesionářů. „V reklamních nebo komunikačních agenturách víme, že můžeme udržet pozornost lidí 18 až 20 minut, víc ne. Tenhle pořad trvá dvě hodiny a mlátí se tam prázdná sláma. A ten kompars vzadu. Vůbec neukázali diváky, jak na to reagují, ti tam byli snad namalovaní. Kdyby to někdo připravoval zodpovědně, tak by to uspořádal v nějakém klubovém prostředí. Udělal by prostřihy na lidi, jak reagují, jak se tváří na jednotlivá vystoupení, ale to tam nebylo. Já jsem neviděl ani jednoho diváka,“ konstatuje mediální odborník.

Kdo se bude dvě hodiny na tuhle zoufalost dívat?

Pozastavuje se i nad tím, že karlovarští zástupci osmi stran byli postaveni do role celostátních politiků. „Oni řešili náš vztah s Německem a bůhvíco ještě. Bylo to něco děsivého. Jestli v tomhle chce Česká televize pokračovat ještě třináctkrát, tak proboha, kdo se na to bude koukat. Já tím byl úplně znechucen. Možná kdyby tam byla nějaká politická esa, že by to bylo o něco málo lepší, ale to, že tam byli většinou méně známí zástupci stran, nebyl ten hlavní problém,“ domnívá se Jiří Mikeš a obrací pozornost k tomu, jak vypadalo vystoupení samotných politiků.

„Ti politici okresního formátu působili jak zombie. Tam nebylo nic přirozeného, scéna jim to neumožňovala. Nasvícení bylo šílené, seděli na kadibudkách. Všichni politici byli špatně oblečení, vůbec ničím na mě nezapůsobili. Bylo to neskutečně nudné. Kdo mluvil tak trochu k věci, byl zástupce ANO, ředitel Muzea Cheb Roman Procházka, do ničeho se nenutil. Pavel Hojda z KSČM také nebyl špatný a i když to není taková reprezentativní figura, tak nemluvil špatně. Ale výrazně tam nikdo nevyčníval. Jestli budou všechny kraje takhle dělané, tak kdo se dvě hodiny bude na tuhle zoufalost dívat?“ ptá se mediální odborník.

Koncepce, kterou Česká televize nastavila, je neuvěřitelně špatná

„A ty závěrečné minutové vzkazy. Třeba Jan Bureš z ODS ho četl, to bylo jasné. Nejúdernější to měl režisér Ries z Úsvitu přímé demokracie, a to neříkám proto, že ho znám z filmového festivalu v Karlových Varech, ale řekl to za Okamurovu stranu dobře. Také Josef Novotný z ČSSD mluvil vcelku dobře, ale měl se jinak obléknout. Ta jeho kostkovaná košile mi tam zrovna neseděla, stejně tak ta placka, co tam měl Roman Maleček z TOP 09. Bylo to tak trošku panoptikum,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz mediální expert Jiří Mikeš.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ty závěrečné minutové vzkazy osmi lídrů voličům vyzněly opravdu hodně nesmyslně. Pokud v nich bude Česká televize pokračovat i v dalších dílech, víc než cokoli jiného to bude vypadat na čtrnáct minutových volebních spotů, navíc pro ty strany, které si Česká televize do diskusí pozve. „A ať už se zástupci osmi stran sami vžili, nebo byli vmanipulovaní do toho, že jsou politici celostátního formátu, tak to bylo hodně nepovedené. To tedy rozhodně nejsou a dlouho nebudou. Celá ta koncepce, kterou Česká televize nastavila, je neuvěřitelně špatná. Kdo se na to bude dívat, je normální dobrodruh. Normální občan, volič, se na tohle nemůže dívat. A ještě ke všemu v prime timu,“ upozorňuje Jiří Mikeš na vysílací čas od 20 do 22 hodin.

Železný byl dramaturgií postaven do něčeho, na co by Moravec nepřistoupil

Závěr hodnocení pak věnuje moderátorovi Jakubu Železnému. „Chudák Železný, co měl dělat, když mu to takhle blbě připravili. Je profesionál, ale byl dramaturgií postaven do něčeho, co by nezvládl nikdo, tedy ani on. Možná si mohl vydupat něco jiného, podle mého názoru by na to, jak to bylo dělané, pan Moravec nepřistoupil. Ten by do takového panoptika určitě nešel. Železný také byl z toho všeho nervózní, těkal očima, protože to bylo šílené. Byl dobře oblečený, ale špatně nasvícený, takže vypadal, jak když ho vytáhnou z hrobu. Za to, co mu připravili, bych je s odpuštěním kopnul někam,“ dodává mediální odborník.

Jediné, co se snad České televizi „povedlo“, je fígl pro zvaní stran. Aby ji někdo nemohl po volbách osočit, že její průzkumy vůbec neodpovídaly skutečným volebním výsledkům, ohání se aktuálním volebním potenciálem. Ten ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Díky tomuto triku Česká televize, jak už ParlamentníListy.cz informovaly, pozve vždy zástupce ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM, ANO, Úsvitu přímé demokracie a o dvě zbylá místa se budou střídat zástupci SPOZ, Strany zelených a KDU-ČSL. Mezi stranickými lídry z Libereckého kraje proto dnes bude chybět SPOZ, pořadem bude provázet Daniela Písařovicová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…