Kauza „odstranění Zemanova penisu“ spustila salvu nadávek na ČT: Žumpa, zkaženost, trapnost, nenávist k prezidentovi, účtují politici. A hrozí veřejnoprávní TV následky

26.11.2014 13:15

Program ČT1 v pondělí odvysílal od 20.55 satirický pořad Pečený sněhulák a v něm části Pravda o Miloši Zemanovi I.-IV., kde tvůrci analyzují, proč se prezident vyjadřuje v poslední době vulgárně. V pořadu se objevilo, že prezident Zeman dle Vesmírných lidí propaguje Vesmírné rodidlo (zobrazeno jako kosočtverec). Nakonec pořad došel k závěru, že Zeman projde procesem odstranění penisu a varlat a následné změny pohlaví.

Kauza „odstranění Zemanova penisu“ spustila salvu nadávek na ČT: Žumpa, zkaženost, trapnost, nenávist k prezidentovi, účtují politici. A hrozí veřejnoprávní TV následky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o „Pravdě o Miloši Zemanovi“ myslí a zda je něco takového vhodné. Redakce zaslala odkazy na zmiňované skeče politiků na jejich e-maily a poskytla jim 24 hodin na zhlédnutí a reakci.

Politici často označili pořad za odpornou žumpu. Dokonce i kritici Miloše Zemana většinou reagovali tak, že podle nich je takové vysílání ve veřejnoprávní televizi nevhodné. Objevily se i názory, že veřejnoprávní Česká televize vede proti prezidentu Zemanovi kampaň, že by se mělo prošetřit její hospodaření, že by se věcí měla zabývat Rada ČT i RRTV, a že byl měl být odvolán generální ředitel ČT Petr Dvořák. Je prý také čas, aby byly zveřejněny platy a odměny v ČT, tak jako u politiků.

Pořad veřejnoprávní televize můžete vidět ZDE.

Toto je již skutečně 6. cenová skupina

„Neviděl jsem to, ale obecně řečeno to na základě informací o pořadu v médiích nepovažuji za plnění informačních úkolů veřejné služby. Jsou nechutní,“ uvedl předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

„Neposuzuji, co jsem neviděl, a nevidím důvodu se na to dívat,“ reagoval předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Nechtějte po politikovi, aby posuzoval, jaká míra satiry je v kultuře přípustná. Od toho jsou jiní – nejlépe sami diváci. Pokud má satira vtip a nápad, tak je dobrá, pokud je něco sprosté a útočné, pak se to deklasuje samo,“ reagoval předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Neslušná a pobuřující slova Miloše Zemana považuji za nenáhodnou promyšlenou provokaci, i když úplně nechápu důvod. Média to spokla a neuvěřitelně dlouho to hrají. Odvysílaný pořad ČT1 u veřejnoprávní televize považuji za absolutně za hranou. I když jsem velkým příznivcem umělecké svobody, toto je již skutečně 6. cenová skupina i uměleckého světa. Kam zmizela chytrá, inteligentní politická satira bez berličky vulgarismů? To vše jen ukazuje na současnou úroveň politiky,“ míní místopředseda ODS a europoslanec Evžen Tošenovský.

Z peněz koncesionářů může vzniknout něco tak kulturně zkaženého

„Po pravdě řečeno, přestože mám velký smysl pro humor, jsem rád, že pořady typu Pečený sněhulák nesleduji. A také se divím, že z peněz koncesionářů může vzniknout něco tak kulturně zkaženého. A nejde pouze o nepovedenou satiru na pana prezidenta. Je s podivem, jakou zábavu předkládají veřejnoprávní média českým divákům. Dehonestování prezidentského úřadu dosáhlo takové pokleslosti, že by měla zasáhnout Rada ČT,“ zlobí se místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Myslím, že je to prostě neslušné. Ale to souvisí s devalvací úrovně humoru v televizi, v divadlech. Máme hodnotový žebříček s polámanými příčkami. I televizní žurnalistika zhrubla,“ myslí si poslanec ANO a televizní a rozhlasový moderátor Stanislav Berkovec.

„Vhodné to není, nejde o vyjádření politického názoru, takovou degradací prezidentského úřadu degradujeme sami sebe,“ míní europoslanec KDU-ČSL Pavel Svoboda.

„Patřím ke konzervativním lidem, kteří ctí autority – jak formální, tak i neformální. Logicky je mně z takových pořadů špatně. Jsem udiven, že se těmto pořadům věnuje veřejnoprávní televize,“ říká předseda poslaneckého klubu Úsvitu Radim Fiala.

Na takovou žumpu se nedívám. Je zarážející, kam až klesla veřejnoprávní Česká televize

„Na takovou žumpu se nedívám. Je zarážející, kam až klesla veřejnoprávní Česká televize. Dle mého vidění byly překročeny hranice vkusu a svobodného tvoření za veřejné peníze,“ myslí si poslanec KSČM Miroslav Opálka.

„Je to špatné – jak vystupování pana prezidenta, tak trapné pořady veřejnoprávní televize. Tvůrci těchto vulgárních trapností si neuvědomují, jak ničí kulturu vyjadřování. Pan Zeman bohužel dělá totéž,“ soudí místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

„Pečený sněhulák je dost ´crazy´ na to, aby ho nešlo brát vážně. Řešit to je absurdní – prezident podobné satirizaci ostatně sám nahrál – a ten, kdo by se v tom nyní popuzeně nimral a chtěl cenzurovat jakoby v zájmu důstojnosti úřadu se spíš zesměšní. Kdo takový humor nemusí, může na tu chvíli přepnout na jiný kanál. Proč by měla být Česká televize povinně důstojnější než sám prezident?“ říká místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

„Satiry není nikdy dost. Mělo by se obnovit vysílání pořadu Česká soda,“ reagoval poslanec ANO Matěj Fichtner.

Zveřejněte platy v ČT. Někdo by uvítal převrat. Zeman by to neměl podceňovat

„Přestože si nemyslím, že u pana prezidenta bezvýhradně platí ´vše, co činí, dobře činí´, je to hlava státu. Totální antiprezidentská kampaň vedená mimo jiné právě veřejnoprávní Českou televizí již daleko přesahuje hranice mého vkusu. Neumím si vůbec představit, že takto by se chovala jakákoli jiná státní televize. Je to otřesné. Dle mého již měla konat Rada ČT. Je čas, aby byly zveřejněny platy a odměny v ČT, tak jako u politiků. Jejich možnost manipulovat s národem, a tudíž i eventuální korupce je totiž neskonale větší než u nás, prostých parlamentních pěšáků. Stejně rád bych se dozvěděl, komu zase slouží. To není náhoda. I oni chtěli přímou přímou volbu prezidenta a blbli národ,“ řekl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Přestože ´chybičky´ se vloudily, ta rozpoutávaná nenávist už není adekvátní. I akademici již hysterčí. Přitom jim dekret od rektora nestačí, cpou se sami na Hrad. Nějak jim všem přestávám rozumět. Je mi líto. Hrubost nemám rád. I když nejsem také svatý. Ale čeho je moc, toho je příliš. Ať kápnou božskou, o co jim jde. Pochybuji, že o ty ruské dámičky. Což u nás za komunistů byl každý narkoman také disident? Tak to se nedoplatíme a nestihneme razit metály. Mám pocit, že by ´někdo´ uvítal převrat. Kdo a proč, toť otázka přímo hamletovská. Být panem prezidentem, nepodceňoval bych to. Mimochodem, kdysi jsme spekulovali, že i pan Nečas padl krátce po návratu z Ruska. A to nebyl ještě žádný Majdan náhoda?“ dodal Koskuba.

Nehorázná drzost, ubohost a primitivnost ČT, i Tele Tele má vyšší úroveň

„Teď jsem si to pustil. Je naprosto skandální, že veřejnoprávní televize vysílá takový pořad o prezidentovi. Nehorázná drzost. Nepovažuji za vhodného Pečeného sněhuláka, stejně jako neopovažuji za vhodné, že demonstranti na Albertově pískali a skandovali při zpívání studentské hymny a projevu rektora UK. Zároveň ale neobhajuji neobhajitelné použití vulgarismů v rozhovorech z Lán prezidentem Zemanem. Neustálá mediální dehonestace českých prezidentů přispívá k bourání řádu, k destrukci systému. Svět se řítí do propasti a nikdo to neumí zastavit,“ reagoval senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Viděl jsem to. To, co autoři pořadu předvedli, svědčí o jejich naprosté ubohosti a primitivnosti. Toto je zcela jistě za čarou jakékoli přijatelné satiry a svědčí o tom, že to, co se u nás děje, nemá s demokracií naprosto nic společného. Kam jsme to proboha klesli?“ zlobí se poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Rozumím parodii i ironii a mám rád humor. Vzpomínám na Grossmana a jeho Návštěvní dny v divadle Semafor. Kde ty doby chytrých autorů jsou... Pondělní pořad nedosáhl ani na úroveň nováckého Tele Tele. Kdyby to šlo, nezaplatil bych jim ani `vorla`,“ sdělil poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Viděl jsem videa a je to spíše otázka vkusu. Osobně preferuji legraci typu Kancelář Blaník. Jinak to, že to dělá ČT? To po České sodě nevidím jako problém,“ reagoval europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Měli bychom důkladně prověřit sedm miliard České televize

„Pořad Pečený sněhulák jsem v televizi zaregistroval (kousek zhlédl) naštěstí jen jednou a už tehdy jsem se nad ním zhrozil – jeho stupiditou a tím, že na takový brak jsou vynakládány prostředky veřejnoprávní televize. Ta už ostatně dávno není veřejnoprávním televizním kanálem, ale pouhým ´konkurentem´ jiných komerčních kanálů. Shodou okolností se mě několik známých v poslední době také ptalo, co si o tomto pořadu myslím. Na vysílání ČT, její zpravodajství, jeho objektivitu slýchám stížnosti z čím dál více stran a od více lidí a zajímavé je to, že tyto stížnosti zaznívají současně z více stran názorového spektra,“ míní poslanec Úsvitu Karel Fiedler.

„Myslím, že Poslanecká sněmovna by opravdu měla zaměřit více své pozornosti vůči ČT a věřím, že příští projednávání výroční zprávy ČT, hospodařící s rozpočtem sedm miliard korun, bude mnohem důkladnější a podrobnější, než tomu bylo dosud, ale bude tentokrát podrobeno i velmi důkladné analýze. Naopak si myslím, že téma ČT by mělo být zařazeno jako bod jednání sněmovny dříve, než její výroční zpráva za letošní rok. To, co ČT předvedla v posledním pořadu Pečený sněhulák, je opravdu nehorázné a mělo by být dostatečným důvodem k odvolání ředitele ČT. Těch důvodů bych ostatně našel mnohem více. Nevyjadřuji zde nyní svůj názor vůči prezidentu Zemanovi, ale obecně platí, že to, co si dovolila veřejnoprávní ČT v posledním pořadu Pečený sněhulák, by si neměla dovolit vůči jakémukoliv prezidentovi,“ dodal Fiedler.

Za jaký amatérský nechutný škvár Česká televize utrácí peníze koncesionářů

„Tento pořad jsem bohužel měl tu čest na České televizi vidět a nevěřil jsem vlastním očím, za jaký amatérský škvár Česká televize utrácí peníze koncesionářů. Tento pořad není dle mých informací přímo z dílny ČT, ale je evidentně nakoupený od dodavatelské soukromé společnosti. Proto vyzývám ředitele ČT, ať zveřejní, kolik finančních prostředků tento pořad koncesionáře stál a kolik budou stát jeho další díly. Ať zveřejní smlouvy uzavřené s dodavatelskou firmou a zároveň proces, na jakém základě ČT vybrala zrovna tohoto dodavatele. Dle mého názoru si zase někdo za tento trapný škvár dobře namastil kapsu. Myslím, že za odvysílání a nakoupení toho nechutného pořadu by v ČT měla být vyvozena osobní odpovědnost. Ten, kdo rozhodl o vynaložení finančních prostředků na jeho nákup, by měl tento pořad zaplatit ze svých prostředků,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Richard Dolejš.

„Takto amatérský, vulgární, tendenční, hloupý a nevkusný pořad nepatří na obrazovku veřejnoprávní ČT. Jako koncesionář to považuji za mrhání veřejnými prostředky a totální selhání odpovědných manažerů ČT. Nemám nic proti politické satiře, ale tento pořad s ní nemá nic společného, protože je svým amatérským a nechutným charakterem značně za hranou. Zmíněný pořad svou úrovní a zaměřením patří spíš na internet nebo do komerčních médií. Rozhodně nelze tolerovat jeho dotování z peněz daňových poplatníků, v případě ČT koncesionářů. Proto by se tímto případem měla urychleně zabývat Rada ČT, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a příslušná sněmovní mediální komise. Dále by stálo za zvážení udělat hloubkovou kontrolu hospodaření České televize a do budoucna zvážit možnost, aby hospodaření ČT podléhalo přísnější kontrole,“ dodal Dolejš.

K demokracii prostě satira patří

„K demokracii prostě satira patří. Politická satira zcela určitě. Jakékoli zásahy do toho, co se smí, nebo nesmí v rámci satiry prezentovat, jsou cestou do pekel. Prostě povolené má být vše, a nechť si každý vybere, co se mu líbí, nebo mu přijde vkusné. Tato konkrétní satira se mně osobně jeví jako trapná, ale třeba jsem jen suchar. Přijde mi jen zvláštní, že právě po této věci sáhla zrovna Česká televize, ale všichni máme svobodu něco sledovat, nesledovat, nebo prostě televizi vypnout. Stejně hloupé bylo zakazovat slavné `Plastiky` – mainstream by se z nich stejně nestal a takhle to zakázané ovoce prostě více chutná,“ domnívá se poslanec Úsvitu Petr Adam.

„Tenhle typ skečů je pro mne trochu příliš prvoplánový. Když už se ale vysílala předloha, proč neodvysílat i vtípky z ní vycházející? Samozřejmě to může mít nějaký málo orientující se divák těžké. Měli jsme prezidenta, kterého kvůli vztahu k divadlu někteří označovali za ´komedianta´, ale který byl na Hradě státníkem, jaký nás asi zase dlouho nečeká, nicméně si nás pro něj i po jeho odchodu i smrti ve světě pořád považují. No a po něm dvojice bývalých prognostiků, chovajících se jako šašci, kteří na Hradě zbyli po králích, které v republice samozřejmě mít nemůžeme. V takovém spojení může Pečený sněhulák působit spíš jako reality show z nějaké komerční televize než jako komický skeč z veřejnoprávního kanálu. Z toho bych ale tvůrce nevinil, to zjevně ovlivnit nemohou,“ myslí si poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Pořad jsem neviděla, tak jej těžko posoudím, ale celkově je ta monstrózní štvanice na Zemana od 17. listopadu už trapná, plná hysterie a agrese. Že je to uměle řízené, už nemám pochyb,“ říká poslankyně ČSSD Marie Benešová.

„Jde o nekorektnost veřejnoprávní televize – ČT1,“ reagoval stručně poslanec Úsvitu Milan Šarapatka.

„Sněhuláka jsem viděla jednou a víckrát nemusím. Nemyslím, že by šlo o pořad, ke kterému má smysl se vyjadřovat,“ reagovala poslankyně KSČM Zuzka Bebarová Rujbrová.

Mám tady pár otázek generálnímu řediteli...

Pořad Pečený sněhulák, který odvysílala veřejnoprávní Česká televize o prezidentu ČR Miloši Zemanovi, pokládá senátor a předseda SPO Jan Veleba dle svých slov za doklad jejího úpadku a dekadence: „Pokud by se nejednalo o prezidenta naší země, tak by nemělo význam se takovou slátaninou a brakem vůbec zabývat. Jelikož se ale jedná o prezidenta, musím položit několik otázek generálnímu řediteli ČT a jednu Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.“

Otázky generálnímu řediteli:

  1. Jste si vědom, že vámi řízená veřejnoprávní televize přechází z dosavadní hrubé mediální kampaně, kterou bylo útočeno na hlavu státu, do roviny osobní, kdy pomluvy jsou směřovány přímo na Miloše Zemana jako občana republiky a jsou tedy již v této osobnostní rovině a pochopitelně brutálně zasahují i jeho rodinu? Jste si vědom, že se jedná o trestný čin?

  2. Jaké byly náklady na vyrobení tohoto pořadu a zda si myslíte, že my koncesionáři jsme povinni na jejich úhradu přispívat?

Otázka pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání:

Jak se k tomuto pořadu postavíte, co ještě musí veřejnoprávní televize za peníze koncesionářů odvysílat, abyste začali konat?

„Definoval jsem otázky, na které chci odpovědi. Nejsem sám, kdo se takto ptá. Počet nespokojených koncesionářů v poslední době prudce narůstá, něco visí ve vzduchu a nedoporučoval bych brát to na lehkou váhu. Bohužel jsem se nemýlil, když jsem nedávno deklaroval, že kořeny a mravní zdraví národa jsou na venkově a v jeho malých a středních městech. Není to fanatický dav v Praze, není to bohužel ani veřejnoprávní televize,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jan Veleba.

Pan prezident projde procesem odstranění penisu, varlat a následné změny pohlaví

Pondělní satirický pořad Pečený sněhulák se aktuálně pustil do našeho prezidenta s vervou nebývalou. Kolem sedmi minut ostrých narážek na Miloše Zemana začalo dotazem, zda prezident trpí hormonální disbalancí, má krizi identity, nebo je jen hulvát. Další obraz ukazuje, že první muž ČR může být nové vtělení, Aštar Zeman, který se podle autorů satiry zabydluje v lidském těle a jehož příznak je třeba právě vrávorání v případě odemykání pokladnice s korunovačními klenoty. Vyřčená „kunda“ je prý „Vesmírné rodidlo“.

Kódovaná zpráva pro veřejnost z Hovorů z Lán je podle tvůrců jakéhosi pokračování či nástupce České sody ta, že někdy v sobotu „pan prezident projde procesem odstranění penisu, varlat a následné změny pohlaví“. Řeči o viróze, cukrovce, zaníceném palci, to jsou podle satiry jen zástěrky. Léčba při přípravě na tento zákrok se má projevovat  prezidentovým nevyzpytatelným chováním na veřejnosti. Hormonální disbalance přináší pak změny nálad, jako u žen, které jsou v přechodu. Při komentování použitelnosti prsního implantátu se na obrazovce objeví obrovská matróna s obličejem Miloše Zemana.

„Změna pohlaví potěší Evropskou unii,“ uvádí se v závěru satiry a budeme prý pochváleni za „aktivní zapojení žen do politiky. Bude to však komplikace pro hradní protokol, který místo první dámy bude hledat prvního pána – ale několik vhodných partnerů se najde  – Miroslav Šlouf, František Čuba...“

Na závěr se ve skeči uvádí, že všechno nasvědčuje tomu, že se Miloš Zeman změní v Miluši Zemanovou a Česko se tak dočká své historicky první prezidentky.

Rozpočet České televize za rok 2013 byl 7,060 miliardy a pro rok 2014 je 7,054 miliardy korun.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…