O čem to Šlechtová blábolí? Karla maká jako málokdo. Po ,,agroferťáckém trezoru" je tu vyjádření premiéra Sobotky i expremiéra, kterého ministryně v noci nepřímo nařkla

03.03.2015 9:35

Přestřelka mezi koaličními partnery z ANO a ČSSD získává novou dynamiku. Poté, co Andrej Babiš na víkendovém sněmu hnutí zaútočil na ČSSD a Bohuslav Sobotka mu v pondělí na blogu podobně rázně odpověděl, ještě vygradovala napětí ministryně Karla Šlechtová, když pohrozila ČSSD, že začne zveřejňovat, jak tato strana kdysi vedla Ministerstvo pro místní rozvoj, kde nyní Šlechtová úřaduje. A z ČSSD začaly okamžitě přicházet velmi ostré reakce.

O čem to Šlechtová blábolí? Karla maká jako málokdo. Po ,,agroferťáckém trezoru" je tu vyjádření premiéra Sobotky i expremiéra, kterého ministryně v noci nepřímo nařkla
Foto: Hans Štembera
Popisek: MInistryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Anketa

Podporujete myšlenku stavby sochy Václava Havla v Praze?

48%
52%
hlasovalo: 5160 lidí

Vše začalo v sobotu na sněmu ANO, kde Andrej Babiš ve svém projevu zaútočil s nečekanou silou na své koaliční partnery, zejména na ČSSD. „Je to velká strana, právě taková, proti kterým jsme chtěli bojovat. Je zatížena kontroverzní minulostí a je zvyklá na nadstandardní rozhazování veřejných prostředků, kterým si kupuje své voliče,“ zaznělo na pražském Chodově.

V pondělí zareagoval blogem zveřejněným na stranickém webu předseda ČSSD, premiér Bohuslav Sobotka. Formu svého nezvykle ostrého vzkazu vysvětlil tím, že u nás už nezbylo zase tolik nezávislých médií, což byla zjevná narážka na Andreje Babiše, kromě předsedání ANO a ministrování na financích též vlastníka největšího mediálního domu v zemi.

Na poznámky o kontroverzní minulosti ČSSD reagoval obsáhlým shrnutím partajních dějin, které zakončil: „ANO žádnou historii nemá, tu má jen Andrej Babiš. A ten se opravdu nenarodil až v roce 2011.“

Vcelku prý ale razanci hnutí ANO chápe: „Ke stranickým sjezdům bohužel takové věci patří, a když nemáte lidem moc co nového říci a volby jsou předem domluvené, můžete vyplnit ty dva povinné sjezdové dny alespoň mediálně lechtivou kritikou koaličního partnera, který je současně váš poslední silný politický soupeř,“ napsal.

Pondělní premiérský blog vyburcoval Babišovu ministryni Šlechtovou, která se v pozdních večerních hodinách na svém Facebooku vyjádřila k tomu, jak funguje koaliční spolupráce pod taktovkou ČSSD. Andrej Babiš byl prý při svém projevu ještě mírný.

„Škoda, že jednání vlády nejsou veřejná a že občané opravdu nevidí, jak se vládne a jak koalice v reálu funguje,“ pozdechla si Šlechtová. Běžně se prý děje například to, že se členové vlády za ČSSD snaží přetahovat kompetence z resortů ovládaných ANO. Ona sama prý takovým pokusům čelí běžně.

„Najednou všichni rozumí fondům – i Úřad vlády, který je jen servisním orgánem vlády,“ napsala ministryně a dodala, že tento oficiálně servisní orgán jí přitom ještě nikdy žádný servis neposkytl. „Kompetence je na Ministerstvu pro místní rozvoj. To je koalice?“ ptá se ministryně řečnicky.

Pokud jde o konkrétní problém evropských dotací a jejich nedočerpání za období 2007–2013, viníci se prý nyní tváří jako neviditelní. „Právě vlády ČSSD zavinily mnohé,“ dodává k tomu ministryně a přidává ještě varování: „Detaily se mi na Facebook nevejdou, ale do trezoru ano.“

A pokračovala dalšími výčty hříchů, které ve vedení jejího resortu měla napáchat ČSSD, například nejrůznější nevypověditelné smlouvy v oblasti cestovního ruchu nebo podpory bydlení.

„Možná je na čase říct, komu jde o naše občany, a komu jen o moc nebo výlety v pracovní době na golfová hřiště,“ zakončila Šlechtová varovně.

Hašek: Ať zapomene na agroferťácký trezor

K nočnímu vyjádření Karly Šlechtové pak v úterý na stejné sociální síti promluvil Michal Hašek, jihomoravský hejtman a vlivný člen ČSSD. Ten je prý velmi zvědav, jak na tuto „neuvěřitelnou kreaci“ ministryně Šlechtové zareaguje premiér.

„Věřím, že bude ve svých vyjádřeních stejně razantní jako včera před sjezdem,“ poznamenal. Pokud jde o ministryni pro místní rozvoj, doporučil by jí prý, aby omezila vynášení informací z jednání vlády, stejně jako tajemné vyhrožování a náznaky.

„Sbírání kompro by nemělo být koníčkem mladé ambiciózní dámy, navíc toho času členky vlády České republiky,“ upozornil hejtman.

„Pokud má důkazy o údajném nehospodárném uzavírání smluv, ať zapomene na agroferťácký trezor a věc nechá prošetřit. Pokud se ukáže, že bez důkazů obvinila ČSSD a její tehdejší představitele, jediným logickým krokem ve standardní demokracii musí být omluvný dopis a demise,“ myslí si Hašek, bývalý první místopředseda ČSSD.

Na  slova Šlechtové pro ParlamentníListy.cz zareagoval i někdejší premiér (od 25. 04. 2005 do 04. 09. 2006) a bývalý ministr místního rozvoje (od 4. 8. 2004 do 25. 4. 2005) Jiří Paroubek.

Paroubek: Ona tomu nerozumí! Měla by se sbalit, dokud je čas

„Paní ministryně Karla Šlechtová tomu vůbec nerozumí a nejlepší, co by pro hnutí ANO udělala, je, kdyby se spakovala a uvolnila svoji pozici někomu schopnějšímu. Je to pro ostudu, a zejména pro lidi, kteří tomu rozumí, tak k tomu závěru už museli dojít dávno,“ řekl napřed o Šlechtové Paroubek.

„Já myslím, že paní ministryně Šlechtová je po odchodu Heleny Válkové nejméně kompetentní ministryní ze všech ministrů ANO, a dokonce nejméně kompetentní ministryní vlády. Zatím – nesmíme zapomenout na to, že tam měla předchůdkyni ze svého hnutí ANO Věru Jourovou – ani nedokázala zastavit systém čerpání evropských fondů. A když to tak vezmu, že už jde o druhý rok po zahájení nového finančního období, no tak to už je skoro na budíček,“ zmínil dále Paroubek.

Ke slovům Šlechtové, že nejvíce hříchů ve vedení jejího resortu měla napáchat zvláště ČSSD – například jde o nejrůznější nevypověditelné smlouvy v oblasti cestovního ruchu nebo podpory bydlení na ruku – pak Paroubek zareagoval: „Tak tady vůbec nevím, o co jde. Tam se vystřídalo x ministrů, a jestli tam jsou nějaké nevypověditelné smlouvy, tak musí paní ministryně zveřejnit, které to jsou, kdo je konkrétně podepsal, jaké tam jsou nájmy a tak dále. Jestli má u podpory bydlení na mysli novomanželské půjčky, tak k tomu bych řekl pouze to, že pokud je nechce dělat, tak ať to řekne, i když v současné době nevím, zda je ministerstvo vůbec dělá. Ale myslím, že toho kdysi využily tisíce lidí a byly za ně vděční. Tady vskutku nevím, o čem paní ministryně blábolí a nakonec podle mne tomu ani není potřeba věnovat velkou pozornost. Paní ministryně totiž vůbec nerozumí cestovnímu ruchu, což je druhá agenda Ministerstva pro místní rozvoj a zdá se, že nerozumí ani stavebním předpisům.“

Paroubek ke kritice Šlechtové pokračoval dále.

„Ten největší problém vidím v tom, že paní ministryně, včetně své náměstkyně, která je odpovědná za bytovou výstavbu a za bytové programy, neudělala ještě ani čárku na programech pro výstavbu komunálních a sociálních, případně dalších typů bytů. Kdyby chtěli, tak třeba dr. Přikryl nebo já bychom jim to udělali bez nároků na odměnu za jedno odpoledne. Oni se s tím budou mastit nějakou dobu a pak zjistí, že to neumí. Takže jedna věc je udělat koncepci, slyšení, ale aby ta koncepce začala fungovat, tak musíte udělat k tomu i programy. Tam na těch programech ale není ani hrábnuto,“ zmínil dále na konto Šlechtové Paroubek.

Když prý Šlechtová vyčítá někomu neurčitému problémy s nečerpáním evropských fondů, tak to může podle něj vyčítat pouze vládám pravice.

„Protože ony vládly v letech 2007 až 2013, tedy prakticky po celou dobu finančního období. A opoziční strana – kterou sociální demokracie byla – tak tady nemohla dělat nic jiného, nežli interpelovat a na všechny problémy upozorňovat. Třeba já jsem mnohokráte v této věci interpeloval předsedy vlády Topolánka i Nečase, ovšem často jsem byl zesměšňován a bylo to jimi odmítáno. Já ale u sebe vidím jediné zavinění v této věci, pokud jde o nečerpání evropských peněz. Jde o to, že v prosinci 2005, kdy se dojednávala evropská finanční perspektiva v Bruselu, tak jsem těch peněz zajistil pro Českou republiku příliš mnoho. Abych byl přesný – bylo to 30,6 miliardy eur, takže v tehdejším směnném kursu to bylo téměř 900 miliard korun, což bylo nejvíce na jednoho občana ze všech sedmadvaceti zemí EU. Jenže už tři a půl roku upozorňuji na to, že tyhle peníze nebudou dočerpány o nějakých 100 až 150 miliard. Také jsem v tomto navrhoval Nečasově vládě, aby udělala nějaký krizový režim čerpání, to ale bylo všechno bagatelizováno s tím, že žádný problém neexistuje. No tak teď ho máme! To ostatně avizuje i sama paní ministryně Šlechtová ve svých zmatených tiskových zprávách. Také ona říká, že nejméně sto miliard korun nebude vyčerpáno. Kdyby se na to paní ministryně zeptala před třemi a půl lety, tak bych jí to řekl,“ vysvětlil Paroubek.

Na přímý dotaz, zda měla vůbec na období roku 2007 až 2013 vláda ČSSD nějaký vliv, zareagoval Paroubek překvapeně.

„Jediné, na co se mohou vymlouvat pravicové vlády, je, že bylo příliš mnoho programů. Ale třeba v Itálii nebo v Německu bylo více programů. Ovšem oni nevládli půl roku – vládli sedm let – a pokud jim to nevyhovovalo, tak po dvou letech mohli programy zredukovat. Ukazuje se ale v tomto, že bylo správné rozhodnutí udělat osm programů také pro kraje – tam se to ale pak vyčerpalo do koruny. Tuto věc jsem prosadil já ve vládě,“ dodal pro ParlamentníListy.cz expremiér.

Sobotka doporučil méně času u Facebooku

Současný premiér Bohuslav Sobotka svou podřízenou umravnil, že by se měla místo vysedávání na Facebooku raději věnovat své agendě. Například právě čerpání peněz z evropských fondů, ve kterém má Česká republika dlouhodobě mezery. „Paní ministryně by měla méně času trávit na sociálních sítích a více se věnovat čerpání evropských fondů,“ uvedl doslova premiér.

Na premiérovu narážku a další výtky, že ministryně by neměla prezentovat své názory přes Facebook, přišlo vysvětlení přímo z centrály ANO: „Jen bychom dodali, že na Facebooku jsou občané. A je jich tam víc, než čtyři miliony,“ objevilo se na profilu hnutí.

Tam se také celá kauza přenesla do lehčích poloh, když hnutí ANO reagovalo na poznámku občana, že ministryně by v souladu s programem hnutí měla méně mluvit a více makat. „Pane Hlobile, dobré dopoledne, Karla maká opravdu jako málokdo,“ odpověděli z ANO.

Karla Šlechtová na Facebooku:

Skoda,ze nejsou verejna jednani vlady a ze obcane opravdu nevidi,jak se vladne a jak koalice v realu funguje. Predseda Babis byl jeste mirny. Kritika jeho projevu je jen politicky predboj pred sjezdem CSSD. Napr. CSSD chce pretahovat kompetence resortu ANO. Najednou vsichni rozumi fondum - i Urad vlady, ktery je jen servisnim ?? organem vlady (vlady? Mne jeste zadny servis vlastne necinili), kterym vlastne nikdo nerozumi. Kompetence je na MMR. To je koalice?
Vinici nedocerpani za 2007-2013 jsou nyni neviditelni; prave vlady CSSD zavinily mnohe. Detaily se mi na fcb nevejdou, ale do trezoru ano ...
A co otazka uzavirani nevypoveditelnych smluv na MMR ze strany vedeni MMR za CSSD? Napr. v oblasti cestovniho ruchu nebo podpor v bydleni na ruku anebo nerizeni stavebka? Mozna je case rici, komu jde o nase obcany a komu jen o moc nebo vylety v pracovni dobe na golfova hriste ...

Michal Hašek na Facebooku:

Jsem velmi zvedav na vyjadreni pana premiera a predsedy cssd k teto neuveritelne kreaci ministryne jeho koalicni vlady. Verim,ze bude ve vyjadrenich minimalne stejne razantni jako vcera pred sjezdem:) . Pani ministryni doporucuji mene vynaset dojmy ze schuzi vlady,tajemne vyhrozovat a naznacovat. Sbirani kompro by nemelo byt konickem mlade ambiciozni damy,navic toho casu clenky vlady Ceske republiky. Pokud ma dukazy o udajnem nehospodarnem uzavirani smluv,at zapomene na agrofertacky trezor a vec necha prosetrit. Pokud se ukaze,ze bez dukazu obvinila cssd a jeji tehdejsi predstavitele,jedinym logickym krokem ve standardni demokracii musi byt omluva a demise...


 

 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo, Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…