Obrovská zloba a nenávist, krvavá lázeň, pokročilé stadium alkoholismu. Měl by se léčit. Po výzvě, aby Miloš Zeman odstoupil, přišla velmi silná reakce

07.05.2015 18:01

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek uvedl k plánovanému setkání českého prezidenta Miloše Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě, že pokud se tam Zeman bude vyjadřovat stejně jako v uplynulých dnech, měl by zvážit setrvání ve funkci. Podle europoslance TOP 09 Jaromíra Štětiny Rusko vyhlásilo válku Evropě, a jestliže ve válce někdo jedná jako Miloš Zeman, je namístě použít slovo „zrada“ a je namístě, aby prezident odstoupil.

Obrovská zloba a nenávist, krvavá lázeň, pokročilé stadium alkoholismu. Měl by se léčit. Po výzvě, aby Miloš Zeman odstoupil, přišla velmi silná reakce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„Pokud se bude Zeman v Moskvě vyjadřovat stejně, jako to dělá v uplynulých dnech v zahraničních médiích, například že anexe Krymu je jen narovnání historických křivd, měl by vysvětlit, čí zájmy vlastně hájí, a zvážit další setrvání ve funkci!“ komentoval místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek na svém Facebooku zprávu o setkání Miloše Zemana s Putinem vpodvečer 9. května.

„Prezident Zeman asi neví, že Rusko vyhlásilo Evropě, to jest i nám, hybridní válku. Válku, která zahrnuje prvky studené války i války horké. V hybridní válce se používají zbraně v kyberprostoru, zelení mužíčci i tanky a letectvo. Jsme s Ruskem ve válce, i když u nás v Česku dosud domy nehoří. Jestliže ve válce někdo jedná jako český prezident Zeman, je namístě použít slovo zrada. A je namístě, aby prezident Zeman odstoupil,“ uvedl k tomu europoslanec Jaromír Štětina.

Mám ale osobní zkušenost...

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o těchto dvou prohlášeních myslí. Většina je odmítá a někteří se o Štětinovi a Ženíškovi vyjádřili dosti ostře.

„Prezident republiky zastupuje stát navenek a zahraniční politiku formuluje vláda a také je za ni odpovědná. Pokud pan prezident chce říkat silné výroky výrazně se lišící od oficiální vládní politiky, tak by skutečně bylo namístě, aby to říkal v nějaké jiné pozici než v pozici prezidenta republiky. On není v pozici, kdy si může říkat, co chce. On musí při zastupování státu navenek respektovat zahraničněpolitickou linii toho orgánu, který za zahraničněpolitickou orientaci odpovídá, to jest vlády. Mám ale osobní zkušenost, jak pan prezident reaguje na různé výzvy, takže si nemyslím, že by takováto výzva změnila jeho chování,“ řekl ParlamentnímListům.cz první místopředseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek.

Předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Europoslanec Štětina ať raději vysvětlí své vazby na KGB v osmdesátých letech minulého století. A pokud jde o vyjadřování pana prezidenta v Moskvě, je jasné, že pan prezident zastupuje Českou republiku navenek. Protože je volen přímo, nebude odpovídat za svá vyjádření nikomu z TOP 09. Jejich kandidát prohrál,“ připomněl předseda komunistů.

„Pana Ženíška neznám a ani on, ani pan Štětina mne v těchto dnech příliš nezajímají. Oslavy konce druhé světové války si zaslouží důstojnou atmosféru, ne politické půtky,“ uvedl první místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„Raději si o tom nemyslím nic. Podle mě není vše černé nebo bílé. Moc mluví, je třeba i myslet,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

„Výrok pana europoslance Štětiny považuji za totální pitomost,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

„U pana Štětiny jeho vyjádření dokážu omluvit pokročilým stadiem alkoholismu, které se neprojevuje jen na zevnějšku, ale současně také pokročilým úbytkem kapacity uvažování, kdy zcela zjevně odmítá akceptovat určitou část reality. Pana Ženíška nemám jak pochopit. Tyto jeho názory pozoruji již delší dobu a nerozumím tomu, co člověka přiměje k tomu, aby vnímal jen vybranou polovinu faktů a realitu vůbec. S pány nemohu souhlasit, nerozumím jim a asi ani nechci,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu Úsvitu Petr Adam.

„Rusko nikomu válku nevyhlásilo – každý vidí, že vždy jedná až v reakci na kroky druhé strany. Rusko nesvrhlo žádnou vládu na Ukrajině. Rusko nezačalo bombardovat ukrajinské občany na východě Ukrajiny, Rusko nikomu jako první nevyhlásilo sankce. Faktem je, že pár duševně slabších jedinců na západ od Ruska si válku přeje a permanentně s ní vyhrožují. Jsou ale zbabělí ji vyhlásit za sebe, a tak tvrdí, že ne oni, ale Rusové chtějí válku. A když už jsme u odpovědnosti, tak činnost, která podporuje válku, je u nás trestná, a u mnohých štváčů je na zvážení buď diagnóza, nebo trestněprávní kvalifikace,“ uvedl poslanec a zakladatel nové strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Vyvolávání nenávisti či vyzývání k násilí

„Ženíšek i Štětina by si měli dát studenou sprchu,“ reagoval senátor ODS Tomáš Jirsa.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Antonína Sedi je vidět, že opozice nemá témata a stále nemůže překousnout výsledek přímé volby prezidenta. „Přestože s panem prezidentem Milošem Zemanem v řadě věcí nesouhlasím, v pohledu na politické řešení s ním souhlasím. Názor pana europoslance Štětiny nesdílím, tak jako nesdílím jeho nastíněné řešení. Harašení zbraněmi nikomu a ničemu nepomůže,“ upozorňuje Seďa.

„Názory těchto dvou pánů nejsou sice ojedinělé, ale lidé mají i jiné názory. Vadí mi takto vyhrocený střet mezi prezidentem a některými politiky. Znevažuje to prezidentský úřad a polarizuje společnost. Pak už je vše možné a nic není takzvaně svaté,“ varuje poslanec KSČM Miroslav Opálka.

„Na můj vkus je kolem pana prezidenta čím dál více dusno. Tím netvrdím, že nikoliv tu a tam i jeho vlastním přičiněním. Ale čeho je moc, toho je prostě příliš. Co je jeho zásluhou a v čem je nevinně, by vydalo na delší článek. Ale zde jistě rádi zaskočí naši četní přemoudří analytici. Je to jejich práce a mimochodem právě nyní mají opět tučné sousto ve jmenování-nejmenování profesorů. Kdy ale, ve vší úctě k akademikům, jaksi opakovaně nechápu, proč oni sami tak lpí na ceremonii na Hradě. Jako by auly univerzit byly méně honosné a diplom z rukou rektora s jeho podpisem místo pana prezidenta méně důležitý. Přitom by tak byli v rámci akademické svobody zcela odtrženi od politiky, což sami chtějí,“ odpověděl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Ale to jsem odbočil. Z vámi uvedených antizemanovských citací však čiší jediné – obrovská zloba a nenávist. Je to zjevně za hranicemi slušnosti i politického soupeření. Omluvit by to snad šlo jedině tak, že v ČR selhává psychiatrická péče a jistý počet klientů z uzavřených oddělení unikl mimo zdi psychiatrických nemocnic. Část dokonce až do Bruselu. Ale tak to není a kolegům psychiatrům bychom tím křivdili. Nechť si tedy lidé sami vyhodnotí, koho opět a dokonce kam zvolili. Jim to zřejmě vyhovuje. Mně osobně nikoliv. Ačkoliv nejsem právník, tuším, že vyvolávání nenávisti či vyzývání k násilí vůči osobě či skupině osob je trestným činem. Kdyby zákony platily pro všechny stejně, zřejmě bychom si od výroků třeba zrovna pana europoslance Štětiny ‚ve válce“ na čas odpočinuli. Omlouvám se – ale ne že by mi to vadilo,“ dodal Koskuba.

„Pánové z TOP 09 by si měli dát mokrý hadr na hlavu. A přečíst si ústavu. Možná by jim to mohlo pomoci vrátit se zpátky na zem,“ míní poslankyně KSČM Kateřina Konečná.

Snad se museli zbláznit

„Jediný způsob, jak zabránit neustálému vyhrocování situace, jsou jednání a komunikace. A v tom, myslím, obě strany selhávají. Osobně se většího válečného konfliktu obávám, a tak si s hodnocením cesty prezidenta do Ruska počkám, až jaké budou výstupy jejich jednání,“ uvedl poslanec ODS Petr Bendl.

„Pokud bych je neznal, myslel bych si, že se museli zbláznit. Zřejmě ovšem jde o nějakou libůstku ve zviditelňování se. Vymezovat se vůči prezidentovi bývá zárukou medializace. Dost často se ovšem stává, že citovaný člověk přestřelil,“ míní poslanec ČSSD Milan Urban.

„Já bych se těchto pánů zeptal, čí zájmy hájí oni. Za další komunikaci to nestojí,“ reagoval poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Já si myslím, že jak Ženíšek, tak Štětina by měli vyhledat Chocholouška,“ smál se poslanec ČSSD Jaroslav Zavadil.

„Myslím si především, že všichni zmínění, pana prezidenta z toho nevyjímaje, by hlavně měli zmenšit kalibr svých vyjádření,“ míní poslanec Úsvitu Karel Fiedler.

Primitivní zaslepenost

„Tyto fanatické a nesmyslné výroky nemá smysl snad ani komentovat. Působí poněkud směšně a přehnaně. S prezidentem Ruské federace komunikuje velká část politiků z demokratického světa. Miloš Zeman se z tohoto úhlu pohledu chová profesionálně. Pokud si pan senátor Štětina myslí, že Rusko vyhlásilo Evropě válku, tak je to spíš projev jeho duševního stavu, neznalosti nebo zbožného přání. Těchto lidí je mi líto. Měl by se asi raději léčit a nepřispívat k eskalaci již tak napjaté situace. Tu přece nezpůsobilo pouze Rusko. Máslo na hlavě mají díky svým aktivitám také USA a hlavně EU díky své diletantské a impotentní zahraniční politice,“ říká poslanec ČSSD Richard Dolejš.

„Jedinou cestou ke stabilizaci vztahů je pragmatická a diplomatická dohoda mezi USA a Ruskem. Tyto mocnosti se dostaly do velmocenského geopolitického střetu a záleží pouze na jejich vůli, zda najdou mírové řešení a uklidní situaci. Já věřím ve vítězství zdravého rozumu na obou stranách střetu. Militantní přístup nemá inteligentní řešení. Vymyté zelené mozky mohou svým primitivním viděním světa pouze způsobit skutečnou válku a nedozírná lidská neštěstí. Stačí se podívat na Ukrajinu a řádění polofašistických bojůvek z Pravého sektoru. To však europoslanec Štětina, který se angažoval na Majdanu, nevidí a při svém pravicovém fanatismu nechápe hloubku problému. Vždyť i on má díky svému angažmá své procento podílu odpovědnosti na katastrofální situaci na Ukrajině, která po Majdanu přerostla v krvavou lázeň. Měl by se nad svými hloupými aktivitami zamyslet a začervenat se. Toho však tito militantní aktivisté díky své primitivní zaslepenosti nejsou schopni. Je to smutný příběh,“ dodal Richard Dolejš.

„Pánové Ženíšek a Štětina se zřejmě potřebují zviditelnit v médiích,“ myslí si poslankyně KSČM Zuzka Bebarová Rujbrová.

„To jsou hloupé věty,“ reagoval na Ženíška a Štětinu poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Přítel sovětského lidu Štětina

„Odpovědi na tyto otázky jsou celkem jasné, ale problém je v tom, že s paranoiky se nedá diskutovat, protože oni nemají schopnost dialogu a jejich myšlenkové konstrukce postrádají logickou stavbu. Třeba ten Štětina, kdysi velký přítel sovětského lidu – aby byl někdo s někým ve válce, tak ta válka musí být vyhlášená, a pokud třeba i ze začátku formálně tomu tak není, tak se válka pozná podle toho, že probíhají bojové operace a jsou materiální a lidské oběti. V tomto případě probíhá boj jenom v páně Štětinově hlavě, nikoliv mezi Ruskem a jakýmkoliv státem Evropy. Stačí se podívat do Štětinova profilu na tomto médiu – 0 přátel. To je naprosto ojedinělé a hovořící za vše,“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„A pokud se týká pana Ženíška, ten sice ještě válku nevidí, ale rád by využil Zemanovu cestu k dalšímu útoku na odstoupení prezidenta, což pokládám myšlenkově na úrovni školáka. Jak všichni vědí, prezident Zeman bude s Putinem hovořit mezi čtyřma očima a hlavním tématem budou ekonomické otázky. Třeba i takové, která zanedbala minulá vláda, v níž byl předseda TOP 09 ministrem zahraničí a pro ekonomiku naší země v této pozici neudělal vůbec nic, v případě východních trhů škodil. Co se týká Ukrajiny, tak prezident deklaroval, že o ní bude mluvit jenom tehdy, když se Putin na ni zeptá. A pokud se to stane, tak bude, jak ho znám, mluvit zcela určitě úplně stejně jako doposud. Například že premiér Jaceňuk je premiérem války, což tak je a začíná v tomto směru pnutí mezi ním a prezidentem Porošenkem. Takže pan Ženíšek by nejdříve měl zvážit svoje politické schopnosti a nedělat rádoby silná vyjádření pro vyjádření, která jsou naprosto k ničemu a jsou plácnutím do vody,“ dodal Veleba.

„Panu místopředsedovi TOP 09 asi vadí, že náš pan prezident neharaší zbraněmi a nevyvolává válečnické nálady jako mnozí jiní, naopak se staví proti možnosti, obávám se, že čím dál realističtější, rozpoutání nové války. Co by taková válka dnešními zbraněmi znamenala, si asi moc lidí neuvědomuje. Patří-li k takovým pan místopředseda, měl by naopak zvážit setrvání ve funkci on. Pokud jde o naši ostudu v Evropském parlamentu, o jeho stupidnosti a hlouposti už toho bylo napsáno tolik, že další konstatování je zcela zbytečné. Tvrdit, že Rusko vyhlásilo Evropě válku, může jen člověk mdlého rozumu nebo ten, kdo si myslí, že tímto způsobem zahladí své velmi vřelé dřívější vztahy k Sovětskému svazu. Možná je do sebe tak zahleděn, že si myslí, že by Miloše Zemana mohl nahradit. Proto volá po jeho odstoupení. Je třeba dalších slov? Snad jen že válku s Ruskem se snaží vyvolat Spojené státy. Ale odneseme to my,“ říká senátor Jaroslav Doubrava.

Sankce proti Rusku by se měly zrušit

Prezident Miloš Zeman se v sobotu vpodvečer v Moskvě setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Při zhruba hodinové schůzce budou prezidenti podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka mluvit hlavně o ekonomických tématech, případně o situaci na Ukrajině. Zeman se v pátek a v sobotu v ruské metropoli zúčastní oslav konce druhé světové války.

„V podvečerních hodinách se uskuteční setkání pana prezidenta s prezidentem Ruské federace Vladimirem Vladimirovičem Putinem. Hlavním tématem budou ekonomické otázky, a pokud bude pan prezident dotázán, sdělí i svůj názor na ukrajinskou krizi, kdy klade důraz na dodržování dohody Minsk II o příměří,“ uvedl hradní mluvčí k plánované schůzce s Putinem.

Prezident republiky Miloš Zeman nedávno v rozhovoru pro agenturu TASS řekl, že sankce proti Rusku jsou neefektivní, eskalují napětí, a proto by měly být zrušeny. Podle Zemana EU a Rusko nejsou rivalové, ale spolupracovníci, a obě strany mají ze vzájemné spolupráce velký prospěch.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…