Parchant! Zrazu. Pane Schwarzenberg, co vaše obchody s podsvětím? Zvěrstva. Štvavý Moravec, rušení Jílkové. Babiš lezl pod stůl, sněmovna ječela

23.03.2016 17:24

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dnes na mimořádné schůzi poslanců obsáhle rozhovořil ke své kauze Čapího hnízda. K samotné farmě se ale přitom dostal až po hodině, napřed totiž zmínil mimo jiné kauzy minulých let. Poslanci se ještě předtím vydatně pohádali. „Vaším rozhodnutím lhář a tunelář vystoupí teď jako první! Dávám námitku a neopovažujte se mě umlčet!“ vyhrožoval v této hádce místopředsedkyni a zároveň řídící schůze Jaroslavě Jermanové (ANO) předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Parchant! Zrazu. Pane Schwarzenberg, co vaše obchody s podsvětím? Zvěrstva. Štvavý Moravec, rušení Jílkové. Babiš lezl pod stůl, sněmovna ječela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze sněmovny. Ministr financí Andrej Babiš se vyjádřil ke kauze Čapí hnízdo
reklama

Dnes odpoledne začala mimořádná schůze dolní komory, na níž měl ministr financí Andrej Babiš (ANO) zveřejnit majitele Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy společnost úspěšně žádala o padesátimilionovou evropskou dotaci. Jednání ale řídila místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová z Babišova hnutí ANO, a to se ukázalo být důvodem, aby opozice na Jermanovou zaútočila.

Jermanová totiž napřed představila pořadí, ve kterém politici vystoupí. Jako první měl slovo dostat ministr financí Andrej Babiš. To se ale vůbec nelíbilo předsedovi poslanců ODS Zbyňkovi Stanjurovi. „Bývá normální, že pokud někdo svolá schůzi a navrhne program, jako první vystoupí navrhovatelé a pokusí se přesvědčit poslance, aby schválili program. Nejsme na schůzi ANO ani na valné hromadě Agrofertu,“ prohlásil Stanjura. Poslanci jeho námitku ale zamítli.

Fotogalerie: - Babiš nejen o Čapím hnízdě

Mimořádná schůze sněmovny. Ministr financí Andrej ...
Protestní "Čáp" před budovou poslanecké sněmovny
Před zasedáním je třeba uklidit...
Mimořádná schůze sněmovny. Ministr financí Andrej ...
Mimořádná schůze sněmovny. Ministr financí Andrej ...
Kolegové z jeviště

To samé se pak stalo, když námitku podal i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vy jste to uchopila špatně, zmanipulovala jste to a nechováte se férově, a tak navrhuji vaše odhlášení z řízení schůze,“ řekl Kalousek vůči Jermanové nejprve docela klidně. O chvíli později se ale již rozčílil, a to proto, že mu Jermanová skočila do řeči.

„Vaším rozhodnutím lhář a tunelář vystoupí teď jako první! Dávám námitku a neopovažujte se mě umlčet!“ zahřímal na ni Kalousek.

Všechny námitky opozice ale byly nakonec smeteny ze stolu, a tak přistoupil za debatní pultík opravdu sám Babiš. A začal zeširoka.

„Já jsem strašně rád, že tady můžu vystoupit, je to manipulativní a naplánovaná kampaň a má jediný cíl, abych skončil ve vládě a v české politice,“ řekl nejprve.

„Mám střet zájmů, ale já ho nezneužívám. Do politiky jsem nechtěl. Vy jste mě zplodili. Zkorumpovaná ODS a Kalousek,“ řekl dále v projevu, ovšem přitom sněmovnou burácel hlasitý smích. Miroslava Kalouska pak obvinil i z toho, že přes své přátele zbrojaře dělal kšefty s "parchantem Asadem, co zabil desetitisíce lidí". Dále zmínil i svou kauzu s StB a Kostelecké uzeniny. Ty patří do jeho holdingu Agrofert a za posledních sto let prý neměly nikdy v uzeninách nic podstatně závadného. „Za poslední dva měsíce se v Kosteleckých uzeninách našly dvě jehly,“ zdůraznil Babiš.

„Já nelžu, nekradu a ani nejdu nikomu na ruku a nikdo mě nemůže zkorumpovat! Ani loterijní lobby!“ zdůraznil dále ve své řeči a při tom se mu poslanci opět smáli. Babiš na to ale uvedl, že je smích brzy přejde.

CELÝ PROJEV ANDREJE BABIŠE ZDE

„Nejde mi o peníze, jsem miliardář,“ poznamenal dále s tím, že všechny jeho firmy dostávají stejné dotace jako jiné společnosti.

Ani po dvaceti minutách Babišova projevu ale nepadlo žádné vysvětlení ohledně Čapího hnízda. Babiš třeba ve své řeči pochválil vládu s ČSSD a lidovci a zkritizoval hlavně předsedu TOP 09 Kalouska. A také Marka Bendu z ODS, který podle něj sedí ve sněmovně již 24 let. "Benda, to je taková sněmovní legenda," veršoval. „Pane Bendo, vy tady sedíte 24 let a co jste tady vyřešili?“ atakoval tím na předchozí vlády a zmínil kauzy minulých let jako třeba LTO, Agrobanku a IZIP.

Ten psychopat...

„Proč ODS a TOP 09 svolávají mimořádnou schůzi ke kauze, která vznikla na základě anonymních udání? Kdo tu megakampaň platí? Taková kampaň vyjde na 300 milionů...,“ rozpovídal se posléze o tom, komu stálo za to jej dehonestovat. Nastínil, že tuto kampaň zorganizoval Bursík a „ten parchant a psychopat“, přičemž jeho jméno neuvedl, neboť si na něj nemohl vzpomenout. „Já se s ním teď soudím,“ řekl jen. Podle médií prý měl na mysli šéfredaktora Svobodného fóra Pavla Šafra. Tomu má Babiš podle rozhodnutí soudu zaplatit padesát tisíc za to, že ho již dříve nazval psychopatem.

Pak se ministr financí pustil i do novinářky Sabiny Slonkové. „Ona novinářka má více informací o kauze Libanon nežli já. Ona má infomace ze živého spisu a ví i to, na jak dlouho mě zavřou,“ zdůraznil Babiš. V této části projevu se rozpálil a přešel do svého charakteristického česko- slovenského projevu, ve kterém se to hemžilo slovy jako "zrazu".

Dále Babiš zmínil, že ve sněmovně leží 107 zákonů, které se neřeší, a namísto toho se řeší v mimořádné schůzi jeho osoba.

„Padáky, modernizace tanků, prodej tanků do Alžírska, Kalouskův systém rozdělování zakázek, naše vláda zdědila kontrakt s Kapschem, kauza elektronické viněty... Byly kvůli tomu snad někdy svolány ve sněmovně schůze? Někdo to tady řešil?“ otázal se dále Babiš.

Opřel se taky do bývalého předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Na dotacích podle Babiše dostal 150 milionů korun, ministr zmínil například taky privatizaci karlovarské Becherovky a Schwarzenbergovy vztahy s finančníkem Zdeňkem Bakalou, jenž je taky svázán s privatizací černouhelných dolů OKD.

Babiš mluvil například i o biopalivech, v nichž čelil podezření ze střetu zájmů, o dotacích a o odvodech své skupiny Agrofert do státního rozpočtu nebo o návrzích, které směřují k dalšímu omezení podnikání členů vlády.

Dále jmenoval média, která proti němu „jedou kampaň“, a také lidi, jež proti němu brojí a špiní veřejně jeho jméno. Jmenoval při tom kupříkladu mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, podnikatele Františka Savova, který je prý člověkem, který se podílel na tunelování bank a je nyní nezvěstný – utekl prý před spravedlností do zahraničí – dále zmínil Davida Ondráčku z Transparency International, moderátora Václava Moravce a moderátorku pořadu České televize 168 hodin. Obvinil dále například i novináře z médií patřících podnikateli Zdeňku Bakalovi, jenž vlastní vydavatelství Economia, pod které spadají třeba Hospodářské noviny či týdeník Respekt.

Zmínil i to, jak jsou novináři, kteří tento styl nesdílí a snaží se přistupovat k němu férověji, vystaveni ústrkům. Zmínil konkrétně pořad Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové, která byla kritizována členem Rady České televize Zdeňkem Šarapatkou, který prý chtěl její pořad dokonce zrušit, protože prý dala moc velký prostor ministrovi financí.

Zmínil i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), k němuž poznamenal, že k této konkrétní kauze požadoval informace náměstek Ministerstva financí z vlastní iniciativy. V tu chvíli Babiš hovořil již hodinu, ale o Čapím hnízdě zatím neřekl nic kromě toho, že Čapí hnízdo nikdy nevlastnil a nikdy jej nevlastnila ani jeho firma.

„Já a ani Agrofert jsme žádnou pokutu neplatili,“ poznamenal jen. Na sociálních sítích ho ale mezitím kritizovali opoziční politici. Třeba předseda ODS Petr Fiala na Twitteru uvedl: „Zatím je to jen nepovedený remake projevu z Červeného Hrádku."

„Už jsme konečně u farmy,“ podotkl po více než hodině svého projevu Babiš. A následně vytáhl plakátek, který měl schovaný pod debatním pultíkem, na němž byla zřícenina, kterou 16. 2. 2006 koupila společnost IMOBA za 10 milionů a 431 tisíc korun. Poté popisoval, jak to bylo s Čapím hnízdem a kdo následně budovy koupil a kolik na to firmy dostaly z dotací. "V roce 2008 ji za 2,38 milionu koupili tři vlastníci," řekl kupříkladu. Vše podle něj ale probíhalo podle regulí. Vytáhl při tom ceduli s fotografiemi opozičních poslanců – Miroslava Kalouska, Heleny Langšádlové (oba TOP 09) a Petra Bendla z ODS, kteří podle něj dotaci na budovu schválili nebo ji kontrolovali. "Prosím, abyste tu ceduli schoval," napomínala jej ale řídící schůze Jermanová. Nakonec ministr pod pultíkem po delším hledání vylovil obrázek Čapího hnízda a mávaje jím nad hlavou vykládal, jak je to úžasný projekt a jak si tam kdokoliv může uspořádat školení nebo svatbu. Drtivou většinu návštěvníků prý tvořily skupiny školáků.

Děti jsou smysl našeho života!

Nakonec Babiš konečně prozradil anonymní akcionáře Čapího hnízda v době udělení dotace, tady to, kvůli čemuž se poslanci dnes sešli. „Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky,” uvedl s tím, že je jeho rodina to nejcennější, co má. „To musí každý rodič pochopit. Já mám čtyři děti a vy to určitě pochopíte!“ zvolal a při tom se se slovně obracel na Marka Bendu z ODS, kterého již ve své dlouhé řeči zmínil.

„Děti jsou smysl našeho života a rodina je mi přednější než politika. Pro mě by bylo nejednoduší nyní rezignovat, ale já to neudělám, protože jsem slíbil voličům, že budu bojovat za náš program,“ zakončil vicepremiér svůj předlouhý monolog.

Přešla na anonymní formu vlastnictví

Čapí hnízdo patřilo do konce roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté společnost přešla na anonymní formu vlastnictví a jako malá firma dosáhla na dotaci, kterou by společnost z koncernu Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila zpět mezi firmy Babišovy skupiny. Někteří opoziční politici postup vnímají jako dotační podvod, případně účelové jednání.

Svolání schůze iniciovali poslanci opozičních TOP 09, ODS a Úsvitu. Debata, zda podpořit program schůze, v posledním týdnu vyvolala roztržku v koalici. ČSSD i lidovci se rozhodli hlasovat pro, Babiš a předsednictvo hnutí k témuž kroku nakonec vyzvali i členy dolní komory za ANO. Poslanci podle předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka výzvu vyslyší. Program podpoří i KSČM.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…