Pavel Rychetský promluvil o stavu justice. Vyšetřovatelé prý občas přešlápnou, ale je dobře, že si věří

03.04.2015 9:23

Až do konce svého funkčního období nechce zůstat ve funkci předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Uvedl to v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny. Označil také svého nástupce, kterým by se měl stát stávající předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Pavel Rychetský promluvil o stavu justice. Vyšetřovatelé prý občas přešlápnou, ale je dobře, že si věří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
reklama

Už když jej předloni prezident Miloš Zeman do funkce šéfa ÚS jmenoval, Rychetský prohlásil, že skončí dříve, a ne až s koncem funkčního období. Nyní deníku řekl, že ve svém křesle zůstane nejpozději do konce roku 2017.

Baxa je jeden z nejuznávanějších českých soudců. To, že se stane nástupcem Rychetského, je vysoce pravděpodobné, protože Zeman na Rychetského slova dá. Výběr ústavních soudců s ním pravidelně konzultuje.

Rychetský považuje za přínosné, že se represivní instituce emancipují

V rozhovoru Rychetský také poměrně překvapivě okomentoval práci státních zástupců a policistů. "Považuji za velice zdravé a přínosné, že represivní instituce se emancipují a začínají se chovat svéprávně," konstatoval.

Zároveň ale upozornil, že při této své snaze dělají řadu chyb. Naposledy se to stalo v případě tří exposlanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře, kterým stát přiřkl odškodnění za stíhání a pobyt ve vazbě.

"Nemyslím si, že rozhodující příčinou je vědomá mstivost policistů a státních zástupců, spíše jejich odborná nezpůsobilost. Oni se prostě pohybují na nezmapovaném území. Stíhají třeba všechny členy zastupitelského sboru za to, jak hlasovali o prodeji pozemku. Tady já mám vážné pochybnosti, protože dalším krokem může být, že budou stíhat poslance podle toho, jak hlasovali. Sdílím obavy, že tyto možné přehmaty, přešlapy a velmi neodborné výklady mohou stále ještě trvat. Dokonce dost dlouho," vysvětlil svůj názor Pavel Rychetský.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…