Režisér Filip Renč: Prosím vás, nějaké sankce. Rusům je to jedno. Zato Michael Kocáb a další umělci a osobnosti...

02.09.2014 14:51

ANKETA Řada českých osobností, mezi nimi i umělci, nesouhlasí s premiérem Bohuslavem Sobotkou v tom, že sankce vůči Rusku zatím účel nesplnily a Česko tak s těmi tvrdšími sankcemi ze strany EU nesouhlasí. „Mne děsí představa, že bychom se k sankcím ani nepřipojili, a nemohu pochopit, jak takovou myšlenku mohla nějaká hlava z našich předních politiků vůbec vyprodukovat,“ poznamenal třeba hudebník a bývalý politik Michael Kocáb. „Nějaké sankce Rusko v jeho politice a vojenské agresi v žádném případě nezastaví,“ hájí naopak předsedu vlády režisér Filip Renč.

Režisér Filip Renč: Prosím vás, nějaké sankce. Rusům je to jedno. Zato Michael Kocáb a další umělci a osobnosti...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Anketa

Kterého světového politika byste nejraději nechali zmizet?

hlasovalo: 21321 lidí

Summit EU o víkendu rozhodl, že Evropská komise společně s diplomaty navrhne další přitvrzení protiruských opatření. S tím ovšem nesouhlasil český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který sankce považuje za kontraproduktivní, podobně jako zástupci Slovenska nebo Maďarska. Sobotka v této souvislosti totiž uvedl, že sankce vůči Rusku zatím účel nesplnily. Česko si tak vyhradilo právo s částí unijního návrhu na zpřísnění sankcí z ekonomických důvodů nesouhlasit.

Zástupci TOP 09 a ODS jsou ovšem postupem premiéra zděšeni, nesouhlasí s ním, a dokonce se o jeho výrocích chtějí bavit na mimořádné schůzi sněmovny. Poslanci ODS a TOP 09 tvrdí, že se pokusí prosadit, aby sněmovna „ochránila důstojnost České republiky a její pověst země, která ctí svobodu, demokracii a mezinárodní právo“. O termínu této mimořádné schůze musí ještě rozhodnout předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Co si ale o postupu premiéra a o sankcích proti Rusku myslí čeští umělci a vědci?

Gál: Sankce mají smysl

Slovenský politik, sociolog, prognostik a někdejší disident Fedor Gál ParlamentnímListům.cz naznačil, že rozhodně s premiérem Bohuslavem Sobotkou nesouhlasí.

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41843 lidí

„Já jsem ale k tomuto tématu vaší redakci již svůj názor řekl, zveřejnili jste jej v srpnu. Tehdy si ale na mně vaši čtenáři pěkně smlsli,“ odvětil s úsměvem Gál a zmínil, že jeho názor ohledně ukrajinské krize se nemění a odkázal tak na své odpovědi ze srpna.

„Sankce EU a USA mají smysl. Ukazují, že v otázkách vojny a míru se naše civilizace - i když opožděně - dokáže oprostit od úzce pragmatických postojů. Pokud jde o jejich konkrétní podobu, necítím se být v této oblasti odborníkem,“ řekl tehdy ParlamentnímListům.cz Gál.

„Máme spíše problém s hodnotovou zakotveností než s hospodářskou a ekonomickou krizí,“ zmínil Gál pak na dotaz, zda sankce mohou prohloubit hospodářskou a ekonomickou krizi v zemích EU a poškodí tak třeba podnikatele.

K dotazu, zda je podle něj role Ruska v ukrajinské krizi větší, nežli sám Putin přiznává, pak dodal: „Já si myslím, že Rusko, kterého je symbolem Putin, aktivně podporuje proruské separatisty (logisticky, zbraněmi, bojovníky, propagandou)."

Připomeňme, že Gál spolu s dalšími umělci a lidmi činnými ve veřejném životě podepsal petici Odvahu a vůli s podtitulem Je třeba vidět Rusko realisticky, která politiky Severoatlantické aliance a dalších zemí vyzývá k tomu, aby reagovali na mezinárodní politické scéně.

Všichni společně proti Putinovým uzurpátorským krokům

Psycholožka, kritička a jedna z prvních signatářek Charty 77 Dana Němcová jde také proti Sobotkovi.

„Já s panem premiérem velmi zásadně nesouhlasím, protože máme svou zkušenost, kterou bychom neměli zapomínat, i když se to všelijak popichovalo. Musíme proti Rusku vyzkoušet všechny prostředky a rozhodně by bylo dobré, kdyby navíc tady v této krizi došlo k nějakému diplomatickému jednání, které by skončilo s úspěchem. Ale rozhodně - jak to tak vypadá - tak je potřeba ve vztahu k Rusku přitvrdit a dát Putinovi najevo, že jdeme naprosto jednotně a jsme samostatný demokratický svět proti jeho uzurpátorským krokům,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Němcová.

Vědkyně Helena Illnerová také vrtí hlavou nad tím, co Sobotka v EU podle jejích slov „vyvedl".

„Já mám pocit, že by v tomto měla být Evropská unie naprosto jednotná, že by měla mluvit jedním hlasem, a pokud se řekne, že by se mělo přitvrdit, tak že by česká vláda neměla říkat, že si vyhrazuje právo to udělat nějakým jiným způsobem,“ zdůraznila Illnerová.

Illnerová: Zažili jsme to u Mnichova

„Samozřejmě, že až bude známo, jakým stylem by se mělo přitvrdit, tak bychom se o tom měli bavit, ale nemělo by rozhodně takové prohlášení od premiéra zaznít nyní, na začátku. Myslím si, že to se nedělá,“ doplnila Illnerová na konto předsedy vlády.

Podle jejího soudu by ale zároveň EU měla s Ruskem jednat. „Jednat se s nimi samozřejmě musí stále, neboť jde o lidské životy. Ale myslím si, že bychom měli být naprosto jednotní a měli bychom k postupu Ruska zastávat jednoznačný odsuzující postoj. Zda ale sankce nějak poškodí ekonomiku a české firmy, tak na to rozhodně nejsem expert, abych mohla na tuto věc odpovídat, i když si myslím, že je poškodit mohou. Ovšem naše vláda by rozhodně měla přemýšlet, jak jim případnou ztrátu nahradit. Ale není možno ustupovat agresivní politice! Zažili jsme to sami u Mnichova a neměli bychom to dělat jiným,“ dodala Illnerová.

Kdo naopak s premiérem Bohuslavem Sobotkou souhlasí, je hudební režisér, dramaturg a hudebník Jan Spálený. „Já si myslím, že ty sankce nefungují, že to není správná cesta. To je asi tak všechno, co bych k tomu řekl,“ uvedl ParlamentnímListům.cz krátce Spálený.

I režisér Filip Renč je s předsedou vlády zajedno.

NATO nesmí dělat jen vojenské přehlídky

„Já si myslím, že pan Sobotka v něčem pravdu má, protože obchodní vazby na Rusko tady logicky jsou - Rusko je velké a vyváží se tam mnoho potravin a strojírenských věcí, a je tak pravda, že naše podniky a firmy na tom budou tratit. Domnívám se tak, že nějaké sankce Rusko v jeho politice a vojenské agresi v žádném případě nezastaví. Tento stát zastaví jen vojenská síla, která je v NATO, nebo alespoň naznačení použití vojenské síly proti němu,“ přednesl svůj názor Renč.

Zdůraznil ale, že je laik a má jako ostatní o této situaci tak pouze informace z novin a z médií.

„Ty informace jsou však určitě ve vztahu k Rusku dezinformační. Proto ani nemohu s jistotou říci, co se v Rusku a na Ukrajině vlastně děje, protože stejně se používá informační válka a tak panuje naprostá dezinformace. Proto ani obyčejný člověk nemůže tušit, jaká situace tam ve skutečnosti je. V každém případě Rusko bylo vždy expanzivní a dobyvačný stát a určitě nějaký tlak se na něj vyvíjet musí, ovšem tento stát určitě nezastaví jen nějaké sankce. Oni mají vojáků a zbraní tolik, že na nějaké sankce se mohou v pohodě vykašlat a stejně si budou dělat svoji expanzivní válku a agresivní politiku. Proto nějaké ekonomické sankce nejsou podle mého tím, co by nějak Ruko zastavilo. Popravdě bych ale nyní nechtěl být v kůži politiků, kteří se rozhodují pro to, jestli ty tvrdší sankce zavedou, nebo ne. Musíme si také uvědomit, že Rusové jsou zvyklí žít o chlebu a o vodě a oni se bez těch francouzských sýrů a italských těstovin obejdou,“ poznamenal dále režisér.

Podle jeho soudu tady má mít své hlavní slovo NATO.

„Já jsem spíše pro to, aby co nejvíc vojáků NATO se dostalo na Východ, aby mohli bránit východní hranici východních států a členů NATO jako je Litva, Polsko, Slovensko a podobně. NATO tady musí udělat nějaké silové gesto, jinak je to jenom administrativní organizace, co dělá pouze vojenské přehlídky nebo letecké dny. Aliance musí dát jasně najevo, že Rusko se nemůže dál rozšiřovat. Vždyť podobně jako Putin, tak pomalounku a polehoučku začínal i Hitler a všichni mu ustupovali. No a jak to skončilo? Je tady jasná analogie mezi těmito dvěma pány,“ dodal Filip Renč.

Kocáb: Opatrná Evropská unie musí vyhynout!

„To, co udělal premiér Sobotka, se mi nelíbí, neboť nás to izoluje a navíc nás to očerňuje na nesprávné věci,“ zmínil k akci předsedy vlády hudebník a někdejší politik Michael Kocáb. Podle něj je někdy dobré dělat trable tam, kde je člověk přesvědčen, že to stojí za to, ovšem v tomto případě bychom prý měli rozhodně s ostatními státy EU táhnout za jeden provaz a naopak být ještě důraznější vůči Rusku.

„Takže se mi nelíbí to, co Sobotka udělal, ale čekám na rozhodnutí vlády, která se tomu má věnovat,“ poznamenal Kocáb a podotkl, že vláda se nakonec může rozhodnout v této věci jinak nežli premiér.

„Podle mých zkušeností by to mohlo být možné, a to na základě diskuze. Ale jestli to tato vláda udělá, tak to já samozřejmě nevím, bude záležet na hlasování ministrů, ovšem vláda je kolektivní orgán, takže to bude na každém ministrovi, jak se rozhodne,“ vysvětlil.

Byli bychom zbabělci, co jdou za ekonomickými výhodami

„Pořád se ale tady objevuje otázka, proč podporovat další sankce, když k dalšímu výsledku stejně zatím nevedly. Podle mne je ovšem nutné, aby opatrná Evropská unie vyhynula a aby vytvořila určitý nátlak na Putinův režim vedoucí k zastavení jeho výbojů. Pokud by pak tento tlak čeští politici nepodpořili, tak se dostáváme do skupiny totálních zbabělců a chytráků, kteří jsou ochotni cokoliv obětovat za ekonomické výhody, a to ještě sporné. Ty sankce jsou tedy to nejméně a určitý efekt bezesporu mají, neboť mohou vést k určitým pochybnostem na té ruské straně, zda touto cestou vůbec pokračovat,“ zdůraznil pak Kocáb s tím, že pokud ani ostřejší sankce nebudou fungovat, bude se muset sáhnout k ještě razantnějšímu postupu, který ovšem nikdo nechce, neboť by to mohlo vést k válce.

„Mne ale děsí ta představa, že bychom se k těm sankcím ani nepřipojili, a nemohu pochopit, jak takovou myšlenku mohla nějaká hlava z našich předních politiků vůbec vyprodukovat,“ dodal k tomu Kocáb.

Podle jeho soudu nějaké myšlenky na to, zda sankce poškozují ekonomiku, jsou až na dalším místě.

„Poškození ekonomiky byla ostatně hlavní argumentace i před druhou světovou válkou, a také víme, jak to dopadlo. To byla tzv. politika důsledku za každou cenu udržet mír - a to zejména na provázanost hospodářských vztahů. V tento okamžik ovšem tato úvaha je podle mého názoru až na druhém nebo třetím místě, neboť se musí za prvé udělat přítrž ruské agresi,“ dodal ke svým názorům Michael Kocáb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…