Fajmon (ODS): Neber úplatky, nebo se z toho zblázníš

17.05.2012 19:34

Ve známém českém filmu Jáchyme hoď ho do stroje z roku 1974 se řeší korupce v autodílně. Film byl natočen za normalizace, což velmi výmluvně dokazuje, že korupce a úplatkařství jsou věčné a nezávislé na jakémkoliv režimu. Ve známé scéně říká podnikový psycholog, kterého hraje Ladislav Smoljak nastupujícímu automechanikovi "Neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš." Po počátečním odmítání nakonec automechanik podlehne a skončí v péči dr. Chocholouška. Něco podobného nyní sledujeme

Fajmon (ODS): Neber úplatky, nebo se z toho zblázníš
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Hynek Fajmon

Myslím si, že je třeba říci jednu banální pravdu. Úplatky a korupce byly, jsou a budou vždy dokud bude lidstvo existovat. Říkám to proto, že řada lidí si stále ještě myslí, že nějakými opatřeními nebo změnou režimů se dá korupce vymýtit. NEDÁ. Bude existovat vždy. Tím ale neříkám, že je třeba se s korupcí smířit. To NELZE. S korupcí se musí bojovat neustále s vědomím, že nikdy nebude tento boj definitivně dokončen. Je tomu tak proto, že člověk je tvor se sklonem k tomu, čemu se v křesťanské tradici říká hřích.

V poslední době má spousta spoluobčanů pocit, že jsme nejzkorumpovanějším státem v Evropě nebo dokonce na světě. Pokud si přečtete jakoukoliv diskusi pod blogy, tak tento názor uvidíte téměř v každém druhém příspěvku. Je to ale PRAVDA? Není. Korupce je jevem, který zasahuje všechny společnosti vyspělé i zaostalé. Pokud se podíváme na naši vlastní západní civilizaci, tak jen namátkou si můžeme připomenout, že nedávno odstoupil z funkce německého prezidenta politik z důvodu podezření na korupci. Bývalý francouzský prezident Chirac byl dokonce za korupci odsouzen k podmíněnému trestu. A v USA byl odsouzen za korupci bývalý guvernér, který kupčil s poslaneckým mandátem uvolněným po zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem. Zkrátka případy korupce jsou četné i v těchto vyspělých státech.

Pesimista na to řekne: Jak se to vůbec může stát? Optimista naopak odpoví: Systém funguje dobře, protože byli chyceni a odsouzeni. Já jsem na straně optimistů, protože na otázku: Jak se to vůbec může stát? mám jednoduchou odpověď. Ano, stát se to může, protože jsme jen lidi a nikoliv andělé bez hříchu. Důležité je to, aby se takové případy stíhaly a trestaly.

Existuje staré české pořekadlo, které říká: Příležitost dělá zloděje! S tím naprosto souhlasím, protože ukazuje naši dlouhodobou zkušenost. Proto musíme při jakémkoliv rozhodování ve veřejné sféře usilovat o to, aby se takové příležitosti pro zlodějě a korupčníky odstraňovaly. Bohužel je tomu naopak. Příležitostí se naopak vytváří stále víc a víc tím, jak se přerozděluje více a více peněz a licencí a razítek. Není náhodou, že korupce se nyní velmi rozmohla v souvislosti s tzv. čerpáním evropských fondů. Právě tento nový penězovod vytvořil novou a před naším vstupem do EU neexistující "příležitost pro zloděje". Bohužel jsme si tuto příležitost sami ještě znásobili tím, že jsme si zřídili rekordních 24 operačních programů. Jeden z nich byl přidělen Středočeskému kraji. A právě zde se dostáváme k aktuální situaci s obviněním hejtmana Ratha.

Budiž nám současné problémy s čerpáním operačních programů poučením do dalšího období 2014-2020. Příležitostí pro zloděje musí být vytvořeno co nejméně a proto musí být také operačních programů co nejméně. Snad se tento záměr, který má ostatně vláda ve svém programovém prohlášení, povede naplnit. Stále ale bude platit i heslo: Neber úplatky nebo se z toho zblázníš!

Mgr. Hynek Fajmon
člen místní rady
předseda oblastního sdružení
člen regionální rady
člen výkonné rady
zastupitel
poslanec EP

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): I u nás jsme v poslední době svědky politického a mediálního lynče

18:09 Okamura (SPD): I u nás jsme v poslední době svědky politického a mediálního lynče

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 21. května 2024 - návrh usnesení, nazvaného Reakce na situ…