Bohumín a Rychvald postaví společně chodník k autobusovým zastávkám na rozcestí obou měst

17. 11. 2020 8:36

Zajistit bezpečný přístup k autobusovým zastávkám, které stojí na rozcestí Bohumína a Rychvaldu, chtějí už v příštím roce společně obě města. Uzavřela proto partnerství, které jim umožní postavit chodník s využitím evropské dotace.

Bohumín a Rychvald postaví společně chodník k autobusovým zastávkám na rozcestí obou měst
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín
reklama

Za komunikaci pro pěší, jež má vést Hraniční ulicí, zaplatí zhruba 9 milionů korun. Více než polovinu by města mohla získat z Integrovaného regionálního operačního programu.

Zastávky autobusové dopravy na kopci nad Bohumínem v městské části Záblatí denně využívají desítky lidí. Komfortní přístup od rodinných domů zde citelně chybí. „Chodník ze zámkové dlažby v délce 763 metrů a šířce dvou metrů povede Hraniční ulicí od zastávky na rozcestí směrem k Dolní Lutyni až po následující autobusovou zastávku »Orlová-Lutyně, rozhraní«. Z pohledu od rozcestí povede z větší části po levé straně silnice, až poslední čtvrtina se přesune na opačnou stranu. Zajistí obyvatelům Bohumína i Rychvaldu bezpečný příchod k zastávkám hromadné dopravy,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje a investic bohumínské radnice Jitka Ptošková.

Aby mohl Bohumín společně se sousedním Rychvaldem žádat prostřednictvím MAS Bohumínsko o evropskou dotaci, uzavřela spolu města smlouvu o partnerství. „Bohumín se v ní zavazuje, že připraví dokumentaci k projektu, podá žádost o dotaci a především zajistí kompletní realizaci včetně výběrového řízení. Následně se stane vlastníkem chodníku, z čehož vyplývá i povinnost jej udržovat,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že z celkové plochy 1 500 metrů čtverečních chodníku se pouze 95 metrů čtverečních nachází v katastrálním území Rychvaldu. Tento poměr se odrazí i na financování výstavby.

„Alokace výzvy MAS Bohumínsko je 5,1 milionu korun, což je současně nejvyšší možná výše dotace. Předpokládané náklady na výstavbu chodníku jsou ale o zhruba 4 miliony vyšší. Bohumín proto navrhuje, aby nad rámec poskytnuté dotace zaplatil 93,7 procent nákladů, Rychvald uhradí 6,3 procenta,“ nastínila projektová manažerka bohumínské radnice Hana Gonsiorová s tím, že pro sousední Rychvald tento poměr představuje částku zhruba čtvrt milionu korun, kterou má Bohumínu uhradit začátkem roku 2022.

„Chodník bychom chtěli postavit už v příštím roce, ale zatím jsme ve fázi podání žádosti o dotaci. Pokud budeme moci výběrové řízení a uzavření smlouvy podmínit získáním dotace, tak můžeme přípravy zahájit ihned po schválení rozpočtu na rok 2021,“ doplnil Macura. Pokud by celý proces včetně získání dotace běžel podle plánu, mohli by lidé chodník začít využívat přibližně v listopadu příštího roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Za předzahrádky nebudou muset restaurace a kavárny do léta platit

7:34 Olomouc: Za předzahrádky nebudou muset restaurace a kavárny do léta platit

Pro ulehčení složité situace, ve které se celá společnost vlivem koronavirové pandemie ocitla, toho …