České Budějovice: Den bez aut nesmí být jen formalitou

23.09.2012 14:50 | Zprávy

Evropský den bez aut by neměl být jen formálním jednodenním deklarováním našeho ekologického postoje.

České Budějovice: Den bez aut nesmí být jen formalitou
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

„Již pojedenácté se připojují České Budějovice k Evropskému dni bez aut. Je důležité si každý rok znovu a znovu uvědomit, že k ochraně našeho životního prostředí může něco udělat každý z nás, a to 365 dní v roce. Ale už to, že alespoň pro tento den necháme auto doma a zvolíme k cestě do práce či do školy jiný dopravní prostředek, je určitý úspěch, byť jen dílčí,“ říká první náměstek primátora Miroslav Joch.

Nejde ale jen o postoje občanů, své může pro propagaci ekologicky přijatelnějšího a udržitelnějšího způsobu cestování udělat i samospráva či stát, a to podporou veřejné dopravy. „Jako politici bychom měli ukázat, že seumíme postavitúbytku cestujících v MHD a dokážeme najít a prosadit řešení, jak je z jejich aut vrátit do prostředků veřejné dopravy. Na úrovni kraje můžeme prosazovat promyšlenější systém veřejné dopravy, například v rámci integrovaného dopravního systému, a jako představitelé města se pak můžeme zasadit o dostupnější a komfortnější cestování hromadnou dopravou například tím, že povedeme linky tak, aby jejich trasy respektovaly smysluplná přání občanů. Tak tomu bylo i s obnovením spojení Haklových Dvorů a Rudolfova, dále můžeme přesunout některé zastávky tak, aby byly pro cestující dostupnější, jako ji budujeme naproti Poště 1 na Senovážném náměstí. S kladným ohlasem se setkalo nedávné zastřeší zastávky u Samsona,“ sděluje náměstek Miroslav Joch s tím, že zítřejší Den bez aut uzavře náměstí pouze na pár hodin.

„Za vážnou úvahu by stálo vrátit se k diskusi o regulaci dopravy v centru města, minimálně částečné. Samozřejmě na to má vliv i vybudování parkovacích ploch či parkovacího domu v blízkosti. Našemu městu také chybí pěší zóna, která by propojila Lannovu třídu s náměstím,“ nastiňuje další možnosti náměstek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo pokračuje v opravách komunikací

7:42 Znojmo pokračuje v opravách komunikací

Město Znojmo pokračuje v opravách místních komunikací a chodníků. Další oprava se bude týkat ulice M…