Dobříš: Cenná historická stavba kapličky sv. Jáchyma opět září krásou

06.11.2020 8:36 | Zprávy
autor: PV

Kaplička sv. Jáchyma, stojící po pravé straně při cestě z Dobříše na Rosovice mezi dvěma starými mohutnými jírovci, je cenným pozůstatkem barokní kultury z okolí města.

Dobříš: Cenná historická stavba kapličky sv. Jáchyma opět září krásou
Foto: Město Dobříš.
Popisek: Dobříš

Místo, kde je kaplička vystavena bylo v historii součástí poutní cesty na Svatou Horu u Příbrami, na které pak navazovala nedaleká kaple sv. Anny. Po dlouhých letech se nyní tato stavba dočkala již potřebné kompletní rekonstrukce.

Kaplička sv. Jáchyma pochází z 2. poloviny 18. století. Historikové až do nynějška předpokládali, že byla vystavena v roce 1758, ale právě při letošní rekonstrukci bylo nalezeno uvnitř kaple číslo 1741, které je dokonce psané barokní číslicí. Přesné datum vystavení kapličky tedy není zcela jasné. V každém případě byl nalezený číselný údaj restaurátory obnoven a v kapličce je nyní opětovně viditelný.

Práce na opravě kapličky sv. Jáchyma byly zahájeny začátkem letošního června a probíhaly pod dohledem Národního památkového ústavu. Rekonstrukci vlastní stavby podle projektu Ing. Filipa Chmela prováděla CASPINA, s. r. o., vedená panem Danem Hellerem. Vybavení kaple (dřevěné klekátko, oltářní menzu a dřevěné mřížoví) restauroval akademický sochař a restaurátor Mgr. Jaroslav Fuka. Na kapličce byla dále provedena výměna krovu a krytiny střechy, byly otlučeny nesoudržné části omítek a nahrazeny novými. Firma zároveň provedla venkovní i vnitřní výmalbu včetně obnovení nápisu na kapli SV. JÁCHYME ORODUJ ZA NÁS. Uvnitř kaple byla položena nová podlaha z cihelných dlaždic. V rámci oprav došlo také k úpravě venkovního prostoru okolo stavby, kdy byla kolem celé kaple provedena odvodňovací drenáž a položena nová dlažba z křemenných valounů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Šikovné učně pozdravila primátorka

16:44 České Budějovice: Šikovné učně pozdravila primátorka

V obřadní síni radnice se sešli vítězové soutěže Učeň roku a Zlaté ruce 2026 i jejich rodiče.