Kroměříž: Město otevře opravenou lávku přes řeku Moravu 30. dubna

28.04.2019 13:47

Kroměřížská radnice otevře v úterý 30. dubna opravenou lávku přes řeku Moravu.

Kroměříž: Město otevře opravenou lávku přes řeku Moravu 30. dubna
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž
reklama

„Dopoledne ještě plánujeme dotažení nutných administrativních úkonů a povolení, cca od 15:00 by měla být lávka znovu v provozu. Jsem rád, že vše proběhlo podle plánu a že občané i návštěvníci Kroměříže budou moci opět lávku využívat,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Oprava lávky stála zhruba sedm milionů korun, obstarala ji brněnská firma Mitrenga – stavby.

„Rád bych poděkoval občanům za trpělivost, s jakou snášeli potíže, které jim uzavření lávky přineslo. Oprava nebyla jednoduchá a projektování i samotné práce bohužel urychlit nešlo. Myslím, že výsledek musí každého rozumného člověka těšit. Pokud bychom lávku bourali a stavěli novou, trvalo by to mnohem déle. A stálo mnohem více peněz,“ upozornil Němec.

Lávka byla staticky zajištěna externími lany. Stavbaři zesílili stávající konstrukci lávky vnějšími předpínacími kabely složenými z mimořádně ochráněných předpínacích lan, která byla ukotvena za původní opěry. Lana se pod lávkou kříží a zajistila ji zespodu. Pracovalo se podle projektové dokumentace, kterou vypracovali odborníci ze stavební fakulty Vysokého učení technického v Brně (VUT).

Lávka byla od 15. prosince 2017 zavřená kvůli kontrole, kterou starosta nařídil poté, co se v Praze zřítila lávka postavená podobným způsobem. Diagnostiku lávky dostali na starost odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí stavební fakulty VUT v Brně. Dospěli k tomu, že část nosných lan lávky je poškozena korozí a že je nutné lávku opravit.

Podle Ladislava Klusáčka, který vedl tým odborníků VUT, bylo rozhodující poškození nosných lan korozí na jedné straně lávky, a to důsledkem nekvality při výstavbě. Poškozena byla i některá lana na druhé straně lávky. Podle závěrů týmu VUT šlo ale lávku opravit, nebyla v havarijním stavu jako například podobná lávka v Nymburce ve Středočeském kraji, která byla zbourána.

Lávka pro pěší v Kroměříži byla postavena v roce 1984. Je dlouhá 76 metrů, délka nosné konstrukce lávky je 63 metrů. Lávka odolala při velkých povodních v roce 1997, kdy pouze přišla o zábradlí, které bylo tehdy odstraněno, aby nezachytávalo naplavené větve a stromy. Po záplavách bylo zábradlí instalováno zpět a lávka byla pečlivě zkontrolována. Přestála také povodně v letech 2006 a 2010, kdy ale také muselo být zábradlí odstraněno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava: Odběrové místo u nemocnice je přestěhované

13:55 Jihlava: Odběrové místo u nemocnice je přestěhované

Od pondělního rána 26. října se odběrový stan na COVID-19 přemístil do průjezdu mezi nemocnicí a Dom…