Přerov: Strážníci se vydávají do barů, na výmluvy slyšet nebudou

8. 10. 2015 8:32

Majitelé přerovských restaurací, barů, kaváren, hospůdek, hudebních klubů a čajoven by měli zbystřit. Od tohoto týdne až do začátku listopadu je totiž čeká návštěva přerovských strážníků, kteří jim přijdou připomenout, že v jejich podniku nesmí děti a mladiství popíjet, nebo užívat tabákové výrobky.

Přerov: Strážníci se vydávají do barů, na výmluvy slyšet nebudou
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

„Upozorníme je, že nejde jen o to, jestli pivo, víno či panáka prodali nebo podali, ale v jejich provozovně ani nesmí pobývat nedospělý člověk, který je ovlivněný alkoholem nebo jinou návykovou látkou,“ zdůraznil šéf přerovských strážníků Omar Teriaki. Liché tak podle něj budou výmluvy typu „tu vodku mu koupil asi starší kamarád“, nebo „s tím jointem sem ten chlapec už musel přijít“, popřípadě „asi nám ta holka ukázala falešnou občanku“.

„Navazujeme tímto na naši akci s pracovním názvem „Kouřící láhev“, kterou jsme zahájili v září. Kontrolovali jsme podnikatele a zjistili, že si mnozí z nich myslí, že se zbaví odpovědnosti, když uvedou, že oni nebo jejich personál alkohol dítěti nebo mladistvému nepodali či neprodali. Tak tomu ale není. Proto jsme zahájili „kolečko“ vysvětlování,“ doplnil Omar Teriaki. Nejdříve tedy budou strážníci provozovatele opětovně upozorňovat, pak i důsledně kontrolovat – a podle novely přestupkového zákona mohou prohřešek ocenit blokovou pokutou až do výše 5 tisíc korun.

Opilí mladiství mají ve statistikách i v pamětích strážníků své místo. „Vzpomínám si třeba na případ dívky, která se potácela evidentně opilá po náměstí, a jen těsně ji minul autobus. Zachytilo ji oko kamery, kontaktovali jsme ji – ale dotyčná nebyla schopna říct téměř nic. Vzpomněla si pouze na to, že pila rum. Nadýchala 2 a půl promile, skončila v nemocnici a rodiče pak čekal pohovor s kurátorem,“ řekl zástupce ředitele Městské policie Přerov Miroslav Komínek. Policejní archiv může podobných příběhů nabídnout stovky. „Před časem nám třeba volal občan, který objevil na lavičce „bezvládné“ tělo dítěte. Na místě jsme našli pozvraceného patnáctiletého chlapce, kterému stačilo jedno promile alkoholu, aby přestal vnímat okolí. Školáka jsme předali překvapenému otci,“ konstatoval Miroslav Komínek.

Ten navíc připomněl, že i když je tato preventivní akce strážníků zaměřena na provozovatele podniků, měla by přimět i rodiče, aby se svými dětmi na téma „alkohol“ promluvili – pokud se tedy nechtějí setkat tváří v tvář s kurátorem pro mládež.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Svatý Jan Nepomucký opět chrání svou část města

15:36 Jablonec nad Nisou: Svatý Jan Nepomucký opět chrání svou část města

Socha svatého Jana Nepomuckého stojí na křižovatce ulic Sokolí, Malá a Jánská v Jablonci nad Nisou u…