Vyškov: Nová ulice ponese jméno válečného pilota Lea Anderleho

13.03.2019 16:01

Patřil k nejtajnější jednotce Royal Air Force (RAF), do které odešel po okupaci českých zemí. Absolvoval desítky bombardovacích náletů na Německo, následně prováděl nebezpečné výsadky odbojářů nad okupovaným územím. Konce války se ovšem bombardovací pilot Leo Anderle nedočkal. Zastupitelé města nyní rozhodli, že po vyškovském rodákovi bude pojmenovaná nová ulice. Ponese název Plk. Lea Anderleho.

Vyškov: Nová ulice ponese jméno válečného pilota Lea Anderleho
Foto: Vyškov
Popisek: Vyškov
reklama

Konkrétně v lokalitě za ulicí Víta Nejedlého, po levé straně komunikace ve směru na Radslavice. Aktuálně v ní probíhá výstavba nových rodinných domů. Skončit má v příštím roce. Domy nelze napojit na číselnou řadu ulice Víta Nejedlého, je tedy nutné, aby byla zástavba vedená jako samostatná ulice.

Návrh na její pojmenování vzešel od Muzejního spolku Vyškov. „Nabízí se, aby nesla jméno válečného hrdiny a čestného občana města Lea Anderleho. Jediná ulice v České republice nesoucí jeho jméno je pouze krátká a slepá ulice na praž ském Černém Mostě. Domníváme se, že by bylo důstojné, aby ulici s jeho jménem mělo i město Vyškov,“ napsal v dopise předseda Muzejního spolku Vyškov František Korvas.

Anderle, který zahynul za nevyjasněných okolností v prosinci 1942, se stal čestným občanem města v dubnu 2005. Za svou úspěšnou leteckou činnost byl vyznamenán mimo jiné Čs. medailí Za zásluhy 1. stupně a nejvyšším anglickým leteckým vyznamenáním DFC - Záslužným leteckým kříže m. „Díky jeho umu, spolehlivosti a nasazení se podařilo splnit řadu obtížných úkolů. Našich rodáků, obzvlášť pokud za sebou mají tak významnou činnost, si velmi vážíme. Ostatně v roce 2016 jsme na městském hřbitově provedli ve spolupráci s muzejním spolkem obnovu jeho symbolického hrobu,“ připomněl starosta Vyškova Karel Jurka.

Vedení radnice se v případě po jmenování nových ulic může vrátit k návrhům obyvatel vycházejících z ankety uspořádané v roce 2005. Z ní v posledních letech vzešly názvy hned čtyř nových vyškovských ulic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyjov: Nové stromy oživí parčík nad Kolibou

21:17 Kyjov: Nové stromy oživí parčík nad Kolibou

Město se zapojilo do výzvy Ministerstva životního prostředí, která je zaměřena na zlepšení funkčního…