Zlín: 14|15 Baťův institut hostí výstavu, věnovanou Cyrilometodějské stezce

11.11.2022 10:11 | Tisková zpráva

Před budovou 14 je k vidění panelová výstava Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy, která poutavým způsobem přibližuje prostřednictvím textů a fotografií odkaz svatých Cyrila a Metoděje a jejich následovníků.

Zlín: 14|15 Baťův institut hostí výstavu, věnovanou Cyrilometodějské stezce
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Kolemjdoucí seznámí mimo jiné také s trasami Cyrilometodějské stezky přímo ve Zlínském kraji. Mapy k těmto trasám jsou návštěvníkům k dispozici v Krajském turistickém informačním centru Zlín ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.

Výstava na osmi venkovních panelech přibližuje prostřednictvím textů a fotografií široký evropský odkaz svatých Cyrila a Metoděje a jejich následovníků. Dále informuje o stále se rozšiřující síti dálkových cyrilometodějských tras, které byly zatím značeny v České a Slovenské republice ve spolupráci s turistickými kluby. Prezentován je také potenciál stezky jako sítě památek, vážících se k cyrilometodějskému odkazu v dalších evropských zemích.

Dva panely seznamují s trasami Cyrilometodějské stezky přímo ve Zlínském kraji, odkud celá myšlenka propojování na základě společného kulturního dědictví před deseti lety vzešla. Mapy k těmto pěším trasám jsou k dispozici přímo vedle výstavy v Krajském turistickém a informačním centru ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Jeden panel osvětluje Program Kulturní stezky Rady Evropy, ve kterém bylo certifikováno 48 kulturních stezek s nadnárodním tématem a aktivitami, přičemž Cyrilometodějská stezka je jednou z nich.

Anketa

Jezdíte nakupovat do blízkého zahraničí?

48%
hlasovalo: 10769 lidí

„Výstava vyzývá k návštěvě památných míst spojených s rozvojem slovanské kultury nejen u nás ve Zlínském kraji a v České republice, ale i jinde v zahraničí. Zároveň připomíná evropské hodnoty, které soluňští bratři spoluvytvářeli a jako spolu-patroni Evropy stále vytvářejí. V dnešní době je to zvlášť potřeba. Těší mě, že si výstavu mohou obyvatelé regionu ve Zlíně prohlédnout v návaznosti na nedávnou prezentaci Cyrilometodějské stezky v Evropském parlamentu ve Štrasburku,“ sdělil náměstek hejtmana Zlínského kraje a předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Lubomír Traub.

„Na Cyrilometodějských trasách ve Zlínském kraji, zejména na Slovácku, najdeme několik národních kulturních památek – např. archeologické lokality ve Starém Městě, Uherském Hradišti, Modré či v Osvětimanech. Většina z nich prošla revitalizací a ve Starém Městě bylo dokonce vybudováno nové Cyrilometodějské centrum s interaktivními multimediálními expozicemi. To všechno jsou nejen připomínky naší historie, ale také lákavé turistické cíle pro obyvatele i návštěvníky kraje,“ uvedla krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Výstava byla financována Zlínským krajem a vznikla při příležitosti udělení certifikátu Kulturní stezka Rady Evropy a Předsednictví České republiky Radě Evropské unie v roce 2022. Je jednou ze čtyř venkovních výstav v rámci projektu společné propagace čtyř moravských krajů – Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského.

„Prostor před 14|15 BAŤOVÝM INSTITUTEM bude v následujících dnech oživovat další zajímavá výstava, která představí řadu zajímavostí. Umístění výstavy v blízkosti Krajského turistického informačního centra ve 14. budově továrního areálu umožńuje návštěvníkům získat právě na tomto místě více informací,“ uvedla ředitelka přispěvkové organizace 14|15 Baťův institut Petra Kubíková.

Více informací najdete ZDE a ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

ceny energií

Můžete už konečně jasně říci, o kolik nejen příští rok, ale i do budoucna, porostou ceny energií. Vy totiž stále tvrdíte, že to bude maximálně v řádu jednotek procent, ale kdykoliv není spřízněn z vládou, a tím nemyslím jen opozici, ale třeba i odborníky, energetický úřad tvrdí, že to bude řádově ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: Železniční stanice má automat na filtrovanou vodu do vlastní lahve

13:33 Náchod: Železniční stanice má automat na filtrovanou vodu do vlastní lahve

Na náchodském nádraží se dnes pustil provoz automatu na kvalitní filtrovanou vodu do vlastní lahve.