ODS: Účinnost dva dny v roce a tabulka povinností, přelomová úprava právního řádu je na spadnutí

16. 10. 2019 4:33

Poslanci včera projednají novelu zákona, která předkladatelům zákonů ukládá ke každému předpisu sestavit tabulku povinností, kterou s sebou daná úprava nese. Novela zároveň stanovuje, že zákony mohou vstoupit v účinnost jen dva dny v roce. Podle Martina Kupky a Marka Bendy z ODS tato novela významně zpřehlední legislativní prostředí v České republice.

 ODS: Účinnost dva dny v roce a tabulka povinností, přelomová úprava právního řádu je na spadnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: ODS, ilustrační foto

 „Chceme, aby české zákony byly co nejjednodušší a jejich dopady se daly snáz předvídat. Inspirovali jsme se ve světě a vyslyšeli připomínky občanů, podnikatelů a také ředitelů škol. Účinností dva dny v roce odpadne nejistota a často složité dohledávání, od kdy přesně platí například nová povinnost,“ komentuje návrh, aby české zákony mohly vstoupit v účinnost pouze ve dvou dnech v roce místopředseda ODS Martin Kupka. Zákony by nově měly vstupovat  v účinnost od 1. ledna nebo od 1. července.

Další převratnou novinkou je také tabulka povinností, která bude muset být nově předložena ke každému zákonu. „V množství povinností vyplývajících z nových zákonů se často nevyznají ani právní experti, natož malí podnikatelé nebo občané ČR, proto zavádíme tabulku, ve které si každý bude moci přehledně zjistit, co s sebou daná novela nese. Je to jeden z prvních kroků k přívětivější státní správě. Do budoucna chceme, aby nová povinnost vešla v platnost jen tehdy, když se dvě jiné zruší,“ říká předseda ústavně právního výboru za ODS Marek Benda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mach (Trikolóra): Doba byla zralá na pád diktatury

5:34 Mach (Trikolóra): Doba byla zralá na pád diktatury

Komentář na facebookovém profilu k výročí 17. listopadu 1989