STAN: Zrychlujeme a zjednodušujeme stavební řízení

09.03.2023 7:33 | Tisková zpráva

Poslanecká sněmovna bude v tomto týdnu schvalovat několik zákonů, které usnadní povolovací procesy související se stavebním řízením. Novela stavebního zákona přitom oproti dříve navrhované právní úpravě počítá se zachováním stávající sítě stavebních úřadů.

 STAN: Zrychlujeme a zjednodušujeme stavební řízení
Foto: STAN
Popisek: STAN

Zrychlení a zjednodušení povolování staveb z hlediska ochrany životního prostředí přinese zákon o jednotném environmentálním stanovisku (JES). Pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně přírody a krajiny zase umožní vyšší zapojení veřejnosti do řízení, která se týkají například kácení stromů nebo ochrany zvláště chráněných druhů živočichů.

Zástupcům hnutí STAN se podařilo prosadit do novely stavebního zákona zachování stávající sítě stavebních úřadů. Původní návrh přitom počítal se zrušením až poloviny z nich a s vytvořením centrálního Nejvyššího stavebního úřadu.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26130 lidí

„Novela zákona, kterou připravila předchozí vláda, šla zcela proti našemu pojetí fungování státní správy. Starostové a nezávislí dlouhodobě prosazují princip subsidiarity, tedy že rozhodování se má odehrávat na nejnižším možném stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům. Z logiky věci vyplývá, že území, ve kterém se má stavební záměr povolovat, znají nejlépe místní úředníci,” uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Rušení stavebních úřadů podle Starostů a nezávislých není nezbytnou podmínkou modernizace a zrychlení stavebního řízení, naopak, může plynulost, a především kvalitu stavebního řízení ohrozit. „Podle nás by bylo jednoznačně chybou seškrtat síť stavebních úřadů ještě před plně funkční digitalizací stavebního řízení, a to rozhodnutím shora,” dodává Rakušan.

Hlavní cíl novely stavebního zákona, tedy zkrátit dobu stavebního řízení na principu jednoho razítka, přitom zůstane zachován. „Chceme jít cestou snížení počtu úkonů a digitalizace stavebního řízení. Jsem přesvědčen, že tato novela nám pomůže nastartovat např. stagnující výstavbu podporovaného i nájemního bydlení nebo projekty vedoucí k větší energetické soběstačnosti,” doplnil Rakušan.

Zrychlení a zejména zjednodušení přinese například zákon o jednotném environmentálním stanovisku (JES), který Sněmovna projedná společně se stavebním zákonem. Jednotné environmentální stanovisko bude nahrazovat správní úkony, které jsou nyní součástí devíti různých zákonů, a bude je slučovat do jednoho. „Místo toho, aby stavebník obcházel několik orgánů státní správy, které se vyjadřují k otázkám spojeným se životním prostředím, předloží žádost a odpovídající podklady jednomu orgánu. Ten obešle kolegy, kteří mu dají svoje vyjádření, a ta se následně stanou součástí konečného jednotného environmentálního stanoviska. Z několika razítek se tak stane jedno, které musí být vydáno do jasně stanovené doby,” vysvětluje princip JES poslankyně hnutí STAN Eliška Olšáková, která je zároveň předsedkyní Sdružení místních samospráv ČR.

Se stavebním řízením souvisí také pozměňovací návrh k zákonu o ochraně přírody a krajiny. „Ten znovu vrací veřejnosti možnost, aby se při povolování staveb zapojila do řízení, která se týkají kácení dřevin či výjimek ze zákazů u památných stromů a zvláště chráněných druhů živočichů,” vysvětluje předsedkyně Výboru pro životní prostředí a poslankyně STAN Jana Krutáková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Výslech, kdo, jak a proč hlasoval, je konec demokracie, senátorko Němcová

23:02 Senátorka Kovářová: Výslech, kdo, jak a proč hlasoval, je konec demokracie, senátorko Němcová

Projev na 12. schůzi Senátu ČR 31. května k žádosti o vyslovení souhlasu Senátu Parlamentu České rep…