TOP 09: Rada je pouze poradním orgánem, o dotacích rozhoduje vláda

21. 12. 2018 21:59

Evropský parlament minulý čtvrtek 434 hlasy přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert.

 TOP 09: Rada je pouze poradním orgánem, o dotacích rozhoduje vláda
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09
reklama

Společnosti, které jsou součástí skupiny Agrofert, čerpají z evropských fondů desítky miliónů eur ročně. Zatímco v roce 2013 se jednalo o 42 milionů eur, v roce 2017 už to bylo 82 milionů eur. Dokument upozorňuje také na to, že Andrej Babiš v první polovině letošního roku z Agrofertu skrze svěřenský fond inkasoval 3,5 milionu eur.

"Vláda sice schválila, že premiér nebude muset předsedat Radě pro evropské strukturální a investiční fondy, ale to na jeho střetu zájmů nic nemění. Rada je totiž pouze poradním orgánem vlády, takže vláda je ta, kdo má v dotacích poslední slovo. Pokud se ale jedná o první z řady kroků, je to dobrý start," uvedl Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a europoslanec, k výsledku jednání vlády, která rozhodla, že se premiér Andrej Babiš nebude účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy.

Na probíhající schůzi sněmovny budou poslanci projednávat ve třetím čtení státní rozpočet na rok 2019. Poslanci TOP 09 připravili 13 pozměňovacích návrhů ve prospěch např. školství, vědy a výzkumu a obrany a navrhují vzít prostředky ze zbytečných slev na jízdném a z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky z výdajů na zahraniční cesty.

„Dlouhodobě říkáme, že rozpočet, tak jak je předložený, je pro nás nepřijatelný a nemůžeme ho podpořit. Navrhli jsme alternativu, která by realizovala odpovědnější rozpočtovou politiku, kterou bychom podpořit dokázali. Vzhledem k tomu, že vláda trvá na své neodpovědné a plýtvavé variantě a nepočítá s riziky zhoršení ekonomické situace, budeme hlasovat proti přijetí rozpočtu,“ řekl Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Členství v EU znamená islamizaci a zánik naší země, proto musíme z EU vystoupit!

15:31 Rozvoral (SPD): Členství v EU znamená islamizaci a zánik naší země, proto musíme z EU vystoupit!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…