Minulé vlády nejenže nepodnikly systémové opatření, které by tento trend zvrátilo, ale ty nejhorší případy podvodů byly jimi přímo umožněny. Po roce ve vládě přichází ANO s vypracovaným balíkem zákonných opatření, díky kterým již nebude možné veřejné prostředky snadno tunelovat.
Zákon o vnitřním řízení a kontrole - hlavní body
1. Veřejná správa bude lépe fungovat a plnit služby pro občany
Návrh zákona zavádí nové postupy řízení, které zamezí plýtvání veřejných prostředků. Veřejná správa bude lépe fungovat díky moderním nástrojům jako například řízení rizik nebo ucelenému hodnocení projektů. Díky novým pravidlům pro řízení budou moci být financovány jen projekty, které budou prokazatelně přínosné pro daňové poplatníky a jejichž uskutečnění nebude přesahovat reálné možnosti správců veřejných rozpočtů a veřejných subjektů v jejich rozpočtové působnosti.
Návrh zákona staví na nejlepších zkušenostech z Evropy i z vyspělých zemí v zámoří. Využívá poznatky obsažené v mezinárodně uznávaných standardech a normách. Jedná se např. o aplikaci prvků koncepce PIC (Public Internal Control) a zejm. standardů COSO, INTOSAI, IIA nebo GAO.
2. Omezí se nadbytečné kontroly
Zákon zavádí do veřejné správy tzv. manažerskou zodpovědnosti a jednotný audit. Nebude již docházet ke zbytečnému překrývání ověřovacích činností a bude možné využívat výsledky jiných ověřovatelů. Zjednodušení a zefektivnění kontrolního procesu a posílení manažerské zodpovědnosti je také předpokladem pro účinný boj proti korupci (na problém nízké zodpovědnosti ve veřejné správě upozornila také BIS ve výroční zprávě za rok 2013).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ANO