Ančincová (Piráti): Jako zákonodárci máme měnit pravidla pozitivně a motivačně

17.04.2026 22:31 | Monitoring
autor: PV

Projev na 14. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 17. dubna 2026 k návrhu poslanců na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření.

Ančincová (Piráti): Jako zákonodárci máme měnit pravidla pozitivně a motivačně
Foto: pirati.cz
Popisek: Hana Ančincová

Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já bych chtěla právě i na úvod ocenit, že se tímto tématem zabýváme a právě tímto tiskem i napravujeme, kulantně řečeno, tu nespravedlnost, která zde lidem, kteří penzijní připojištění využívali, nastala. Třetí pilíř je právě významnou součástí budování finanční jistoty na stáří a pokud chceme motivovat občany do co největšího zapojení, nesmíme měnit pravidla hry za jízdy, takzvaně. Jako zákonodárci máme měnit pravidla pozitivně a motivačně směrem do budoucnosti a ne retroaktivně, což se právě v minulosti stalo.

Já bych ale ten současný návrh chtěla rozšířit a nyní vysvětlím proč. Právě do penzijního připojištění je zapojeno zhruba čtyři miliony občanů, kteří právě mají v tom třetím pilíři smlouvu. My chceme, aby si Češi spořili hlavně efektivně. Oni jsou nyní, jak už jsem naznačila, zapojeni hojně, ale ne finančně dostatečně. Průměrný měsíční příspěvek se pohybuje zhruba 800 až 1 000 korun a lidé často spoří na maximum pro příspěvek od státu, ale ne podle svých reálných potřeb. Mladí lidé často začínají právě také spořit pozdě, což je nešvar toho systému. Přitom právě čas je tady největší násobitel.

Právě i ze zpráv, které jsem zachytila ve veřejném prostoru i tady na plénu, i to, co tady zaznělo od pana místopředsedy, tak si myslím, že odborníci, právě zákonodárci, ekonomové, se shodujeme na obecné nutnosti posílit motivaci mladých klientů ke vstupu do třetího pilíře a motivaci k dlouhodobému spoření ve výnosnějších dynamických fondech, s využitím strategie životního cyklu.

Já si dovolím teďka podívat se právě na penzijní připojištění trošku v širším kontextu. Dovolte mi okomentovat dva pozměňovací návrhy, které bych chtěla teďka trošičku rozvést. Nejsou v rozporu s tím návrhem, který se tady předkládá, jsou právě jeho rozšířením.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Proč zřizovat nějako krizovou komisi?

Kdo by měl být jejím členem? Kdo by ji jmenoval? Na jak dlouho? A jestli se může sejít a rozhodovat nějaká komise, proč by nemohl i parlament? Nějak to nechápu a myslím, že by o zásadních věcech měli rozhodovat politici, které si volíme ne bůh ví kdo.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Potřebujeme revizi krizové a obranné legislativy

9:15 Vích (SPD): Potřebujeme revizi krizové a obranné legislativy

Společné jednání ústavně-právních komisí Poslanecké sněmovny a Senátu znovu otevřelo debatu o připra…