Andrle Sylor (Úsvit): Kostel ve Slatině otevřen

03.11.2014 20:15

V den výročí založení Československé republiky byl slavnostně otevřen kostel sv. Petra a Pavla ve Slatině u Vysokého Mýta. Kostel, který je dominantou zdejší krajiny, byl řadu let ve špatném technickém stavu.

Andrle Sylor (Úsvit): Kostel ve Slatině otevřen
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Poslanec za hnutí Úsvit-NK Augustin Karel Andrle Sylor.

 Děkan vysokomýtské diecéze p. Mistr před zahájením bohoslužby přítomným hostům řekl, „ Chtěl bych poděkovat iniciátorovi opravy a sbírky panu poslanci Augustinu Karlu Andrle Sylorovi, který vede zdejší komendu sv. Zdislavy při vojenském špitálním řádu sv. Lazara Jeruzalémského. Pan Andrle si nás pro svoji myšlenku získal a jsme rádi, že s jeho pomocí se podařilo kostel opravit. Chtěl bych zde zmínit i jeho syna Richarda, který zdarma spravoval žádosti o granty a organizoval výběrová řízení. “

Oprava kostela byla pro obec velkou událostí. Dokládá to i fakt, že kostel byl zaplněn do posledního místa a další desítky občanů, na něž se nedostalo místo, stály před hlavním vchodem do kostela.

Slavnostního dne se zúčastnil i mons. Josef Kajnek biskup Královehradecké arcidiecéze, který vyjádřil potěšení nad dokončenou rekonstrukcí, která přišla celkově na 6 milionů korun a kromě grantů si vyžádala též prostředky z ministerstva kultury.

Slatina leží při železniční trati spojující Vysoké Mýto a Choceň. Název Slatina označuje bažinaté místo. Jméno Plotiště, součást Slatiny nacházející se pod Slatinským kopcem s kostelem, označuje místo ohrazené plotem. V Plotišti se nacházel dvůr a později ves s kostelem. Tato ves se poprvé připomíná v roce 1346 jako součást litomyšlského biskupství. Pravděpodobně zde vedle sebe existovaly dvě vsi  Slatina a Plotiště.

Kulturní památka České republiky, kostel ve Slatině, je dokladem vyspělé duchovní i hmotné kultury, významným dědictvím po generacích obyvatel Plotiště a Slatiny. Původně románský kostel byl postaven v první polovině 13.století z lámané opuky, měl dřevěný strop a šindelovou střechu.  Unikátní je v tom, že ani pozdější stavební úpravy nenarušily původní půdorys. První písemná zmínka o Slatině je z 10.srpna 1292, kterou král Václav II. potvrzuje  majetky pro cisterciácký klášter Zbraslav, který tam nechal založit. Z listiny ale vyplývá, že se ves Zlatin do majetku  kláštera nedostala a zůstala králi. Farní kostel nejprve náležel vysokomýtskému děkanátu. Dva kilometry vzdálené město Vysoké Mýto bylo založeno králem Přemyslem II. Otakarem v roce 1262 a ves Plotiště tak patřila  králi. První písemná zpráva o existenci kostela pochází až z roku 1349, kdy byl kostel v Plotišti zanesen do výčtu farností spadající pod děkanství Vysoké Mýto, postoupených pražskou arcidiecezí nově založenému biskupství v Litomyšli. Zvonice byla postavena před rokem 1538, když tímto datem byl datován jeden ze zdejších zvonů .V letech 1875-1876 došlo k rozsáhlé přestavbě, když byla přistavěna věž. Opravený kostel o rozšířený hřbitov vysvětil biskup Hais, který zde promluvil ke shromáždění 4000 lidí. Z uvedeného je zřejmé, že kostel je významnou památkou starou asi 750 let.

„Je nepochybně povinností nás současníků tento odkaz předků zachovat v co nejdůstojnějším stavu pro další generace. To se myslím povedlo díky úsilí všech zainteresovaných institucí a občanů obce Slatina,“ uzavřel poslanec Andrle.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Úsvit přímé demokracie

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chalupa (ANO): Padni, komu padni?

17:17 Chalupa (ANO): Padni, komu padni?

Byl mi položen dotaz: Jsou poslanci PS PČR & Senátoři schopni jednat dle pravidla padni komu padni?"