Andrle (Úsvit) prosazuje povinné plavání na školách

13.05.2015 4:35 | Zprávy
autor: PV

V úterý se pod záštitou poslance Augustina Karla Andrleho uskutečnil na půdě Poslanecké sněmovny seminář na téma „Povinná plavecká výuka pro první stupeň základních škol“, který dal ministerstvu jednotný a jasný signál o tom, že zavedení povinného plavání je ve všech ohledech prospěšné.

Andrle (Úsvit) prosazuje povinné plavání na školách
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Bývalý poslanec za hnutí Úsvit-NK Augustin Karel Andrle Sylor.

Poslanec Andrle ve svém úvodním slovu poděkoval ředitelům a zástupcům plavecký škol, diskutérům, jakož i dalším hostům, kteří zaplnili Státní akta Poslanecké sněmovny do posledního místa. Připomněl, že na záměru povinného plavání pracuje více než rok a půl a vede intenzivně rozhovory jak s vedením MŠMT, tak s ředitelem České unie školního plavání Ladislavem Botkem a s prezidentem Asociace plaveckých škol Jiřím Vopičkou.

Ředitel odboru vzdělávání MŠMT Petr Bannert v úvodu svého vystoupení zopakoval doporučení ministerstva, aby výuka byla rozložena do dvou po sobě následujících ročníků v rozsahu 20 hodin ročně. Připomněl rovněž, že už byl po iniciaci poslance Andrleho na začátku roku vydán metodický pokyn k plavecké výuce pro ředitele škol. Zajímavá byla Bannertem prezentovaná statistika šetření České školní inspekce, která konstatuje, že zatímco v Pardubickém kraji neplave pouhých 4,5% škol, v Praze a ve Středočeském kraji  okolo 15%. „Problém je také u speciálních škol, tam neplave podle našich údajů 42,5%. Celkem se ale podle šetření účastní plavecké výuky 92% škol,“ uvedl Bannert. Toto tvrzení však následně zpochybnil prezident Asociace plaveckých škol Jiří Vopička, který ve svém vystoupení uvedl, že zná osobně několik ředitelů škol, kteří si odbudou plaveckou výuku během týdenní školy v přírodě nebo po třech návštěvách akvacentra. Bannert nicméně v závěru svého vystoupení připomněl, že MŠMT doporučuje, aby plavecká výuka byla realizována na všech ZŠ.

Marketingový ředitel ČOV Marek Tesař přednesl šokující průzkum agentury KPMG, podle něhož trpí 2/3 obyvatelstva ČR nadváhou nebo obezitou. „ Pouhých 28 % populace u nás sportuje, v Německu je to kupříkladu celých 40%. Máme 5x víc obézních dětí než v roce 1995. 15% dětí ve věku 18 let kouří a děti tráví v průměru 5 hodin denně u počítače,“ konstatoval výzkum Tesař.  Záměru povinné plavecké výuky vyjádřil plnou podporu za celý Český olympijský výbor a ve stejném duchu podpořil i povinné lyžařské výcviky.  Podle Tesaře je navíc spočítané, že jedna stokoruna investovaná do dětského sportu ušetří státu 253 Kč v budoucnu, a to jen na léčbu cukrovky. „ Pak tu máme další výhody sportování, zlepšení imunity, eliminace stresu, prevence onkologickým onemocněním, atd. To se ani nedá přesně vyčíslit, kolik miliard tímto způsobem stát ušetří na následných léčbách“ uzavřel Tesař.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…