Babiš (ANO): Na nákup nejlépe s vlastní taškou

28.07.2016 17:15 | Zprávy
autor: PV

Za plastové tašky v obchodech budeme podle nového obalového zákona platit. I když velké obchodní řetězce zavedly poplatek za plastové tašky již v průběhu minulých let, obalový zákon takovou povinnost doposud neznal.

Babiš (ANO): Na nákup nejlépe s vlastní taškou
Foto: Hnutí ANO
Popisek: Miloš Babiš, poslanec hnutí ANO

Minulý měsíc však vláda schválila jeho novelizaci a nově budou plastové tašky povinně zpoplatněny ve všech prodejnách. Důvodem je nutnost souladu zákona se směrnicí Evropské unie, jejímž cílem je snížení spotřeby lehkých plastových tašek, kterých se průměrně v EU spotřebuje až 200 kusů na osobu za rok. Většina z nich se použije jen jednou a hned se z nich tak stává odpad, který se pak rozkládá dvacet až třicet let.

Mimo problémy s likvidací odpadu v podobě plastových tašek, dochází ke znečišťování životního prostředí, protože tašky se díky nízké hmotnosti dostávají do krajiny, řek a následně i moří, kde stojí za smrtí velkého počtu rostlin a živočichů. Zejména v rozvojových zemích ucpané kanály a stoky způsobují záplavy. S problémem však válčí celý svět.

V některých státech je používání plastových tašek zakázané, například v Austrálii, ale také ve Rwandě. Za snížením počtu použitých tašek v Irsku, na Islandu, v Jihoafrické republice a na Tchaj-wanu stojí zdanění. Při svých cestách po Asii jsem se sám přesvědčil, že záplava plastových tašek je pro životní prostředí reálnou hrozbou. Uvědomují si to i místní vlády, které stejně jako jinde ve světě přistupují postupně ke zpoplatnění či zákazu plastových tašek. Ke zpoplatnění sáhla dokonce i Čína, jindy jeden z nejméně ekologických států.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo): Tak tepny prý na 100 %

14:01 Dostál (Stačilo): Tak tepny prý na 100 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k chystaným novotám ve zdravotnictví.