Babiš (ANO): Zastavíme množírny povinností oznámit chov a čipováním?

10.12.2016 11:30 | Zprávy

V předvánočním čase plném shánění dárků, kdy jedním z dárků může být také nový psí člen rodiny, bychom si měli připomenout, že u nás stále přetrvává velký problém – množírny.

Babiš (ANO): Zastavíme množírny povinností oznámit chov a čipováním?
Foto: Hnutí ANO
Popisek: Miloš Babiš, poslanec hnutí ANO

Proč s takovým nepřívětivým tématem přicházet zrovna před Vánoci? Protože právě s koupí dárku v podobě psího kamaráda úzce souvisí. Při shánění takového dárku bychom měli pečlivě sledovat, z jakého chovu štěně pochází. Pokud se tím bude řídit více z nás, množírny nebudou mít komu štěňata prodávat. Zároveň chráníme sebe i své rodiny před potížemi, které můžou se zvířetem z množírny nastat, a na které upozorňují chovatelé i veterináři. Jde zejména o větší náchylnost k nemocem či vrozené vady a s tím pak související náklady na léčbu, ale jak známe všichni i ze svého okolí především velké trápení pro zvíře i rodinu.

Mimo výše uvedené „opatření“ ze strany jednotlivců, existují i návrhy legislativních nástrojů, které by měly bránit tomuto druhu podnikání. Prvním z nich, který je součástí projednávaného nového veterinárního zákona, je oznamovací povinnost. V současné době mají povinnost oznámit zahájení chovu zvířat pro zájmové účely krajské veterinární správě osoby s živnostenským oprávněním. Ti, kdo živnostenské oprávnění nemají, nepodléhají zákonu a tím pádem ani kontrolám. Záměrem tedy je, aby ti, kdo chovají větší množství fen, museli chov nahlásit krajské veterinární správě. Větším množstvím je pro účely zákona myšleno 5 a více zvířat. Evidence a kontrola chovů by měly zajistit vhodné podmínky pro zvířata i větší jistotu pro případné kupující.

Druhým a podle mého názoru neméně důležitým nástrojem může být čipování psů. Čipování v této chvíli není ze zákona povinné. Nařídit ho mohou obce, které pak evidují zvířata ve svém registru. Někde tedy povinnost čipování platí, někde ne. A zároveň existuje několik vzájemně nepropojených registrů. Čipování tak ve velké části případů postrádá smysl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

22:33 Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze.