Bajer (Soukromníci): Ručí svým majetkem, přijdou o střechu nad hlavou

15.10.2020 11:16

Uměle udržovaná malá míra nezaměstnanosti, kterou stát podporuje tzv. kurzarbeitem, tedy razantním příspěvkem na plat nepracujícího zaměstnance, jednoznačně poškozuje drobné podnikatele.

Bajer (Soukromníci): Ručí svým majetkem, přijdou o střechu nad hlavou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bajer

Živnostníci v řadě oborů, především v oblasti služeb, totiž nemají šanci bez masivnější podpory státu schválená opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií ekonomicky přežít. Uvedl to dnes předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer s tím, že řadě drobných podnikatelů hrozí ztráta majetku. "Jsou to OSVČ, ne společnosti s ručením omezeným. Ručí svým majetkem a dále se nemohou zadlužovat. Jejich rodiny přijdou, pokud jim stát nepomůže, o střechu nad hlavou," zdůraznil předseda Soukromníků.

Dodal, že i velkým firmám, kterým mohou státní dotační sanace v podobě příspěvku na platy zaměstnanců pomoci si je udržet, bude trvat roky, než se dostanou do původní kondice. "Nejsem proti tomu pomáhat těm velkým, ale nesmí se zapomínat na ty drobné podnikatele, kterých je v republice přes milion a vždy ekonomiku podrželi. Pokud o živnostenský segment přijdeme, tak se tuzemská ekonomika nedostane z útlumu několik desetiletí," řekl Petr Bajer.

Podle něj se měla opatření nastavit mnohem dřív a jinak. "Tzv. pětadvacítka nic nevyřešila. Podnikatelé se museli buď zadlužit, nebo sáhnout do rezerv, ale nic z toho už možné není. Nikdo jim nezaplatil nájmy, energie, nedostali nic na živobytí. Ani tu hmotnou nouzi. Je třeba jim dát prostředky k přežití, oni to pak ekonomice České republiky násobně vrátí. Je to totiž jinak poslední zavírání. Chodím mezi ně, mluvím s nimi, na rozdíl od vládních kašparů. Někteří živnostníci s tím počítali a už ani nenaskladňovali. Pro nás je to konečná, říkají," uzavřel šéf Strany soukromníků České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valachová (ČSSD): K systémovému navyšování penzí docházelo každý rok

12:10 Valachová (ČSSD): K systémovému navyšování penzí docházelo každý rok

Projev na 115. schůzi Poslanecké sněmovny 30. července k návrhu na změnu zákona o důchodovém pojiště…