Balaštíková (ANO): Inflace stoupá, vláda mlčí. Lžiremiér versus guvernér ČNB

05.06.2023 15:14 | Komentář

Tak se nám sešel pan premiér s guvernérem ČNB. Před pár dny řekl guvernér, že potřebuje kredibilní kroky vlády ke snížení schodku státního rozpočtu, jinak bude nutno zvednout úrokové sazby.

Balaštíková (ANO): Inflace stoupá, vláda mlčí. Lžiremiér versus guvernér ČNB
Foto: archiv poslankyně
Popisek: poslankyně Margita Balaštíková (ANO)

Na to se premiér ohradil, že inflace je věcí ČNB a že mu do vládnutí nemá guvernér co mluvit. No - tak se oba aktéři sešli, přisedl i ministr financí Stanjura a co o tom čteme je opravdu k nevíře: guvernér Michl evidentně ztratil naději, že by vláda byla schopna proti inflaci něco zásadního udělat, tak pouze prohlásil, že vláda a ČNB musejí v rozumné míře kooperovat - co je rozumná míra při inflaci nad 12 %, to raději nezmínil, a v čem by ta kooperace měla spočívat, také ne.

Asi se nebudou navzájem kritizovat, protože pro ČNB z toho stejně nic neplyne a vláda se kritikou ČNB střílí sama do nohy: vyzývat centrální banku, aby si to vyřídila s inflací po svém, znamená v podstatě ji vyzývat, aby zvedla úrokové sazby. To by dál udusilo ekonomiku a také prodražilo financování státního dluhu, který už dosahuje téměř 3 bilionů korun! Umí si premiér spočítat, co by nás stálo zvýšení sazeb o pouhé čtvrt procento? Asi ne, jinak by snad byl zticha. Guvernér Michl to prostě vypustil, protože se asi s premiérem na ničem dohodnout nemohl, tak už dál mlčel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Margita Balaštíková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…