Balcarová (Piráti): Během hlasování se jasně projevila klika poslanců ANO

16.03.2018 8:35

Výbor pro životní prostředí odmítl pozměňovací návrhy Pirátů na zlepšení kvality ovzduší

Balcarová (Piráti): Během hlasování se jasně projevila klika poslanců ANO
Foto: pirati.cz
Popisek: Dana Balcarová (Piráti)

Návrhy pirátské poslankyně Dany Balcarové, předsedkyně Výboru pro životní prostředí, na zkvalitnění ovzduší v regionech, které nejvíce doplácejí na průmyslové znečištění, výbor shodil ze stolu. Piráti požadují zrušení výjimek pro uhelné elektrárny a zavedení pravomoci obcí rozhodovat o využití uhelných kotlů u místních domácností. Pirátské pozměňovací návrhy rozpoutaly dlouhou a bouřlivou diskusi, výbor je ale nakonec hlasy ANO, ODS a STAN neschválil. „Evidentně jsme zde měli možnost sledovat vliv průmyslového lobby,“ hodnotí Dana Balcarová. Poslanci KSČM a TOP09 se zdrželi hlasování.

Namísto pirátského návrhu na udělení pravomoci obcím zakázat na svém území spalování hnědého uhlí výbor podpořili návrh poslankyně Evy Fialové (ANO), který by umožnil starostům zakázat spalování pevných paliv v kotlech 1. a 2. emisní třídy. „Tento návrh považuji za velmi slabý. Kotle 1. a 2. emisní třídy jsou ty nejšpinavější, už dnes se nemohou dodávat na trh a do roku 2022 bude jejich používání úplně zakázáno. Návrh sám o sobě tedy nic neřeší. Úplně vynechává kotle 3. a 4. emisní třídy, které jsou z hlediska kvality ovzduší rovněž velmi problematické,“ uvádí Balcarová.

Poslanci a poslankyně výboru podpořili i další pozměňovací návrhy poslankyně Fialové: „Během hlasování se jasně projevila klika poslanců ANO, kteří jednotně podporovali návrhy poslankyně Fialové. Poslankyně Fialová fakticky předložila návrhy z dílny Ministerstva životního prostředí. Předložením návrhu prostřednictvím své kolegyně z Hnutí ANO ministerstvo obchází legislativní proces, na což upozornila i přítomná senátorka Jitka Seitlová,“ dodává Balcarová.

Pozměňovací návrhy budou Piráti předkládat na plénu Poslanecké sněmovny v dubnu. V předvolební anketě, která se dotazovala právě na udělování výjimek z limitů pro znečištění, se vyjádřily prakticky všechny strany s výjimkou ODS proti výjimkám. ANO uvedlo nutnost zavedení energetického mixu a záměr postupně snižovat podíl uhelných elektráren. Vzhledem k tomu Piráti předpokládají, že je šance s návrhy uspět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil (ODS): Naši poutníci ve věčném městě

12:03 Vystrčil (ODS): Naši poutníci ve věčném městě

Stál jsem, seděl jsem, chodil jsem, jezdil jsem a nechával se přitom unášet přátelskou atmosférou pl…