Baránek (Soukromníci): Vláda Petra Fialy si zahrává s ohněm

22.05.2023 16:21 | Komentář

Tento článek začínám psát ve středu 10. 5. 2023 necelých 20 hodin předtím, než vláda České republiky zveřejní svůj tzv. úsporný daňový balíček a materiál k tzv. důchodové reformě. Na úvod vysvětlím, co myslím titulkem nad článkem, a následně popíši, jak se postupovalo v době, kdy svět byl normálnější.

Baránek (Soukromníci): Vláda Petra Fialy si zahrává s ohněm
Foto: archiv
Popisek: Rudolf Baránek

Každý normální občan České republiky ví nebo výrazně tuší, jak je na tom ekonomicky jeho země. 200 miliard korun sekera v rozpočtu 2023 v období leden – duben. Neuvěřitelné číslo. K tomu astronomické dluhy z několika minulých let.

Ministři vlády Andreje Babiše to svádí na vládu Petra Fialy a naopak. Všichni to svádí na covid a Fiala k tomu přihazuje válku na Ukrajině. Ano, covid, doufejme, že už byl a válka na Ukrajině je a asi ještě dlouho bude. V této situaci je naprosto neuvěřitelné, že vláda své připravované kroky tají. Návrhy na změny připravují výhradně lidé z pěti koaličních stran a poradci, vybraní vládou. Sociální partneři z tripartity, tedy představitelé zaměstnavatelů a odborů, nebyli přizváni! Kladu si otázky, co to znamená.

Vládní ignorace v tomto rozsahu má od listopadu 1989 svoji premiéru. A to všechno ve finanční situaci státu, kterou jsem výše popsal. V situaci, kdy se stále větší procento občanů potýká s drahotou. V situaci, kdy prudce narůstá sociální napětí ve společnosti. Nezanedbatelné je i to, že se vláda Petra Fialy propadá v průzkumech veřejného mínění a v očích lidí jsou někteří ministři považováni za nýmandy, neschopné situaci řešit.

V letech 1990-1996 jsem byl jako předseda Sdružení československých podnikatelů ve vedení Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity). Tu federální do léta 1992 vedl 1. místopředseda vlády Václav Valeš. Nepsaným zákonem tehdy bylo, že všechna klíčová rozhodnutí federální vlády projednávala před jednáním vlády tripartita! Václav Valeš si byl vědom, že i mezi zaměstnavateli a odboráři jsou odborníci z praxe, kteří mají odborně co říct. A řešily se závažné věci, jako restituce, privatizace, navracení půdy a zemědělského majetku, odložení zahájení kuponové privatizace, vznik hospodářské a agrární komory, sociální reforma atd. atd. Vždy po jednání tripartity byl na tiskové konferenci oznámen výsledek jednání. Žádné tajnosti. A první roky přechodu od socialismu k demokratické společnosti proběhly v sociálním smíru.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

9:15 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zahájení řízení Radou pro rozhlasové a televizní vy…