Bartoš (Piráti): Koalice udělala polovičatý kompromis

24.05.2025 12:06 | Monitoring

Senát schválil zákon o podpoře bydlení z pera Pirátů. Měl pomoci až 1,6 milionu lidí, kterým hrozí ztráta domova, vládní koalice z něj ale vyřadila klíčové prvky

Bartoš (Piráti): Koalice udělala polovičatý kompromis
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Zákon tak pomůže mnohem méně lidem, než Piráti zamýšleli. „Jsem rád, že ze zákona který jsem ještě jako ministr s Piráty a odborníky připravil a byl odpilotován v 70 městech ČR, prošlo aspoň něco – tahle pomoc lidem byla už několik desítek let potřeba. Ale ještě radši bych byl, kdyby podporu těm, kteří to potřebují, ostatní strany neosekávaly. Měli jsme v rukou za nás připravené funkční a systémové řešení – prevenci, ne náplast. Koalice z něj udělala polovičatý kompromis, který sice nějak pomůže, ale zdaleka ne všem, kteří to potřebují,“ komentuje finální podobu zákona Ivan Bartoš. 

„Důležité pro mě je, že beze změny zůstala část, která přinese zpátky na trh až 3000 nájemních bytů ročně díky garancím pro majitele, a reálně pomůže třeba těm, kdo bydlí v místě, kde je o nájemní byty nouze,” dodává Bartoš.

Klíčovým prvkem původního návrhu byla kontaktní místa pro bydlení ve všech 207 bývalých obcích s rozšířenou působností. Vládní zásahy však počet center snižují na polovinu, čímž až 750 tisíc občanů přijde o dostupnou podporu tam, kde žijí. Část agendy navíc vládní koalice přesunula na již přetížené úřady práce.

„Kontaktní místa fungují, potvrzuje to 70 pilotních projektů po republice. Jejich krácení považuji za krok zpátky a promarněnou šanci, jak předcházet bezdomovectví,“ upozorňuje pirátská senátorka Adéla Šípová, která zákon v horní komoře v průběhu čtyř a půlhodinového projednávání hájila. „Senát sice návrh nakonec schválil, což je dobře, ale Piráti budou dál prosazovat, aby se kontaktní centra rozšířila a aby na dočasné bydlení dosáhli i lidé mimo dávky v hmotné nouzi – například senioři či oběti domácího násilí,“ doplňuje. 

Anketa

Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?

hlasovalo: 13149 lidí

Návrh ministra Jurečky totiž omezil přístup k dočasnému stabilnímu bydlení jen na příjemce dávek v hmotné nouzi. Tím ze systému vypadli např. senioři, samoživitelky, zdravotně postižení s příjmem nad deset tisíc korun, oběti domácího násilí nebo mladí odcházející z dětských domovů, ačkoliv původní verze počítala s jejich pomocí. Podle Pirátů tak hrozí, že 160 tisíc lidí, kteří měli mít na pomoc původně nárok, zůstane bez účinné prevence ztráty bydlení a skončí na ulici. 

Piráti už spustili kontaktní kampaň „Kde domov tour“, ve které adresují právě problémy s nedostupným bydlením. V následujících týdnech zástupci Pirátů navštíví desítky měst a obcí po celé republice, kde mobilní týmy poradí s nájemními smlouvami, dluhy i hledáním dostupného bydlení. Tak, aby se lidí seškrtání poradních míst dotklo ideálně co možná nejméně. 

Aktuální rozpis zastávek je k dispozici na webu ZDE. Součástí pirátského programu je pak i snaha v dalším období doplnit vyškrtané politiky do zákonu tak, aby se vrátil do své původně funkční podoby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 5 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Díky Cell Broadcastu dostanou lidé varování včas

20:03 Ministr Rakušan: Díky Cell Broadcastu dostanou lidé varování včas

Česko získá systém pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Cell Broadcast umožní př…