Bartoš (Piráti): Musíme zabránit kolapsu zdravotního systému

24.11.2021 16:34 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k nově představeným opatřením proti covidu.

Bartoš (Piráti): Musíme zabránit kolapsu zdravotního systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Dnes jsme jako budoucí vládní pětikoalice představili naši strategii pro boj s Covidem. V krátkodobém horizontu musíme omezit dopady aktuální vlny na nemocnice a zabránit kolapsu zdravotního systému. Je třeba ale zejména dlouhodobých řešení. S nemocí Covid 19 se naše společnost musí naučit žít tak, aby nedocházelo k diskriminaci žádných skupin lidí. Abychom mohli všichni žít svobodně, ale také s odpovědností, která se s svobodou nevyhnutelně pojí. Zároveň však víc než kdy dříve potřebujeme, aby si každý z nás počínal odpovědně, solidárně a nepletl si svou svobodu se sobectvím.

Budoucí vláda má co opravovat, zejména obnovit značně poškozenou důvěru mezi lidmi a státem. K tomu je zapotřebí jasných, srozumitelných a předvídatelných pravidel, aby nedocházelo k neustálým změnám a zmatkům. Důraz chceme klást na budoucnost našich dětí a minimalizovat zásahy do vzdělávání, aby nedocházelo k uzavírání škol.

Po celou dobu pandemie byl zásadní problém při vysvětlování dat. Opatření byla nahodilá, neexistovala kvalitní datová struktura, která by politikům umožňovala vyhodnotit účinnost opatření. Zároveň nebyla rozhodnutí smysluplně vysvětlována občanům. Proto vzniklo tolik dezinformací. To chceme napravit. A to včetně zefektivnění a zvýšení kapacit pro testování, abychom měli důležitá data o vývoji epidemie. V 21. století máme k dispozici nástroje, jak problémy zvládat mnohem lépe, než kdy dříve. Je nejvyšší čas je začít využívat.

Na úrovni pětikoalice jsme se shodli, že zásadním indikátorem zvládání epidemické situace bude obsazenost nemocnic včetně jednotek intenzivní péče. Je totiž naprosto klíčové, aby se každému člověku mohla dostat adekvátní zdravotní péče, a to nejen v souvislosti s Covidem, ale i  jakýmikoli dalšími zdravotními problémy. V tomto musíme jako společnost obstát.

Náš plán pro boj s Covidem naleznete ZDE.

Za Piráty uděláme pro efektivní zvládnutí pandemie maximum. Věřím, že budoucí vláda vznikne bez problémů a průtahů a bude moci situaci řešit co nejdříve. Ta stávající v tom totiž opakovaně katastrofálně selhává.

Jsme v tom společně. A musíme to zvládnout!

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Bezobsažné slohové cvičení

4:31 Konečná (KSČM): Bezobsažné slohové cvičení

V posledním týdnu se to v televizi i na sociálních sítích hemžilo prohlášeními k hlasování o důvěře …