Bartoš (Piráti): Pět věcí, které chceme pro český průmysl

09.10.2019 17:00

Vyrazili jsme na sněm Svazu Průmyslu a dopravy vyslechnout si budoucí výzvy tak, jak je vnímají podnikatelé. Na sněmu zarezonovalo 5 věcí, které také s Piráty vnímáme jako zásadní.

Bartoš (Piráti): Pět věcí, které chceme pro český průmysl
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

5 bodů, které chceme pro český průmysl a zároveň i dnes o nich na sněmu Svazu průmyslu a dopravy hovořili podnikatelé jako o budoucích výzvách:

1. Předvídatelné a stabilní právní a daňové prostředí. Žádná smršť zákonů. S tím samozřejmě souvisí snižování administrativy, která často podnikatele zbytečně zatěžuje. 

2. Konečně začít vnímat vzdělávání jako zásadní strategickou potřebu pro budoucnost České republiky. 30 let od revoluce připravujeme děti na svět, který už neexistuje. Musí dojít k politické shodě nejen na navyšování platů učitelů, ale i na vylepšení systému vzdělávání po vzoru nejúspěšnějších států.

V této věci máme s Piráty připravenou koncepci, kterou si může nejen odborná veřejnost přečíst na adrese www.vzdelavani2030.cz.

3. Celoživotní vzdělávání a kvalitní pomoc firmám v rekvalifikacích zaměstnanců.

Podle studií v České republice zanikne v blízkých letech 0,5 milionu pracovních míst z důvodu automatizace a další 1 milion míst jí bude silně ovlivněn.

Mnoho pozic naopak vznikne. Také lze využít nenaplněná místa ve službách. Aby však lidé mohli přejít na nově vzniklá pracovní místa, budou se muset rekvalifikoval a k tomu je jim třeba připravit kvalitní systém.

4. Výrazně vyšší podpora práce na částečných úvazcích a s tím celý související systém. Jsme v tom na chvostu Evropy. Pomůže to jak mladým rodinám s dětmi a lidem, kteří o někoho pečují, tak dlouhodobě i právě firmám.

5. Podpora startupů, spin-offů a firem s výrobky a službami s vysokou přidanou hodnotou.

V České republice máme vysokou technickou přidanou hodnotu: kvalitní výrobky, ale máme malou ekonomickou přidanou hodnotu. Většina produkce je totiž někde uprostřed výrobního řetězce a tudíž si firmy nemohou určovat finální cenu. Proto mají malé marže. Česko potřebuje zvýšit  procento firem, které jsou na konci řetězce a určují finální cenu produktu. Pak budou moci i výrazně víc investovat či přidávat na mzdách.

Ivan Bartoš

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Žbánek: Chci znovu jednat o vybudování úrovňového přechodu

21:23 Primátor Žbánek: Chci znovu jednat o vybudování úrovňového přechodu

Železniční trať, která spojuje zastávky Olomouc město a Olomouc Hejčín, naopak odděluje dvě ulice, V…