Bartoš (Piráti): Služební zákon neřeší depolitizaci státní správy, naopak

14.03.2018 17:56

Komentář Ivana Bartoše k vládou schválenému návrhu služebního zákona, který uvolní ruce dalším čistkám

Bartoš (Piráti): Služební zákon neřeší depolitizaci státní správy, naopak
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

Vláda České republiky dnes schválila zákon o státní službě a návrh postoupí k projednání Evropské komisi. Z Evropská komise přitom lze očekávat vůči zákonu kritiku, zákon totiž neřeší depolitizaci státní správy, naopak. Dnes projednaný upravený návrh totiž uvolňuje požadavky na obsazování vysokých míst ve státní správě pro uchazeče “z venčí“. V kontextu současných personálních změn se oprávněně obáváme, že změna pravidel povede k další politizaci pozic náměstků a vedoucích oddělení a ke vstupu osob s nulovou zkušenost se státní správou i nedostatečnou odborností. Druhým problémem je zkrácení doby pro služební hodnocení z 90 dní na 40. To přinese vyšší tlak na úředníky, navíc umocněný rozšířením škály hodnocení ze čtyř na pět stupňů. Hodnocený pracovník by mohl být propuštěn již za obdržení známek čtyři a pět, čímž vzniká širší prostor pro jeho propuštění.

Už v únoru jsme varovali před tím, aby zákon zaváděla menšinová vláda v demisi, a to bez širší podpory parlamentu a bez zhodnocení a zapracování připomínek státních institucí. Babišova vláda činí již od konce roku 2017 personální čistky na ministerstvech i v organizacích, které spravuje stát. Ve světle toho se jeví snaha o přijetí zákona jako záměr k upevnění vlivu Hnutí ANO ve státní správě. U takto důležitého zákona, který by měl platit bez ohledu na aktuální politickou reprezentaci, je třeba široké politické shody. V momentě vznikající jednobarevné vlády, v níž Andrej Babiš a jeho Hnutí ANO ovládá všechna ministerstva, jde pouze o pokus navodit dojem politické nezávislosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Doubrava: Zástupce ČR by měl dostat doživotí za velezradu a debilitu

5:36 Senátor Doubrava: Zástupce ČR by měl dostat doživotí za velezradu a debilitu

Jak mohl zástupce ČR na VS OSN hlasovat pro takovou debilitu jako je skrytě teroristický pamflet, zv…