Bašta (BOS): Nekonečné trestní stíhání, jako politický program

09.09.2019 9:41

Autor článku, politik, bývalý diplomat a člen ÚR politického hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST SOLIDARITA komentuje zpolitizování kauzy trestního stíhání A. Babiše a možnými důsledky úniku informací ze spisu dozorujícího státního zástupce.

Bašta (BOS): Nekonečné trestní stíhání, jako politický program
Foto: hnutibos.cz
Popisek: Hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita - logo
reklama

Celý první zářijový týden měl takovou zvláštní, skoro tekutou podobu. Jeho ráz určilo usnesení – neusnesení o zastavení – nezastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších spoluobviněných v kauze mediálně známé jako Čapí hnízdo.

Mediální bouře, která se vzápětí rozpoutala, nemůže nechat nikoho na pochybách, že kauza dotací z roku 2008 vyšetřovaná jako podvod na základě anonymního udání od prosince 2015 evidentně spadá do kategorie „politicky motivované zástupné trestní stíhání.“ Pro prokázání tohoto tvrzení není nutné provádět složité analýzy, stačí chronologicky seřadit fakta.

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch již v roce 2018 část obviněných zprostil trestního stíhání a přikázal policii doplnit dokazování. Varoval, že v případě, že se to nezdaří, bude muset trestní kauzu ukončit odložením. V pátek 30. 8. 2019 tak svým konečným rozhodnutím učinil. Zároveň s ním seznámil městského státního zástupce Martina Erazima a ponechal mu ho k prostudování. Krátce poté došlo k řízenému úniku informací do Deníku N.

Následná reakce médií hlavního proudu včetně veřejnoprávních nejvíce ze všeho připomínala syndrom rozšlapané bábovičky. Očekávaly něco úplně jiného, jak předvedl moderátor České televize, který v pondělí 2. 9. hovořil o Andrejovi Babišovi jako o „bývalém premiérovi.“ Pak se konečně trochu vzpamatovala opozice z demobloku a začala se dožadovat toho, aby případ přesto šel před soud, neboť osvobozující rozsudek má přece větší váhu než rozhodnutí státního zástupce, který kauzu osobně vyšetřoval čtyři roky a zná všech 20 000 stran trestního spisu. Bylo pozoruhodné, kolik se vynořilo mediálních odborníků na trestní právo, zejména z řad politiků a chvilkových demonstrantů.

Bohužel, jen málo z nich naléhalo na neprodlené vyšetření řízeného úniku informací do Deníku N, přestože tento krok velmi zpochybnil nezávislost a nezaujatost české (či spíše pražské) justice. K absurditě jejich požadavků je třeba připočíst obvyklou délku podobných soudních procesů s politickým podtextem, u nichž se skoro dá mluvit o desetiletích naplněných rozsudky a odvoláváním proti nim. Zdá se, že touha po tom, aby se na chvilkových demonstracích křičelo o obžalovaném místo obviněném premiérovi, asi mnohým zatemnila mozek.

Budu-li vycházet z údajů z Klementina, jde o docela logický jev. Letošní nejteplejší léto za 246 let měření si vybralo svou daň na duševních schopnostech zejména pražských politiků. Jedni se pustili do války s Čínou (primátor Hřib), jiní s Ruskou federací kvůli soše (Kolář z Prahy 6), další jenom trhají Ústavu a vyhrožují listopadovou demonstrací. Doufám, že konečně začne pršet a déšť trochu umyje pražské ulice. O zbytek se snad postarají občané v dalších volbách.

Jaroslav Bašta, člen ÚR politického hutí BOS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Nemocnicím přidáme 5,5 miliardy na dofinancování projektů REACT-EU. Další 3,5 miliardy převedeme z další výzvy

14:32 Ministryně Dostálová: Nemocnicím přidáme 5,5 miliardy na dofinancování projektů REACT-EU. Další 3,5 miliardy převedeme z další výzvy

Vláda včera řešila se zástupci Asociace krajů dofinancování všech projektů programu REACT-EU ve výzv…