Bauer (ODS): Maláčová střílí do tmy, reforma penzí jí neprojde

11.12.2020 13:21

Skepticky na dnes zveřejněné plány ministryně Maláčové v oblasti důchodů reaguje Jan Bauer, poslanec ODS a člen Komise pro spravedlivé důchody.

Bauer (ODS): Maláčová střílí do tmy, reforma penzí jí neprojde
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec Jan Bauer
reklama

Podle něj Maláčová sice ve svých návrzích respektuje některé závěry důchodové komise, neřeší ale příjmovou stránku důchodového účtu a nemotivuje občany k dlouhodobému spoření. Představený návrh je podle Bauera jen nouzový marketing, nikoli vážný pokus o reformu penzí.

Anketa

Pojedete na Vánoce k příbuzným?

41%
54%
hlasovalo: 13566 lidí

„Ministryně Maláčová představila svůj návrh den poté, co její kolegyně a ministryně financí Schillerová důchodovou reformu veřejně odpískala. Debatu o něm ministryně Maláčová nevedla ani s opozicí a návrh v paragrafovém znění nebyl ani předmětem jednání důchodové komise,“ uvedl Bauer. Podle něj je jasné, že svůj slib zreformovat vyplácení důchodů Babišova vláda nesplní. „Aby bylo možné důchodovou reformu do voleb schválit, musel by už dnes ležet ve Sněmovně balík legislativních změn. Ty ale ministerstvo ještě ani nepředložilo do připomínkového procesu.“

Z věcného hlediska ODS souhlasí s rozdělením prvního důchodového pilíře na zaručený důchod a zásluhový pilíř, protože je to v souladu s konceptem minimálního důchodu, který ODS dlouhodobě prosazuje. Podle ODS je nutné dobře nastavit zásluhový pilíř a jasně určit zdroje, ze kterých budou důchodové změny financovány.

„Do penzijního systému chceme přivést více soukromých peněz a chytrou prorodinnou politikou do budoucna zajistit více plátců. Pokud bude ODS v příští vládě, prosadíme zřízení individuálních důchodových účtů, aby každý viděl, kolik peněz už poslal na svůj budoucí důchod a jak vysoká bude jeho státní penze. To bude motivace, aby se hlavně mladí lidí začali na stáří připravovat včas,“ dodal Bauer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seitlová (KDU-ČSL): K postupu zásahu při havárii na řece Bečvě

12:01 Seitlová (KDU-ČSL): K postupu zásahu při havárii na řece Bečvě

Likvidace následků a vyšetřování příčin havárie na řece Bečvě v září minulého roku je až do dnešních…