Bělobrádek (KDU-ČSL): Chceme se zapojit do rozvoje kubánské společnosti, ekonomiky a kultury

22. 3. 2016 6:35

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek zahájil v neděli 20. března 2016 oficiální program pracovní návštěvy na Floridě, v Miami se setkal s kubánskými disidenty. Schůzka se uskutečnila v den historicky první návštěvy amerického prezidenta na Kubě po 88 letech.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Chceme se zapojit do rozvoje kubánské společnosti, ekonomiky a kultury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek
„Česká republika vzhledem ke své tradici cítí závazek prosazovat lidská práva ve světě. Vás a všechny Kubánce budeme v boji za svobodu, demokracii a lidská práva podporovat. Chceme se zapojit do rozvoje kubánské společnosti, ekonomiky a kultury,“ řekl vicepremiér na setkání s vybranými osobnostmi kubánsko-americké komunity. Jednou z nich byla například hlavní představitelka Křesťanského hnutí za osvobození a ředitelka Latinsko Americké sítě mladých pro demokracii Rosa María Payá Acevedo, která aktivně spolupracuje s řadou opozičních hnutí usilujících o prosazení občanských i politických práv na ostrově.
 
V Miami také sídlí nevládní organizace Mezinárodní platforma pro lidská práva na Kubě (International Platform for Human Rights in Cuba), kterou vede někdejší český velvyslanec v USA Martin Palouš.
 
Vicepremiér Bělobrádek se v Miami sešel také s krajany z Amerického česko-slovenského kulturního klubu. „Češi a Slováci mají skvělé vztahy a jsem rád, že toto partnerství funguje i v USA,“ uvedl vicepremiér.
 
Z Čechů usazených v zahraničí jich žije nejvíc právě v USA, až 1,7 milionu (tj. 85 % všech Čechů žijících v cizině). Jen na Floridě se k českému původu hlásí 42.000 lidí. Nejsilnější vazbu na Českou republiku a zájem o udržení češtiny mají nejmladší krajané, kteří do USA přišli po roce 1989. Podporu na rozvoj české kultury a výuku češtiny dostalo v letošním roce 58 projektů, celkem ČR na tyto účely vyhradila 3,8 milionu korun.
 
První den pracovní návštěvy se vicepremiér Bělobrádek sešel také s bývalým americkým kongresmanem Joe Garciou.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jirásek (SPO): Sto let českého národa - důvod k oslavě a pohledu do budoucnosti

22:40 Jirásek (SPO): Sto let českého národa - důvod k oslavě a pohledu do budoucnosti

Být Čechem znamená být hrdý na svoji vlast, národ a na odkaz velikánů, kteří neváhali za českou zem …