Bělobrádek (KDU-ČSL): Chtěli bychom více prohloubit spolupráci mezi Technologickou a Grantovou agenturou. Vzájemně můžeme lépe využívat prostředky Evropské unie

18.03.2016 4:29

Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) tento týden mimořádně jednala se zástupci rakouských vědeckovýzkumných institucí o mezinárodní spolupráci. Podporu mají dostat společné projekty českých a rakouských výzkumných týmů i výměnné pobyty studentů. Na tiskové konferenci po jednání to řekl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Pavel Bělobrádek a předseda rakouské Rady pro výzkum a technologický rozvoj a předseda dozorčí rady Rakouského technologického institutu Johannes Androsch.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Chtěli bychom více prohloubit spolupráci mezi Technologickou a Grantovou agenturou. Vzájemně můžeme lépe využívat prostředky Evropské unie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek
„Chtěli bychom, aby se rozšířila spolupráce se Společností Christian Doppler a s programem COMET (Centrum kompetence pro excelentní technologie), který posiluje spolupráci průmyslu a vědy. Stejně tak nám jde o větší mobilitu mezi doktorandy a postdoktorandy a chtěli bychom také ještě více prohloubit již existující spolupráci mezi Technologickou a Grantovou agenturou,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek, na jehož pozvání rakouská delegace přijela. Zástupci RVVI také rakouskou stranu informovali o chystaných změnách v řízení vědy a výzkumu v České republice, zejména větším důrazu na aplikovaný výzkum a sladění výzkumných témat s potřebami společnosti a průmyslu.

Žádoucí je také posílit přímé kontakty mezi technickými vysokými školami. Na rakouské straně jde o Technické univerzity ve Vídni, Grazu a Leobenu, na české straně pak ČVUT, VUT a Technickou univerzitu v Liberci.

Podle Androsche je důležitá i spolupráce agentur na podporu výzkumu a financování. „Vzájemně můžeme lépe využívat prostředky Evropské unie,“ upozornil. Vzájemná výměna studentů a podpora mobility podle něj zase může pomoci řešit problém s odchodem mladých vědců a lékařů do ciziny, který trápí Česko i Rakousko.

Česko-rakouskou spolupráci ve vědě posílí letos zahájený program INTERREG V-A Rakousko-Česká republika (2014-2020), který cílí na regionální projekty s přeshraničním dopadem. Součástí programu je posílení výzkumu, technologického rozvoje a inovací, zejména posílení výzkumných center, odborných středisek a podpora podnikových investic do výzkumu. Podpora je určena také na spolupráci podniků, výzkumných institucí a vysokých škol. Na rozvoj výzkumu a inovací je v tomto programu vyčleněno 12,5 milionu eur.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.