Bělobrádek (KDU-ČSL): Výdaje na financování výzkumu rostou díky programům EU. Po roce 2024 bude hůř

09.11.2017 19:02 | Zprávy

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek se setkal na Úřadu vlády ČR u kulatého stolu se zástupci médií k tématu "PERSPEKTIVY STRATEGICKÉHO FINANCOVÁNÍ VĚDY DO ROKU 2024".

Bělobrádek (KDU-ČSL): Výdaje na financování výzkumu rostou díky programům EU. Po roce 2024 bude hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Společné diskuse byli dále přítomni náměstek pro řízení Sekce VVI Arnošt Marks a předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Karel Havlíček. Ke klíčovým podkladům debaty patřil materiál "Dlouhodobé strategické financování systému výzkumu, vývoje a inovací" v říjnu 2017 schválený vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace a dále výstupy „Analýzy stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím“, která každoročně přináší vyhodnocení současného stavu včetně návrhu opatření do budoucna. Zazněly také závěry nejnovějšího šetření AMSP v oblasti zapojení podnikového sektoru do financování vědy a výzkumu.

Soukromé výdaje na výzkum rostou, musí být ještě vyšší

Český výzkum v posledních letech získal jistotu stabilního financování z veřejných i soukromých zdrojů. Celkové výdaje na výzkum a vývoj v roce 2016 dosáhly 80,1 miliardy korun, zatímco v roce 2012 to bylo 72,4 miliardy korun. Údaje za rok 2016 přitom jednorázově – a tedy jen dočasně – ovlivnil výpadek financování z evropských fondů. Důvodem byl pomalejší nájezd čerpání na začátku nového programového období strukturálních fondů Evropské unie.

„Jde o spojené nádoby – podnikatelské výdaje na financování výzkumu v Česku rostou také díky programům, které motivují soukromé firmy ke spolupráci s výzkumnými institucemi,“ uvedl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek na středečním kulatém stolu o strategickém financování výzkumu v Praze.

Útlum zdrojů EU

Výdaje na vědu a výzkum schválené vládou na rok 2018 vzrostly oproti roku 2014 o více než 33 %, nominálně o 9 miliard korun. „Současně finance podstatně lépe cílíme. V roce 2016 jsme ale zaznamenali dočasný pokles výdajů na vědu a výzkum, způsobený změnou programového období evropských fondů. Po roce 2020 bude s ukončením dopingu EU fondů ještě hůře,“ řekl Pavel Bělobrádek.

Vicepremiér Bělobrádek zdůraznil, že vládní Sekce pro vědu, výzkum a inovace tuto situaci dlouhodobě očekávala a od roku 2014 ji zohledňovala při přípravě výdajů státního rozpočtu na vědu se střednědobými a dlouhodobými výhledy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

9:15 Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

V neděli zahájil návštěvu České republiky Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Setkal se s prez…