Bělobrádek (KDU-ČSL): Vyměňme už politické mazáky za novou generaci

01.07.2013 19:43

Z pozice předsedy momentálně mimosněmovní strany cítím bezmoc, jako každý jiný občan, ještě daleko silněji ale cítím odpovědnost. Cítím velkou odpovědnost pracovat na tom, aby ve volbách dokázala KDU-ČSL přinést lidem změnu. Protože všechno zlé, co se s naší zemí dnes děje, má společného jmenovatele: staré struktury, které nám vládnou dvě desetiletí. Je nejvyšší čas je vystřídat.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Vyměňme už politické mazáky za novou generaci
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Nejsem jistě sám, kdo nemůže vydýchat, co se v České republice děje. Poprvé od roku 1989 jsou v sázce samotné principy demokratického státu.

Z pozice předsedy momentálně mimosněmovní strany cítím bezmoc, jako každý jiný občan, ještě daleko silněji ale cítím odpovědnost. Cítím velkou odpovědnost pracovat na tom, aby ve volbách dokázala KDU-ČSL přinést lidem změnu. Protože všechno zlé, co se s naší zemí dnes děje, má společného jmenovatele: staré struktury, které nám vládnou dvě desetiletí. Je nejvyšší čas je vystřídat.

Všichni, kteří mají dnes rozhodující, slovo, ať už jde o prezidenta, či vedení ČSSD, ODS i TOP 09, začali sbírat zkušenosti v celostátní politice již od raných 90. let. O komunistech nemluvě. Ano, touha po změně vynesla do parlamentu jednu zbrusu novou stranu - či spíše politický byznys projekt a novou stranu starých tváří. Myslím ovšem, že jedna taková zkušenost stačila a bude voliče spolehlivě odrazovat od pokušení dát důvěru jiným byznys projektům postaveným kolem jednoho "super guru" či knížete.

Jsem si jist, že tato generace politických mazáků už není schopná přinést České republice cokoli dobrého. A za to, co dobrého vykonali, se svých židlí drží neúnosně dlouho. A jsem si rovněž jist, že stejný názor má velká většina občanů. Rozhodně ve svém okolí cítím silnou naštvanost, která přechází v hlubokou rezignaci.

Jakkoli tuto rezignaci a bezmoc chápu, doufám, že nepřevládne a že naopak šanci dostane naděje na změnu. Ostatně kvůli tomu jsem před devíti lety vstupoval do KDU-ČSL, kvůli tomu jsem po prohraných volbách v roce 2010 kandidoval na jejího předsedu. Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Lidovci jsou tradičně konzervativní strana. Před třemi lety se však začala výrazně měnit. Spolu se mnou pustila do vedení celou generaci nových mladých politiků. Otevřela se a dnes už není stranou křesťanů pro křesťany, která řeší převážně bioetická témata, ale moderní stranou s celospolečenským programem a ambicí být v budoucnu catch-all party.

Proč to zde píšu? Protože věřím, že tato "změna v malém" je předzvěstí velkých celospolečenských změn. Že i česká politika se může otevřít, obměnit staré kádry a nebude už jen arénou straníků pro straníky, jakýmsi ghettem uzavřeným před vnějším světem. Věřím, že i v tomto případě to zlé bude pro něco dobré. A že česká demokracie, nyní fatálně oslabená skandály, neschopností a doslova zločinným nezájmem o problémy občanů, se dokáže vzpamatovat a obrodit. Věřím, že prezident Miloš Zeman jí nezasadí ránu z milosti, ale naopak ji svým bezprecedentním atakem probudí.

Samozřejmě vím, že KDU-ČSL sama tuto změnu nepřinese. Můžeme ji však nastartovat a být jejím katalyzátorem. Jsem si jist, že když dokážeme lidem kromě nové generace politiků nabídnout řešení jejich problémů, cestu z krize, slušnou a efektivní veřejnou správu - a to nabídneme - dosáhneme ve volbách úspěch, který přiměje ke změně i ostatní zavedené strany. Nevěřím totiž, že cestou k pozitivní změně jsou další politické rychlokvašky, ale proměna stávajících stran. Pouze standardní strany totiž mohou nabídnout jistotu seriozního politického programu vycházejícího z jejich hodnot, nikoli jen z průzkumů veřejného mínění či momentálního hnutí mysli lídra.

Naším programem je sociálně tržní hospodářství, program, s nímž němečtí či rakouští křesťanští demokraté vyhrávají volby, program, který jediný v současné době umí překonávat krizi, program, který sdílí velká a silná rodina evropských lidových stran. Tento program nabídneme všem, kteří si neumějí vybrat ze stávající stranické nabídky. Naší cílovou skupinou jsou všichni, kteří spolu s námi vědí, že svoboda nemusí být v rozporu se solidaritou, že odpovědné hospodaření nerovná se šetření na potřebných a že silný sociální systém si nelze plést se zneužíváním dávek a rozhazovačností.

Je pravdou, že my, noví, v tom ještě "neumíme chodit". Že budeme dělat chyby. Ale rozhodně to bude větší přínos, než ti, kteří se v politice vyznají tak dobře, že zapomněli, co je jejím skutečným obsahem. Práce pro blaho společnosti, dobrá a poctivá správa republiky.

V této ne právě lehké době pro českou demokracii cítím odpovědnost nabídnout lidem naději na změnu. Sledujte nás občané - alternativa k dnešní beznaději existuje.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Stárnutí je příležitost, jak měnit zaběhlé pořádky

19:21 Ministryně Maláčová: Stárnutí je příležitost, jak měnit zaběhlé pořádky

Komentář na facebookovém profilu k stárnutí populace