Berg (SZ): Ve Zlínském kraji je smog horší než v Pekingu

9. 1. 2017 15:14

Ve Zlínském kraji platí ode dneška smogová situace. "Například ve Valašském Meziříčí byly aktuální koncentrace polétavého prachu v neděli večer dosáhla až 295 µg/m3, což překračuje hodnoty znečištění v Pekingu," uvedl Michal Berg ze Strany zelených. Srovnatelné hodnoty mají v Evropě pouze průmyslové oblasti Polska.

Berg (SZ): Ve Zlínském kraji je smog horší než v Pekingu
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg

"Znečištění vzduchu zkracuje délku života a zvyšuje kojeneckou úmrtnost.  Politici ve městech i na krajské úrovni musí intenzivně řešit větší využívání veřejné dopravy, aby lidé méně jezdili autem, protože většina polétavého prachu pochází z dopravy. Důležitý je také intenzivní přechod z topení uhlím na obnovitelné zdroje, například dřevěné peletky," uvedl Michal Berg. 

Limit 50 μg/m3 je překročen i v Otrokovicích, ve Zlíně, Uherském Hradišti, Těšnovicích u Kroměříže i ve Vsetíně. V roce 2016 byl v Uherském Hradišti limit překročen ve 39 dnech, což je srovnatelné s měřením v Třinci, Litvínově nebo Frýdku-Místku. Valašské Meziříčí zaznamenalo 32 dnů s překročeným limitem, Zlín 22 a Vsetín 19. 

Odhaduje se, že polétavý prach se podílí na úmrtnosti obyvatel České republiky asi 10%, v Evropě zemře téměř 350 tisíc lidí a ve velkých městech se díky polétavému prachu zkrátí život obyvatel o jeden rok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Třikrát předražené radary Vera NG pro českou armádu

16:35 Vích (SPD): Třikrát předražené radary Vera NG pro českou armádu

Zatímco vláda hnutí ANO, ČSSD s podporou KSČM se chlubí svými úspěchy, že šetří, kde může a hájí záj…