Kvůli tomu, aby se velké parlamentní strany dostaly k milionům pro své politické instituty, chystá vláda nadměrnou administrativní zátěž pro neziskové organizace. “Zákon o statusu veřejné prospěšnosti, který chtějí poslanci zrychleně schválit, bude znamenat možnost státu šikanovat nepohodlné spolky. Původně měl prospět neziskovému sektoru, ten jej ale v této podobě odmítá. Naopak jej potřebují politické strany, aby mohly financovat své politické think-tanky z veřejných peněz,” uvedl místopředseda Zelených Michal Berg.
Status veřejné prospěšnosti by mělo být označení, že příslušná neziskovová organizace vykonává užitečnou činnost a pracuje podle příslušných standardů. Aktuální návrh zákona ale na spolky klade tak náročné povinnosti, že jej budou moci splnit jen velké organizace s profesionálním zázemím. “Drtivá většina neziskovek či spolků, které vykonávají užitečnou činnost, tak o tento status nebudou moci ani žádat, protože by to pro ně znamenalo obrovské administrativní náklady navíc. Status tedy nijak neodliší poctivé a nepoctivé neziskovky, ale pouze několik největších,” popisuje Michal Berg základní problém této normy.
Dalším problémem je potenciální šikana organizací, které podmínky pro status veřejné prospěšnosti nesplní. Vláda zadala ministrům vymyslet, kde by se mohl tento status všude aplikovat. “Spolky by se tak mohly dočkat toho, že úřady podmíní veřejnou prospěšností například možnost ucházet se o dotace nebo odečíst si z daní dary na dobročinnost,” vysvětluje Michal Berg. “Taková situace by pak byla nepřiměřenou šikanou, vedoucí až k likvidaci podstatné části neziskového sektoru,” dodal.
Proti zákonu se bouří zastřešující organizace neziskových spolků, proti byla i Legislativní rada vlády. Přesto jej vláda schválila a nyní ho dokonce chce projednat v parlamentu ve zrychleném režimu. “Je to taženo snahou velkých stran moci čerpat miliony na své politické think-tanky. Aby mohly získat dotace z rozpočtu, musí mít dle zákona přiznán status veřejné prospěšnosti. Tento zákon tak v konečném důsledku potřebují pouze tradiční parlamentní politické strany,” dodal Michal Berg.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV