Bezecný (KDU-ČSL): Dlouhé čekání na generála Kitchenera

17.09.2016 19:30 | Zprávy

Od útoku teroristů na symbol euro-atlantické civilizace uplynulo 15 let. Od té doby stale taháme za kratší stranu provazu. Je na case, aby se to změnilo. Pak se vyřeší i uprchlický problem.

Bezecný (KDU-ČSL): Dlouhé čekání na generála Kitchenera
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Připomněli jsme si dvě výročí, jedno tragické, s dalekosáhlými následky, které pociťujeme dodnes, a o to více připomínané, a druhé dosud plně neuchopené, historiky nerozpracované a tedy raději ani příliš nepřipomínané. Začneme tím prvním – tragédií antických rozměrů představitelnou spíše ve filmovém dramatu než ve skutečném světě. 11. září 2001 dostal svobodný demokratický svět těžký políček od zfanatizovaných teroristů v podobě útoku na samotný symbol tržní ekonomiky - budovu Světového obchodního centra v New Yorku. Byla porušena svrchovanost území Spojených států amerických a došlo ke krvavému útoku na jejich občany. Přes řadu silných slov a proklamací a přes řadu pokusů o tvrdou odplatu zůstává stín ponížení trvalou součástí všech bezpečnostních operací jak USA samotných, tak i jejich evropských spojenců.

Shodou okolností (nebo snad záměrně?) vysílala Česká televize v předvečer výročí této tragické události vynikající britský film Chartúm. Připomínal události, které se odehrály více než 100 let před útokem na WTC, ale jejichž význam a dopad byly ve své době srovnatelné s událostmi 11. září. Také tehdy došlo ke střetu dvou civilizací. Střetu světa, představovaného myšlenkovým liberalismem britského impéria a bráněného společnými britsko-egyptskými jednotkami, se světem středověkého tmářství, barbarství a dogmatismu zastupovaným fanatiky oblečenými do záplatovaných muslimských hábitů v čele s Muhammadem Ahmadem ibn Abdulláhem, samozvaným spasitelem a následovníkem Prorokovým (Mahdí). Smrt britského guvernéra generála Charlese Gordona v lednu 1885 byla nejen pro Britské impérium, ale i pro celou Evropu šokem, který neměl daleko k šoku, který představovalo 11. září pro Ameriku i zbytek světa. Na jedné straně ukončil (přechodně) slabou vládu Williama Gladstonea, na straně druhé událost vedla ke vzniku mahdistického chalífátu na území Súdánu a uvrhla zemi do třináctiletého chaosu doprovázeného násilím a terorem na civilním obyvatelstvu.

Nezní nám to nějak povědomě v souvislosti s dnešním vývojem na Blízkém východě? Byť cesta od 11. září byla delší, daleko krkolomnější a s daleko více zainteresovanými aktéry, vedla nakonec stejně jako tehdy v Súdánu k uzurpaci moci falešnými následovníky Alláhova učení, objevuje se samozvaný chalífát, tzv. Islámský stát, prohlašující se ochráncem všech pravověrných muslimů. Stejně jako před více než sto lety jde přitom jen a pouze o teroristickou organizaci, jíž je islám průhledným pláštíkem přehozeným přes osobní ambice a mocichtivost jejích hlavních protagonistů. Podobně jako mahdisté oděni do záplatovaného hávu (dervišové) a vyzbrojení vedle uloupených remingtonek fanatismem Alláhových následovníků dlouhá léta ovládali rozsáhlé pouštní končiny na jih od Egypta, stejně tak i dnešní fanatici islámského státu terorizují pokojné obyvatele ovládaných území v Sýrii a Iráku a šíří strach a rozsévají smrt doma i v zemích svých nepřátel. Důsledky v podobě migračních vln cítíme i na vlastní kůži.

Obyvatelstvo Súdánu úpělo pod nadvládou Mahdistů třináct let. Tak dlouho trvalo, než britská vláda pod sílícím tlakem veřejnosti zorganizovala vojenskou expedici v čele s generálem Kitchenerem, která byla schopna odstranit hnisající vřed v útrobách nilské civilizace. Generál Horatio Kitchener se po heroickém pochodu pouští střetl s derviši Mahdího následovníka Abdalláha (Muhammad Ahmad zemřel za neznámých okolností v červnu 1885) 2. září v bitvě u Omdurmánu (dnes součást Chartúmu). Krvavá a z obou stran fanaticky vedená řež přinesla smrt 20 000 dervišů a ukončila vládu Mahdistů nad Súdánem, byť Abdalláh samotný padl až v následné bitvě u Kordofánu v listopadu 1899.

Řád a pořádek se mohl vrátit do rozsáhlých končin nilské delty, byť neměl mít dlouhého trvání, ale to už by bylo jiné povídání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Nedostatek zdravotníků

Fakt myslíte, že tím, že jste navýšili kapacitu lékařských fakult jste vyřešili problém s nedostatkem zdravotníků? Uvědomujete si, kolik lidí školu vystuduje, ale pak práci nechce dělat nebo ji dělá radši za hranicemi za lepší peníze? Takže moje otázka, jak jste tedy problém vyřešili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Historicky nejvyšší státní dluh je nezodpovědnou vizitkou vlády Petra Fialy!

22:31 Rozvoral (SPD): Historicky nejvyšší státní dluh je nezodpovědnou vizitkou vlády Petra Fialy!

Česká republika se pod vládou premiéra Petra Fialy ocitá v bezprecedentní dluhové pasti. Podle červe…