Na podzim nás čekají komunální volby a pomalu se rozhořívá přípravná dělostřelecká palba. Případ Haškovy mluvčí u nás na Jižní Moravě je první záblesk výstřelu, uvidíme jaké další kanonády se dočkáme v dalším pokračování předvolebního boje.
Téměř bez zájmu českých médií se v minulém týdnu konaly komunální volby v Jižní Africe. Přinesly výsledek, ke kterému sice dlouhodobě všechno směřovalo, který je však nejvýraznějším zásahem do jihoafrické politické scény od doby pádu režimu apartheidu v roce 1993. A jelikož může přinést trochu poučení třeba i pro KDU-ČSL, stojí za pár slov.
Volby sice ještě vyhrála revoluční avantgarda boje proti apartheidu – Africký národní kongres, ale její podpora klesla na vůbec nejnižší úroveň od ukončení zákazu jeho činnosti v roce 1990. Zatímco v prvních svobodných volbách v roce 1994 získal 63 % hlasů, tentokrát to bylo už jen 56 %. A přestože 7 % se nemusí zdát zase tak mnoho, v rasově rozdělené zemi jako je JAR se jedná o zlomový okamžik.
Zásadnost změny vynikne v souvislosti s postupným, ale rovnoměrným posilováním hlavní opoziční strany – Demokratické aliance. A to ještě více tehdy, uvědomíme-li si, že se jedná o stranu, jejíž počátky sahají hluboko do éry režimu apartheidu, vznikla, tehdy pod názvem Strana pokroku (Progressive Party) v roce 1959 odštěpením od tehdy vládnoucí Sjednocené strany (United Party). Odštěpení bylo protestem skupiny osob kolem vůdce Sjednocené strany v Kapské provincii Dr. Jana Steytlera proti pozemkové politice vlády odmítající vrácení půdy černošskému obyvatelstvu. Ačkoliv strana vznikala jako protest proti důsledné segregační politice ministerského předsedy Hendrika Frensche Verwoerda, jednalo se o stranu bílé menšiny, stranu běžně se účastnící politického života v tehdejší bílé Jižní Africe, stranu, jejíž členové pravidelně zasedali v parlamentu země režimu apartheidu. Byť se jednalo o stranu opoziční vůči tehdejšímu režimu, nebo možná právě proto, byl její výsledek v prvních svobodných volbách v roce 1994 slabý, získala pouhých 1,7 % hlasů. Bílí volili tradičně svou Národní stranu (National Party), která se postupem doby zformovala z bývalé Sjednocené strany, černí volili Africký národní kongres Nelsona Mandely nebo Stranu bojovníků za svobodu (Inkatha) Zuluského vůdce Mangosutha Butheleziho. A kdo a proč by měl volit „zrádce bílých zájmů“ nebo bělochy?
Od prvních voleb uplynulo 22 let a Demokratická aliance se postupně vypracovala až na hlavní opoziční stranu vůči Africkému národnímu kongresu. V současných komunálních volbách získala úctyhodných 25 % hlasů, přičemž dosáhla volebního vítězství v řadě největších měst jako je Kapské město, Port Elisabeth, Johannesburg, Svellendam, Knysna a dalších.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:13 Hřib (Piráti): Založit rodinu a vychovávat děti nesmí být luxus
Piráti představili plán na skutečné úspory pro 90 % českých rodin a ukázali symbolické nákupní vozík…
- 11:10 Ministr Válek: Pomozte tam, kde je to potřeba. Krev zachraňuje životy
- 10:08 Mašek (ANO): Blažkův bordel za miliardu. A my to teď všechno zaplatíme
- 9:05 Premiér Fiala: Věřím, že Slovensko zohlední odpovědnost vůči společným evropským hodnotám
- 8:02 Koten (SPD): Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,9 %
- 7:04 Ministr Vlček: Je skvělé vidět úspěchy českých firem v zahraničí