Bradáč (KDU-ČSL): Zima odhalila slabiny "zelené" energie. I proto podporuji rozvoj Dukovan

13.03.2017 14:41

V zastupitelstvu kraje jsme na posledním jednání v podstatě jednomyslně podpořili další rozvoj Dukovan. Proč? Kromě socioekonomických důvodů (zaměstnanost na Vysočině) může být odpovědí i letošní chladnější a delší zima. Ta totiž prověřila energetiku řadu zemí a odhalila slabiny zejména v německé energetice, která je příliš zaměřená na „zelenou“ energii.

Bradáč (KDU-ČSL): Zima odhalila slabiny "zelené" energie. I proto podporuji rozvoj Dukovan
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Senátor František Bradáč
reklama

Jak zevrubně tomto článku popsal český fyzik Vladimír Wagner, v lednových dnech byla zima, sucho a nebyl dostatek větru ani slunečního svitu. Němci, kteří postupně odstavují jaderné elektrárny, tak museli brát elektřinu z jádra od Francouzů a navíc oživit i své záložní uhelné elektrárny, kterých naštěstí stále mají dost. Elektřinu z uhlí pak prodávali i Rakušanům, které jejich „zelené“ zdroje také během zimy „zradily“.

Snažím se energetiku vnímat z více úhlů. Vidím i rizika jaderné energie, hlavně v ukládání „odpadu“. Na druhou stranu příliš mnoho alternativních zdrojů může energetickou soustavu rozkolísat. A letošní chladnější zima ukázala, že je nutná kombinace různých zdrojů.

Navíc energie není jen otázkou ceny a ekologie, ale důležitá je i energetická bezpečnost státu. My nejsme surovinová velmoc, ale máme šikovné techniky a dobrou zkušenost s provozem dvou jaderných elektráren. Jako rozumná se mi proto jeví schválená Státní energetická koncepce, která v tzv. energetickém mixu počítá kromě jádra i s dalšími zdroji.

František Bradáč, senátor za Žďársko (KDU-ČSL)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Vojtěch: Roušky odloží žáci ve všech krajích

22:33 Ministr Vojtěch: Roušky odloží žáci ve všech krajích

Vláda ČR na svém dnešním jednání schválila mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, která zmír…