Brázdil (ANO): Zdravotnickou záchrannou službu máme čtrnáctkrát jinak

08.02.2023 13:21

Projev na 52. schůzi Poslanecké sněmovny 8. února 2023 k organizaci Zdravotnické záchranné služby

Brázdil (ANO): Zdravotnickou záchrannou službu máme čtrnáctkrát jinak
Foto: ANO
Popisek: Milan Brázdil

Dobrý den, milé dámy, pánové, já děkuji za slovo.

Než přednesu svůj návrh na zařazení nového bodu, dovolte mi, abych vám všem poděkoval. Já jsem o víkendu sloužil tři služby na záchrance a ti lidé, ti záchranáři, si velmi váží toho světla na konci tunelu, kterým jsme tím, že jsme odhlasovali dřívější odchod do důchodu - zkrátka cítí se bezpeční, kdyby byl problém. Tak třeba až dovrší ten věk a nebudou schopni pracovat, tak si toho váží a já vám vyřizuji - předložili jsme to, vy jste to předělali a funguje to, děkuji.

A v této souvislosti mi dovolte taky, abych vám, ale abych vám přednesl návrh na zařazení nového bodu a tím bodem je Zdravotnická záchranná služba České republiky, v souvislosti s tím, co se stalo, co se teď děje v Turecku, na hranici se Sýrií, přírodní katastrofa. Naše republika a vy to víte, už jsem to mockrát říkal, má Zdravotnickou záchrannou službu připravenou, ale je organizovaná krajsky, čtrnáctkrát jinak. Velí jim de facto kraje. A v případě něčeho velkého, hromadného, tak ta organizace prostě by vázla.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí

A já vás žádám, abyste mi dovolili, abyste odhlasovali jenom zařazení bodu s názvem transformace nebo zařazení - ten bod se jmenuje Zdravotnická záchranná služba České republiky, zařadili ho - na tento bod, jako program této 52. schůze bez pevného zařazení. To bych nechal na tom, až vy, koaliční poslanci, až vám pan ministr profesor Válek řekne ano, dáme to někde tam, protože on s tím souhlasí. On s tím souhlasí, my jsme se o tom bavili. Není to zatím dané v legislativním programu vlády, lépe řečeno ministerstva na tento rok. Tam je, tam je zákon, který má umožnit alespoň koordinaci letecké záchranky, těch deset helikoptér. Tak to tam je jeden, možná první bod, který bude, budeme tady schvalovat a předkládá ho Ministerstvo zdravotnictví.

Tak já vás prosím, jenom prosím o zařazení toho bodu, nikam pevně, pane předsedající, nikam pevně. A potom si rozhodnete v rámci klubu a ministr vám řekne, jo, budeme o tom diskutovat. Protože třeba v příštím roce - a už nezbývá mnoho času, abychom to zvládli, to můžeme koneckonců schválit, zestátnit neboli zřídit státní, jednu formu Zdravotnické záchranné služby České republiky.

Není to jednoduchý problém. Vy víte, že v případě nějakých problémů, aby mohl kraj spolupracovat s jiným krajem, tak je to víceméně na bázi nějaké dobrovolnosti. Ale pokud to tedy bude zanesené v nějaké formě, v zákoně, o tom, že už tu máme jednu státem garantovanou záchranku, tak já za to budu rád. Není to, není to nic, je to organizační záležitost. Ale de facto těm lidem, kteří by takhle potřebovali při hromadné havárce, hromadné katastrofě, pomoc v celé republice, tak my to dokážeme vlastně připravit a záchranka bude jednotná tak jako hasiči a policajti. Kolegyně, kolegové, ještě jednou děkuji za záchranáře, za horské i zdravotnické a poprosil bych vás zařadit tento bod na neurčito, jenom na pořad schůze.

Děkuji vám za pozornost.

MUDr. Milan Brázdil

  • ANO 2011
  • Oficiální web, kde můžete položit dotaz: www.anoolomouc.cz
  • poslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokorná Jermanová (ANO): Chaotické vedení Středočeského kraje pokračuje

5:31 Pokorná Jermanová (ANO): Chaotické vedení Středočeského kraje pokračuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k úsporám ve Středočeském kraji.