ČSSD Liberecký kraj: Krajské veřejné zakázky vzbuzují spoustu otázek

26.03.2014 12:51

Veřejné soutěže, které vypisuje současné vedení Libereckého kraje, vzbuzují čím dál více otázek. Už jen jejich zveřejňované úspory, kterými se pyšní a které považují za svou vlajkovou loď, poněkud pokulhávají.

ČSSD Liberecký kraj: Krajské veřejné zakázky vzbuzují spoustu otázek
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD
reklama

Scénář je vždy stejný. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky se vyžene papírově co nejvýše a výslednou vysoutěženou cenu se podaří srazit o desítky procent dolů. Údajně díky transparentnosti. S ohledem na fakt, že se situace opakuje s železnou pravidelností, však vyvstává na přetřes otázka, zda nejde spíše o záměrné předem připravené nadhodnocování zakázek, aby se úměrně navýšila také úspora. Klasickou ukázkou může být výběrové řízení na dlouho očekávaný hospic.

„Před časem zveřejnila současná vládnoucí koalice na kraji informaci, že náklady na vybudování hospice se vyšplhají až na 140 milionů korun, což se stalo terčem kritiky i z naší strany. Uplynulo pár měsíců a stejní lidé se chlubí vydařeným výběrovým řízením, které srazí cenu až na nějakých 90 milionů. Ale pozor – již se nikde nehovoří o tom, že takovou cenu odhadlo již minulé krajské vedení, v jehož čele stála ČSSD. Kde je tedy potom jaká úspora? Tady vidíme typický příklad, jak to s úsporami ve skutečnosti je. Že výsledná cena je cenou běžnou,“ upozorňuje Vít Příkaský, opoziční zastupitel za ČSSD.

A připomínky se dají najít i k samotným výběrovým řízením, které se velmi často opakují. Ať již pro chyby, které se v nich nečekaně objeví, nesplnění požadavků uchazečů anebo dokonce pro jejich nezájem. Jak vyplývá z materiálu Přehled veřejných zakázek projednaných na 2. a 3. zasedání rady kraje a 2. a 3. mimořádném zasedání rady kraje, který putuje na březnové zastupitelstvo, ze šesti výběrových řízení musela RK hned tři zrušit.

Stále podivnější je pak výběrové řízení na Magazín Libereckého kraje, které se táhne již několik měsíců a stále ještě nedošlo k samotnému hodnocení došlých nabídek. Kromě údajné nutnosti zrušení a následně nově vypsaného výběrového řízení z důvodu pochybení úředníků v zadání veřejné zakázky se jednotliví uchazeči obesílají s různými požadavky na doložení dokumentů. A obyvatelé Libereckého kraje jsou tak již téměř čtvrt roku bez informací o dění na kraji. A pár dalších měsíců zřejmě ještě budou.

Klub krajských zastupitelů ČSSD

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSD

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

19:38 Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

Agentura OSN, Světová zdravotnická organizace, chce nastavit celosvětová pravidla pro boj s dalšími …