ČSSD: Podpoříme ve Sněmovně vydání A. Babiše a J. Faltýnka k trestnímu stíhání

28. 11. 2017 21:49

Poslanecký klub ČSSD bude jednotně hlasovat pro vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. ČSSD usiluje o to, aby zpravodajem žádosti o vydání byla Kateřina Valachová.

ČSSD: Podpoříme ve Sněmovně vydání A. Babiše a J. Faltýnka k trestnímu stíhání
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

„My jsme žádost podpořili v tom minulém období. Náš názor je neměnný. Není důvod, abychom ji nepodpořili i v těchto dnech. Pokud mám správné informace, žádost se zásadním způsobem nezměnila. Skutková podstat trestného činu zůstává stejná," okomentoval na tiskové konferenci policejní žádost předseda klubu ČSSD Jan Chvojka.

Místopředsedkyně klubu a členka mandátového a imunitního výboru Kateřina Valachová dodala, že ČSSD usiluje o zpravodajování věci žádosti o vydání poslanců Babiše a Faltýnka. Podle Valachové je zákonná úprava imunity poslanců až příliš široká. „Ono se nakonec ukazuje při žádostech o vydání, že je to spíše předmětem svárů než skutečnou ochranou Poslanecké sněmovny jako zákonodárného sboru. Tudíž ČSSD je připravena v tomto funkčním období podpořit případné zúžení imunity poslanců na tzv. procesní imunitu. To znamená, že by se to vztahovala pouze na politické výroky," prohlásila Kateřina Valachová.

Jan Chvojka zopakoval, že ČSSD má zájem o funkci předsedy sněmovního zahraničního výboru, který by mohl obsadit končící ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. „O místopředsednických funkcích ve výborech by se mělo jednat ve středu a ve čtvrtek," dodal Chvojka s tím, že na programu dnešního jednání Poslanecké sněmovny je ustavení stálých komisí. „My chceme, aby stále komise, které kontrolují Generální inspekci bezpečnostní sborů, Bezpečnostní informační službu, Finanční analytický úřad, pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, Národního bezpečnostního úřadu, vedli výhradně zástupci opozice. Ne hnutí ANO," připomněl předseda klubu postoj ČSSD. Podle Chvojky vzniká vláda jedné strany a jednoho muže, proto by většinu v důležitých stálých komisích měly mít zástupci opozičních stran. „Budeme hlasovat tak, aby v těchto komisích byl princip ne poměrného zastoupení, ale ten většinový. To znamená, aby v komisi, která má 7 lidí, nemělo hnutí ANO 4 osoby," dodal.

Podle ČSSD by se pozornost Poslanecké sněmovny měla zaměřit na projednání zákona o rozpočtu. „Měli bychom stanovit harmonogram projednávání rozpočtu, který připravila končící vláda. Jsme pro to, aby Sněmovna začala pracovat, aby se návrh projednal co nejdříve a podařilo se ho schválit. Už jsme v minulosti avizovali, že podpoříme návrh v té podobě, v jaké byl schválen vládou Bohuslava Sobotky," uvedl Chvojka, který zároveň odmítl rozpočtové provizorium pro Českou republiku v příštím roce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ferjenčík (Piráti): Nechceme žít v orwellovském světě, kde je každý neustále monitorován

12:51 Ferjenčík (Piráti): Nechceme žít v orwellovském světě, kde je každý neustále monitorován

Plošné šmírování je podle Ústavního soudu v pořádku, Piráti to budou řešit legislativní cestou.