ČSSD: Sněmovna schválila zavedení elektronické sbírky zákonů

06.05.2016 13:42

Ve třetím čtení dnes byla Poslaneckou sněmovnou schválena vládní novela zákona o sbírce zákonů a mezinárodních smluv, která přináší právně závaznou elektronickou publikaci práva a právních předpisů.

ČSSD: Sněmovna schválila zavedení elektronické sbírky zákonů
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Zavádí plnou elektronizaci legislativního procesu, přehledný systém tvorby a schvalování novel zákonů ve všech stadiích legislativního procesu. Novelu předložilo ministerstva vnitra.

Úprava zahrnuje vytvoření informačního systému elektronické Sbírky zákonů a mezinárodních smluv (e-Sbírka) a elektronické tvorby právních předpisů (e-Legislativa). Zvolené řešení vychází z nejlepší praxe členských zemí Evropské unie v oblasti publikace a tvorby práva. Právní normy budou díky elektronické sbírce zákonů dostupné on-line všem občanům a zvýší se dostupnost veřejnosti k platnému právu. „Stát předpokládá, že všichni občané znají právo, ale doposud nebyl schopen zajistit, aby si opravdu každý mohl zákon v platném znění vyhledat. Od spuštění e-Sbírky bude mít každý možnost zdarma vyhledat jakýkoliv zákon v aktuálním znění prostřednictvím internetu,“ vysvětlil Jeroným Tejc, předseda Ústavně právního výboru.

Zatímco dnes musí mít platná Sbírka zákonů pouze papírovou podobu, schválením novely zákona bude právně závazná také její elektronická podoba. Předpokládané datum nabytí účinnosti je 1. ledna 2020. „Navrhovaná úprava zároveň směřuje k větší transparentnosti legislativního procesu, a tím k prevenci korupčních rizik spojených s tvorbou práva,“ uzavřel Jeroným Tejc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Labe potřebuje prostor a ochranu, ne umělé koryto a jezy

15:54 Zelení: Labe potřebuje prostor a ochranu, ne umělé koryto a jezy

Řeky potřebují prostor a ochranu, ne umělá koryta. Takové bylo hlavní sdělení společné plavby českýc…