ČSSD: Zasadíme se o spravedlivé odměňování mužů a žen

03.11.2018 17:35

České ženy dnes pobírají za stejnou práci téměř o 22 procent méně peněz než muži.

ČSSD: Zasadíme se o spravedlivé odměňování mužů a žen
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

„Při přepočítání na peníze u průměrné mzdy, a to je velmi alarmující, u průměrné mzdy činí rozdíl kolem sedmi tisíc korun. Ročně je to přes osmdesát tisíc korun,“ uvedla na dnešní tiskové konferenci Jana Maláčová. V rovnosti platů zaujímáme v Evropě smutné předposlední místo. Hůře si práce žen cení pouze v Estonsku.

Jaké má nerovné odměňování mužů a žen důsledky? Znamená nejen méně peněz pro rodiny, ale také nižší penze pro seniorky. Průměrný rozdíl mezi důchody žen a mužů činí celých 2 400 korun.

S takovým stavem nesouhlasíme. Čím chceme napomoci k nápravě?

  • Zpřístupníme péči o děti do tří let. Maminky, které se budou chtít dříve vrátit do práce, budou moci využít služeb dětských skupin a mikrojeslí.
  • Podpoříme částečné a flexibilní pracovní úvazky. Pomůžeme firmám zavádět sdílená pracovní místa, která pomohou pracujícím rodičům sladit práci s potřebami rodiny.

Rozmanité formy péče o nejmenší i částečné pracovní úvazky úspěšně pomáhají mladým rodinám například ve Francii či skandinávských zemích. Ukažme, že mezi moderní evropské země patříme i my!

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Nenechme si ukrást volby

22:24 Zálom (Svobodní): Nenechme si ukrást volby

Jeden z důležitých milníků na naší více než třicetileté cestě od jedné verze nesvobody k druhé je zá…