ČSSD a nezávislí: Solidarita pro Prahu 4: Vysázené stromy za každé narozené dítě pomohou zmírnit globální oteplování

15.08.2022 20:33 | Zprávy

Obyvatelé Prahy i během letošního léta musí čelit vysokým teplotám, často tropickým, které z naší metropole dělají obtížně obyvatelné místo. ČSSD a nezávislí: Solidarita pro Prahu 4 má proto ve svých programových prioritách pro komunální volby zavedení projektu Stromy za narozené děti, který v sousední Praze 10 úspěšně probíhá už od roku 2007.

ČSSD a nezávislí: Solidarita pro Prahu 4: Vysázené stromy za každé narozené dítě pomohou zmírnit globální oteplování
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 4

Chceme nabídnout všem rodičům možnost se účastnit sázení stromu za jejich narozené dítě. Strom by si vysadili v nejbližším možném místě od jejich bydliště. Rodiče a případně i prarodiče budou mít možnost „svůj“ strom zasypat zeminou a připevnit na něj nebo blízko něj cedulku se jménem dítěte. 

„Současný primátor sice neustále v médiích mluví o tom, kolik nových stromů v Praze se vysadilo, ale už nedodává, že jde převážně o okrajové části metropole, kde to má jen minimální vliv na snížení extrémních teplot a zlepšení ovzduší. V boji proti následkům globálního oteplování příliš nepomohou ani květnaté louky, jakkoli jsou také důležité a mají i estetickou hodnotu. Věřím, že díky našemu projektu děti i rodiče získají bližší citový vztah k přírodě a zapojí se potom do pravidelné péče o nové stromy. Děti tak budou od raného věku vnímat zeleň jako přirozenou součást okolí, která jim obohacuje život,“ uvádí lídr kandidátky Petr Horálek.

Stromy budou vysazovány nejenom na pozemcích, které jsou svěřené do správy MČ Praha 4, ale i v komunikační zeleni, jež spadá pod hlavní město, a v dalších vhodných místech na základě domluvy s majiteli příslušných pozemků. „Chceme vyzvat obyvatele městské části, aby sami posílali návrhy, kam nové stromy vysazovat. Někdo může být i rád, že radnice tímto způsobem zvelebí jeho vlastní pozemek. Je nám ale jasné, že nebude vždy snadné takové prostory najít. Máme už vytipovaných několik lokalit, které přímo volají po výsadbě nových stromů. Je mezi nimi například prostor na Kavčích horách u sídla České televize a okolí konečné tramvaje na Spořilově,“ vysvětluje dvojka kandidátky Filip Outrata.  

Podle celorepublikové iniciativy „Sázíme budoucnost“ by dalších deset milionů stromů, tedy jeden na každého obyvatele ČR, vytvořilo denní zásobu kyslíku pro 30 milionů lidí nebo odvedlo stejnou práci jako 40 milionů klimatizačních jednotek. Každý strom se počítá, začít je možné kdykoli!

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Korespondenční hlasování poškozuje malé kraje

11:24 Vích (SPD): Korespondenční hlasování poškozuje malé kraje

Má mít větší vliv na zvolení poslanců český občan z Liberce nebo potomek emigranta žijící celý život…