ČSSD vyzývá vládu, aby zákonným opatřením vyjmula Pražský hrad z církevních restitucí

23. 10. 2013 10:20

ČSSD od začátku protestovala a hlasovala v Poslanecké sněmovně i Senátu proti podobě církevních restitucí, které přes odpor občanů, odborníků i opozice schválila vláda ODS a TOP 09 většinou jednoho hlasu.

ČSSD vyzývá vládu, aby zákonným opatřením vyjmula Pražský hrad z církevních restitucí
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Teprve nyní se naplno ukazují dopady tohoto zákona, který je nespravedlivý, předražený a vysoce rizikový pro stát. Sociální demokracie je znepokojena pokusy některých církví o prolomení restituční hranice 1948, stejně tak jejich žádostmi o vydávání majetku v areálu Pražského hradu a dalšího majetku, který je historickým kulturním dědictvím ČR.

„Vyzýváme vládu premiéra Jiřího Rusnoka, aby co nejdříve předložila Senátu návrh zákonného opatření, které vyjme celý areál Pražského hradu z církevních restitucí a zajistí, že tento symbol české státnosti nebude tímto procesem jakkoli dotčen. Sociální demokracie je zároveň připravena hned po volbách zahájit jednání s církvemi o snížení finančních kompenzací za nevydaný majetek. Stejně tak chceme pečlivě prověřovat oprávněnost všech nároků, které budou církve uplatňovat zejména k neprolomení restituční hranice, kterou je 25. únor 1948,“ řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

„ČSSD žádá vládu, aby součástí zákonného opatření bylo také roční moratorium na vydávání církevního majetku. Chceme naprostou jistotu, že bude dostatek času na řádné přezkoumání všech žádostí a podkladů tak, aby nemohlo dojít k prolomení dosavadní restituční hranice,“ sdělil první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

„Jestliže bude zákonné opatření předloženo, Senát je připraven jej v co nejkratších lhůtách projednat. Při nečinnosti Rusnokovy vlády hrozí, že než se ustaví nová Sněmovna a začne vládnout nový kabinet, vzniknou České republice velké a nenávratné škody,“ doplnil předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch. 

Milan Štěch

  • ČSSD
  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: cssd.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Nehorázné rozhodnutí soudu - Za pouhou kritiku proroka Mohameda trest

12:01 Rozvoral (SPD): Nehorázné rozhodnutí soudu - Za pouhou kritiku proroka Mohameda trest

Evropský soud pro lidská práva povýšil nežádoucí názor na islámské právo nad svobodu projevu.